“Фан соати” доирасида диссертация ишлари муҳокамаси
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси мустақил изланувчилари А.Шариповнинг “Хусусий мулк хуқуқининг дахлсизлигини таъминлаш муаммолари” мавзусидаги ҳамда А.Адҳамовнинг “Маънавий зарарни ундириш тўғрисидаги ишларни судда кўришнинг процессуал хусусиятлари” мавзусидаги диссертация ишларининг анъанавий “Фан соати” доирасидаги тақдимоти ўтказилди.
Тадбирда Академия профессор-ўқитувчилари, тадқиқотчилари, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Фанлар aкадемияси Давлат ва ҳуқуқ институти, Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Тошкент давлат юридик университети, Инсон ҳуқуқлари миллий маркази, Юристлар малакасини ошириш маркази каби ҳамкор ташкилотлар вакиллари иштирок этишди.
Муҳокамалар жараёнида хусусий мулк ҳуқуқининг дахлсизлигини таъминлаш ва маънавий зарарни ундириш тартибини такомиллаштириш соҳасидаги долзарб масалалар кўриб чиқилди.

Обсуждение диссертаций в рамках “Научного часа”
В рамках традиционного «Научного часа» прошла презентация диссертационных работ самостоятельных соискателей Правоохранительной академии Республики Узбекистан А.Шарипова на тему: «Проблемы обеспечения неприкосновенности прав частной собственности», а также А.Адхамова на тему: «Процессуальные особенности рассмотрения дел о взыскание морального ущерба в суде».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав и исследователи Академии, представители таких партнерских организаций, как, Институт государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Высшая школы судей при Высшем судейском совете, Ташкентский государственный юридический университет, Национальный центр по правам человека, Центр повышения квалификации юристов.
В ходе обсуждений рассмотрены актуальные вопросы обеспечения неприкосновенности права частной собственности и совершенствования порядка взыскания морального ущерба.