Илмий тадқиқотлар методологиясига бағишланган семинар-тренинг
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан магистратура дастурининг “Илмий тадқиқотлар методологияси” модули доирасида семинар-тренинг ўтказилди.
Семинар-тренингда Ўзбекистон Республикаси Олий аттестация комиссияси экспертлар кенгаши аъзоси, Тошкент менежмент ва иқтисодиёт институти профессори, ф.ф.д. О.Нишонова иштирок этди.
Тренингда тингловчилар бугунги кундаги магистрлик диссертациясига қўйилаётган талаблар, магистрлик диссертацияси мавзусини танлаш, расмийлаштириш, шунингдек, магистрлик диссертацияси мавзусининг асосланиши ва унинг долзарблиги, тадқиқот объекти ва предмети, тадқиқот мақсади ва вазифалари, илмий янгилиги каби масалалар юзасидан маълумотга эга бўлишди.
Шу билан бирга тадқиқотнинг асосий масалалари ва фаразлари, тадқиқот мавзуси бўйича адабиётлар шарҳи (таҳлили), тадқиқотда қўлланилган методиканинг тавсифи, тадқиқот натижаларининг назарий ва амалий аҳамияти, магистрлик диссертациясининг асосий қисми, боблар ҳажми, уларнинг ўзаро мутаносиб бўлиши, хулоса ва таклиф-тавсиялар бериш тартиби бўйича тўлиқ маълумотлар бериб ўтилди.
Семинар-тренинг давомида иштирокчилар илмий тадқиқот олиб бориш борасида ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Семинар-тренинг посвященный методологии научных исследований
Правоохранительной Академией Республики Узбекистан в рамках модуля «Методология научных исследований» магистерской программы организован очередной семинар-тренинг.
На данном семинаре-тренинге принела участия член экспертной комиссии ВАК Республики Узбекистан, профессор Ташкентского института менеджмента и экономики, д.ф.н, О.Нишонова.
В ходе тренинга слушатели проинформированы о современных требованиях к магистерской диссертации, выборе и оформлении темы магистерской диссертации, обосновании и актуальности темы, объекта и предмета исследования, целях и задачах исследования, научной новизне и др.
Также рассмотрены основные проблемы и гипотезы исследования, обзор литературы по теме исследования, описание методологии, теоретической и практической значимости результатов исследования, описание структуры работы, основной части магистерской диссертации, размер глав, их взаимная соразмерность, порядок формирования выводов и рекомендаций.
В ходе семинара-тренинга участники получили ответы на интересующие их вопросы в части проведения научных исследований.