Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасининг фаолияти билан яқиндан танишув
Турк ҳуқуқи тарихига бағишланган халқаро симпозиум доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасининг фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Анқара шаҳрида 2020 йил 22 февраль куни тантанали равишда очилган Халқ кутубхонаси 125 минг кв. метр майдонга эга бўлиб, 5 минг китобхонга хизмат кўрсата олади.
Кутубхона фондида 4 млн. донадан ортиқ китоб ва босма материаллар, Усмонлилар архивидан 45 млн. ҳужжат, Туркия қўлёзмалар уюшмасидан 300 минг қўлёзма, Миллий академик тармоқ ва ахборот марказидан 550 минг электрон китоб, Президентликка тегишли 46 та маълумотлар базаси, 6.5 млн. электрон тезис, 120 млн. мақола, 60 минг электрон ҳужжат мавжуд.
Кутубхонанинг Дунё китоблари бўлимига Ўзбекистонда топилган ҳамда чоп этилган нодир китоблар ҳам жойлаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси делегация вакиллари кутубхона фонди билан яқиндан танишиб, кутубхона учун ўз туҳфаларини тақдим этди.

Ознакомление с деятельностью Национальной библиотеки при Президенте Турции
Представители Правоохранительной академии в рамках Международного симпозиума по истории тюркского права ознакомились с деятельностью Национальной библиотеки при Президенте Турецкой Республики.
Национальная библиотека, торжественное открытие которой состоялось 22 февраля 2020 года в г.Анкаре, одновременно может обслуживать 5000 читателей, площадь библиотеки 125 тыс. кв. метров.
Фонд библиотеки насчитывает более 4 млн экземпляров книг и печатных материалов, 45 млн единиц документов Османских архивов, 300 тыс. рукописей, 550 тыс. экземпляров электронных книг Национальной академической сети и информационного центра, 46 баз данных, принадлежащих Президенту, 6,5 млн. электронных тезисов, 120 млн. статей, 60 тыс. электронных документов.
В разделе библиотеки «Мировые книги» размещены в том числе редкие издания Узбекистана.
Представители делегации Республики Узбекистан ознакомились с библиотечным фондом и вручили свои подарки в дар библиотеке.