Криптоактивларга оид тергов ҳаракатларини олиб бориш бўйича семинар-тренинг ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура терговчилари, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ва Академия ўқитувчилари учун хорижий экспертлар томонидан "Криптоактивларга оид тергов ҳаракатларини олиб бориш" мавзусида ихтисослаштирилган семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинарнинг мақсади Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар терговчи ва ходимларининг криптоактивлар билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишда салоҳиятини оширишдан иборат.
Тўрт кунлик семинар-тренинг дастури криптовалюталарнинг асослари, очиқ маълумотларга асосланган разведка (ОМАР)нинг сараланган воситалари; транзакцияни крипто-биржагача кузатиш; криптовалюталарни текшириш воситалари; даркнет янгиликлари; TAILSда ҳамён очиш, унинг турлари, кириш ва ишлатиш йўллари; марказлаштирилмаган молия (ММ), марказлаштирилмаган биржа (МБ) ва бошқа долзарб масалаларини ўз ичига олди.
Шунингдек, Лос-Анджелес полиция детективи (АҚШ) онлайн шаклда "Seed" орқали крипто ҳамённи тиклаш жараёнини кўрсатиб берди.

A seminar-training on conducting investigative actions regarding crypto assets was held
At the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, foreign experts organized a specialized seminar-training for prosecutors, employees of the Department for Combating Economic Crimes, and Academy instructors on the topic: "Conducting investigative actions related to crypto assets".
The purpose of the seminar-training was to enhance the competence of investigators and law enforcement officials in the Republic of Uzbekistan in investigating crimes related to crypto assets.
The four-day seminar-training program included such relevant topics as the basics of cryptocurrencies, open-source intelligence (OSINT) reconnaissance tools, tracking transactions to cryptocurrency exchanges, cryptocurrency verification tools, darknet news, creating a wallet in TAILS, its types, access, and usage, decentralized finance (DeFi), decentralized exchange (DEX), and others.
Also, an online presentation by a Los Angeles Police Department detective (USA) demonstrated the process of recovering a crypto wallet through a "Seed."