Криптоактивларга оид тергов ҳаракатларини олиб бориш бўйича семинар-тренинг ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура терговчилари, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ва Академия ўқитувчилари учун хорижий экспертлар томонидан "Криптоактивларга оид тергов ҳаракатларини олиб бориш" мавзусида ихтисослаштирилган семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинарнинг мақсади Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар терговчи ва ходимларининг криптоактивлар билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишда салоҳиятини оширишдан иборат.
Тўрт кунлик семинар-тренинг дастури криптовалюталарнинг асослари, очиқ маълумотларга асосланган разведка (ОМАР)нинг сараланган воситалари; транзакцияни крипто-биржагача кузатиш; криптовалюталарни текшириш воситалари; даркнет янгиликлари; TAILSда ҳамён очиш, унинг турлари, кириш ва ишлатиш йўллари; марказлаштирилмаган молия (ММ), марказлаштирилмаган биржа (МБ) ва бошқа долзарб масалаларини ўз ичига олди.
Шунингдек, Лос-Анджелес полиция детективи (АҚШ) онлайн шаклда "Seed" орқали крипто ҳамённи тиклаш жараёнини кўрсатиб берди.

Состоялся семинар-тренинг по проведению следственных действий в отношении криптоактивов
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан зарубежными экспертами организован специализированный семинар-тренинг для следователей прокуратуры, сотрудников Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и преподавателей Академии на тему: «Проведение следственных действий, связанных с криптоактивами».
Целью проведения семинара-тренинга являлось повышение компетентности следователей и сотрудников правоохранительных органов Республики Узбекистан в расследовании преступлений, связанных с криптоактивами.
Программа четырехдневного семинара-тренинга включила в себя такие актуальные вопросы, как основы криптовалют, инструменты разведки на основе открытых источников (OSINT); отслеживание транзакции до криптобиржи; инструменты проверки криптовалюты; новости даркнета; создание кошелка в TAILS, его виды, доступ и использование; децентрализованное финансирование (ДФ), децентрализованная биржа (ДБ) и другие.
Также детектив полиции Лос-Анджелеса (США) в режиме онлайн продемонстрировал процесс восстановления крипто-кошелька через «Seed».