Коррупцияга қарши курашиш бўйича юксак мукофотнинг топшириш маросими ва Ҳалоллик чемпионлари форумида иштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари жорий йилнинг 19-20 декабрь кунлари Тошкент шаҳридаги Конгресс марказида бўлиб ўтган Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний томонидан (Қатар Ҳукумати ва БМТ шафеълигида) таъсис этилган Коррупцияга қарши курашиш бўйича юксак халқаро мукофот билан тақдирлаш маросими, шунингдек Ҳалоллик чемпионлари форумида иштирок этишди.
Коррупцияга қарши курашиш бўйича юксак халқаро мукофот билан тақдирлаш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, мукофот асосчиси – Қатар Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти вакиллари, 40 дан зиёд мамлакат делегациялари, шу жумладан ушбу халқаро мукофот совриндорлари қатнашди.
Тадбир доирасида “Tashkent city” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний томонидан Халқаро мукофотнинг рамзий монументнинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти форум иштирокчиларини қутлар экан, шиддат билан ўзгараётган дунёдаги энг долзарб муаммолардан бири бўлган коррупцияга қарши курашиш соҳасида глобал мукофотнинг таъсис этилгани ва уни топширишга бағишланган маросимлар барча қитъаларда ўтказиб келинаётгани юксак эътирофга сазовор эканлигини таъкидлади. – Зеро, коррупцияга қарши курашиш ҳар бир соф виждонли инсоннинг, демократик жамият ва давлатнинг муқаддас бурчидир, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш борасидаги тизимли ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар, БМТ, ИҲХТ ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар билан яқиндан амалга оширилаётган ҳамкорлик масалалари таъкидланди. Ҳукумат фаолиятининг очиқ ва ошкоралигини таъминлаш ва масъулиятини ошириш, бюрократияни камайтириш ва давлат хизматларини соддалаштириш, коррупциянинг олдини олишга қаратилган превентив механизмлар амалиётга кенг жорий этиш тадбирлари айтиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари коррупцияга қарши курашиш соҳасида бир қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурди. 2030 йилга қадар Коррупцияга қарши курашиш миллий стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, ННТларни фаол жалб этган ҳолда, ўзаро тажриба алмашиш ва мулоқотларни кучайтириш, илмий изланишлар олиб бориш мақсадида Коррупция муаммолари бўйича минтақавий тадқиқот марказини ташкил этиш, Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг салоҳиятини янада ошириш, коррупция ҳолатлари бўйича “дастлабки ўрганиш” – коррупцион суриштирув институти жорий этиш каби янги механизмларни татбиқ қилиш шулар жумласидандир.
Болаликдан “ҳалоллик вакцинаси” билан эмланган янги авлодни камолга етказиш устувор вазифа сифатида қайд этилди. БМТнинг Коррупцияга қарши таълим ва ёшларнинг имкониятларини кенгайтириш глобал ресурси дастурини Ўзбекистонда кенг жорий этиш режалаштирилган.
Ўзбекистон Президенти коррупцияга қарши курашиш бўйича журналистлар имкониятларидан унумли фойдаланиш ва улар таъсирини янада ошириш учун Глобал медиа форумни ўтказиш таклифини билдирди.
Шундан сўнг, дунё миқёсида коррупцияга қарши курашишнинг беш йўналиши бўйича ҳисса қўшган олимлар ва тадқиқотчилар, журналистлар, инноваторлар ва фаол ташкилотлар орасидан 9 нафар ғолиблар тақдирланди.
20 декабрь куни ўтган йиллардаги ғолиблар иштирокида Ҳалоллик чемпионлари форуми Ҳалоллик чемпионлари форумининг панель сессиялари ўтказилди. Ғолиблар ўз тажрибалари билан ўртоқлашиб, коррупцияга нисбатан халқаро қарашлар, ёшлар, академик доиралар ва таълимнинг коррупциянинг олдини олишдаги роли, илмий доиралар ва инновациялар ҳамоҳанглиги масалаларини муҳокама қилишди. Алоҳида сессия доирасида коррупцияга қарши курашиш бўйича Марказий Осиё минтақавий ташаббуслари кўриб чиқилди.
Форумда Академия раҳбарияти Халқаро мукофот совриндорлари орасидаги етакчи экспертлар билан Академиянинг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги эксперт-таҳлилий ва таълим салоҳиятини кучайтиришга қаратилган бир қатор масалаларни муҳокама қилиб олди.

Принято участие в церемонии вручения высокой Международной премии в области борьбы с коррупцией и Форуме чемпионов добропорядочности
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в церемонии вручения высокой Международной премии в области борьбы с коррупцией, учрежденной Эмиром Катара Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани (под эгидой Правительства Катара и ООН), а также Форуме чемпионов добропорядочности, состоявшихся 19-20 декабря с.г. в Конгресс-центре г. Ташкента.
В церемонии вручения высокой Международной премии в области борьбы с коррупцией участвовали Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, основатель премии – Эмир Государства Катар шейх Тамим бин Хамад Аль Тани, представители Организации Объединенных Наций, делегации свыше 40 стран, в том числе все лауреаты этой международной награды.
В рамках мероприятия состоялось  открытие символического памятника Международной премии в Международном деловом центре «Tashkent City» Президентом Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Эмиром Катара Шейх Тамим бин Хамад Аль Тани.
С приветственной речью выступил Президент Узбекистана, который отметил, что учреждение глобальной премии в сфере противодействия коррупции, являющейся одной из самых актуальных проблем стремительно меняющегося мира, и проведение церемонии вручения этой премии на всех континентах заслуживает широкого признания. – Ведь борьба с коррупцией – священный долг каждого человека с чистой совестью, каждого демократического общества и государства, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечены также системные правовые и институциональные реформы, реализуемые в стране в борьбе с коррупцией, тесное взаимодействие с ООН, ОЭСР и другими международными структурами, меры по внедрению в практику превентивных механизмов, направленных на обеспечение открытости, гласности деятельности и повышение ответственности правительства, сокращение бюрократии и упрощение государственных услуг, предотвращение коррупции.
Глава государства выдвинул ряд предложений и инициатив в области противодействия коррупции, в том числе разработка и реализация Национальной стратегии по борьбе с коррупцией до 2030 года, создание Регионального исследовательского центра по проблемам коррупции для обмена опытом и усиления диалога, проведения научных работ с активным привлечением ННО, повышение потенциала национального Агентства по противодействию коррупции, внедрение новых механизмов, включая институт «предварительного изучения» по фактам коррупции – антикоррупционного расследования.
Приоритетной задачей определено формирование нового поколения, которое с детства будет прививаться «вакциной честности». Планируется широкое внедрение в стране программы Глобального ресурса ООН по антикоррупционному просвещению и повышению антикоррупционной активности молодежи.
Президент Узбекистана также предложил провести Глобальный медиа-форум для эффективного использования возможностей журналистов и дальнейшего повышения их влияния в сфере борьбы с коррупцией.
Затем состоялось вручение наград по пяти различным направлениям 9 победителям из числа ученых и исследователей, журналистов, новаторов и активистских организаций, внесших значимый вклад в противодействие коррупции.
20 декабря проведен Форум чемпионов добропорядочности, состоящий из пяти панельных сессий, в ходе которых победители прошлых лет поделились своим опытом, международными взглядами на коррупцию, обсудили роль молодежи, академических кругов и образования в предотвращении коррупции, связь между научными кругами и инновациями, а также другие актуальные вопросы. Отдельная сессия посвящена региональным инициативам в сфере противодействия коррупции.
На полях форума руководство Академии обсудило ряд вопросов по налаживанию сотрудничества с ведущими экспертами из числа победителей Международной премии, усилению экспертно-аналитического и образовательного потенциала Академии в сфере противодействия коррупции.