Япония олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири ўринбосари бошчилигидаги делегация таркибида Япония Адлия вазирлиги ҳамда олий таълим муассаслари билан ҳуқуқ соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида Япония давлатига ишчи ташрифини амалга оширдилар.
Ташриф доирасида Япония олий таълим муассасалари вакиллари, Японияда таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар, шунингдек Ўзбекистоннинг Япониядаги элчихонаси ходимлари балан учрашувлар ташкил этилди.
Учрашувлар давомида юқори малакали ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш қамровини ошириш, юриспруденция ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш  соҳасига оид янги таълим йўналишлари бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш, шунингдек  Нагоя иқтисодиёт университети, Дошиша, Осака ва Тсукуба университетлари билан ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Нагоя иқтисодиёт университети (Nagoya Economic University) Президенти Харуо Сабури билан учрашув жараёнида Университетда мамлакатимиз юридик олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари малакасини ошириш имкониятларини яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Киото шаҳрининг Дошиша университети (Doshisha University) халқаро алоқалар ва ҳуқуқ маркази вакиллари билан учрашув доирасида мазкур марказ билан ўқув адабиётлари алмашинувини йўлга қўйиш, қўшма илмий лойиҳаларни ташкил этиш, қўшма дарслик ва илмий мақолалар чоп этиш юзасидан келишувга эришилди.
Top Global University лойиҳасида энг яхши университетлар рўйхатига ҳамда Япониянинг энг яхши учта давлат университетлари қаторига кирувчи Осака университетида (Osaka University) Ҳуқуқ факультети раҳбариятибилан, шунингдек Осака университетида таҳсил олаётган юртимиз талабалари билан учрашувлар ташкил этилди.
Ташриф давомида шунингдек Top Global University Project доирасида энг яхши тўққизта миллий олий ўқув юртларидан бири сифатида танланган Тсукуба университетида (University of Tsukuba) мазкур университет раҳбарияти билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда профессор-ўқитувчиларнинг малакасини ошириш бўйича ўзаро алмашинув дастурини жорий қилиш, ҳуқуқ соҳасига оид илмий ишлар олиб бориш ҳамда бошқа йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Нагоя университети, Осака университети, Дошиша университети қошидаги Халқаро алоқалар ва ҳуқуқ маркази,  Тсукуба университети билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича музокаралар олиб боришга келишиб олинди.

Сотрудничество с высшими учебными заведениями Японии
Представители Правоохранительной академии в составе делегации во главе с заместителем министра юстиции Республики Узбекистан посетила с рабочим визитом Японию. Визит организован в целях укрепления взаимодействия с Министерством юстиции Японии и высшими учебными заведениями страны в сфере юриспруденции.
В рамках визита организованы встречи делегации с представителями высших учебных заведений Японии, узбекскими студентами, обучающимися в Японии, а также сотрудниками Посольства Узбекистана в Японии.
В ходе встреч обсуждены вопросы расширения сотрудничества подготовки высококвалифицированных юридических кадров, разработки совместных образовательных программ в сфере юриспруденции и правоохранительной деятельности, расширения сотрудничества с экономическим университетом Нагои, университетами Дошиша, Осака и Тсукуба.
В ходе встречи с президентом Нагойского экономического университета Харуо Сабури обсуждены вопросы возможностей налаживания в японском ВУЗе повышения квалификации профессорско-преподавательского состава высших юридических учебных заведений Узбекистана.
В рамках встречи с представителями Центра международных отношений и права Университета Дошиша (Doshisha University) города Киото достигнута договоренность об установлении обмена учебной литературой, организации совместных научных проектов, публикации совместных учебников и научных статей.
В Университете Осаки (Osaka University), который включен в список лучших университетов в проекте Top Global University и входит в тройку лучших государственных университетов Японии, организованы встречи с руководством юридического факультета и со студентами нашей страны, обучающимися в Университете Осаки.
В ходе визита делегация Узбекистана посетила Университет Тсукуба (University of Tsukuba) – однин из девяти лучших национальных высших учебных заведений в рамках проекта Top Global University Project, где состоялась встреча с президентом Университета Тсукуба Кёсуке Нагата, Вице-президентом Жун Икеда и др. На встрече обсуждены вопросы внедрения программ взаимного обмена по повышению квалификации профессорско-преподавательского состава, осуществлению научно-исследовательской деятельности и другим направлениям сотрудничества.
По итогам визита достигнуты соглашения о налаживании сотрудничества между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Университетом Нагои, университетом Осаки, центром международных отношений и права Университета Дошиша и Университетом Тсукуба.