Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасининг фаолияти билан яқиндан танишув
Турк ҳуқуқи тарихига бағишланган халқаро симпозиум доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасининг фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Анқара шаҳрида 2020 йил 22 февраль куни тантанали равишда очилган Халқ кутубхонаси 125 минг кв. метр майдонга эга бўлиб, 5 минг китобхонга хизмат кўрсата олади.
Кутубхона фондида 4 млн. донадан ортиқ китоб ва босма материаллар, Усмонлилар архивидан 45 млн. ҳужжат, Туркия қўлёзмалар уюшмасидан 300 минг қўлёзма, Миллий академик тармоқ ва ахборот марказидан 550 минг электрон китоб, Президентликка тегишли 46 та маълумотлар базаси, 6.5 млн. электрон тезис, 120 млн. мақола, 60 минг электрон ҳужжат мавжуд.
Кутубхонанинг Дунё китоблари бўлимига Ўзбекистонда топилган ҳамда чоп этилган нодир китоблар ҳам жойлаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси делегация вакиллари кутубхона фонди билан яқиндан танишиб, кутубхона учун ўз туҳфаларини тақдим этди.

Familiarization with the activities of the National Library under the President of Turkey
Representatives of the Law Enforcement Academy got acquainted with the activities of the National Library under the President of the Republic of Turkey within the framework of the International Symposium on the History of Turkic Law.
The National Library, which was inaugurated on February 22, 2020 in Ankara, can simultaneously serve 5,000 readers, the library area is 125 thousand square meters. meters.
The library's collection includes more than 4 million copies of books and printed materials, 45 million units of documents from the Ottoman archives, 300 thousand manuscripts, 550 thousand copies of electronic books of the National Academic Network and Information Center, 46 databases owned by the President, 6.5 million electronic abstracts, 120 million articles, 60 thousand electronic documents.
The library's "World Books" section contains, among other things, rare editions of Uzbekistan.
Representatives of the delegation of the Republic of Uzbekistan got acquainted with the library fund and presented their gifts to the library.