Япония олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири ўринбосари бошчилигидаги делегация таркибида Япония Адлия вазирлиги ҳамда олий таълим муассаслари билан ҳуқуқ соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида Япония давлатига ишчи ташрифини амалга оширдилар.
Ташриф доирасида Япония олий таълим муассасалари вакиллари, Японияда таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар, шунингдек Ўзбекистоннинг Япониядаги элчихонаси ходимлари балан учрашувлар ташкил этилди.
Учрашувлар давомида юқори малакали ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш қамровини ошириш, юриспруденция ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш  соҳасига оид янги таълим йўналишлари бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш, шунингдек  Нагоя иқтисодиёт университети, Дошиша, Осака ва Тсукуба университетлари билан ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Нагоя иқтисодиёт университети (Nagoya Economic University) Президенти Харуо Сабури билан учрашув жараёнида Университетда мамлакатимиз юридик олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари малакасини ошириш имкониятларини яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Киото шаҳрининг Дошиша университети (Doshisha University) халқаро алоқалар ва ҳуқуқ маркази вакиллари билан учрашув доирасида мазкур марказ билан ўқув адабиётлари алмашинувини йўлга қўйиш, қўшма илмий лойиҳаларни ташкил этиш, қўшма дарслик ва илмий мақолалар чоп этиш юзасидан келишувга эришилди.
Top Global University лойиҳасида энг яхши университетлар рўйхатига ҳамда Япониянинг энг яхши учта давлат университетлари қаторига кирувчи Осака университетида (Osaka University) Ҳуқуқ факультети раҳбариятибилан, шунингдек Осака университетида таҳсил олаётган юртимиз талабалари билан учрашувлар ташкил этилди.
Ташриф давомида шунингдек Top Global University Project доирасида энг яхши тўққизта миллий олий ўқув юртларидан бири сифатида танланган Тсукуба университетида (University of Tsukuba) мазкур университет раҳбарияти билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда профессор-ўқитувчиларнинг малакасини ошириш бўйича ўзаро алмашинув дастурини жорий қилиш, ҳуқуқ соҳасига оид илмий ишлар олиб бориш ҳамда бошқа йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Нагоя университети, Осака университети, Дошиша университети қошидаги Халқаро алоқалар ва ҳуқуқ маркази,  Тсукуба университети билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича музокаралар олиб боришга келишиб олинди.

Cooperation with Japanese higher education institutions
Representatives of the Academy of Law Enforcement Agencies of the Republic of Uzbekistan made a working visit to Japan as part of a delegation headed by the Deputy Minister of Justice of the Republic of Uzbekistan in order to strengthen mutual cooperation with the Ministry of Justice of Japan and higher educational institutions in the field of law.
During the visit, meetings were organized between representatives of Japanese universities, Uzbek students studying in Japan, as well as employees of the Embassy of Uzbekistan in Japan, balan.
During the meetings, issues of increasing the coverage of highly qualified law students, establishing cooperation in new educational areas related to the field of jurisprudence and law enforcement, as well as expanding cooperation with Nagoya University of Economics, Doshisha, Osaka and Tsukuba Universities were discussed.
During the meeting with the President of Nagoya University of Economics Haruo Saburi, the issues of creating opportunities for the professional development of professors and teaching staff of law higher educational institutions of our country were discussed at the university.
During the meeting with representatives of the Center for International Relations and Law of Doshisha University in Kyoto, an agreement was reached to establish an exchange of educational literature with this center, organize joint research projects, publish joint textbooks and scientific articles.
Within the framework of the top Global University project, meetings were organized with the leadership of the Osaka University Faculty of Law, which is included in the list of the best universities in Japan, as well as with students of our country studying at Osaka University.
During the visit, a meeting was organized with the leadership of this university at the University of Tsukuba, which was also selected as one of the nine best national universities within the framework of the Top Global University project. The meeting discussed the issues of implementing an exchange program to improve the qualifications of professors and teaching staff, conducting scientific work in the field of law and interaction in other areas.
During the visit, an agreement was reached to hold negotiations on cooperation with the Academy of Law Enforcement Agencies of the Republic of Uzbekistan and Nagoya University, Osaka University, the Center for International Relations and Law at Doshisha University, Tsukuba University.