Талаба ёшларда экстремизм ва терроризмга муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилган тадбирлар
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талабалар ва тингловчиларда ҳушёрлик ва огоҳлик каби туйғуларни мустаҳкамлаш, уларда экстремизм ва бошқа салбий иллатларга нисбатан муросасиз муносабатни кучайтириш мақсадида масъул мутахассислар иштирокида давра суҳбати ташкил этилди.
Мазкур давра суҳбатида Ички ишлар вазирлиги Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш Бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари Х.Жамолов ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Нодавлат таълим муассасалари ассоциацияси раиси Н.Абулхасан ўз маърузалари билан иштирок этишди.
Маърузаларда экспертлар мамлакатимизда ёш авлодни она Ватанга муҳаббат, миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат-эҳтиром руҳида тарбиялашнинг, ёшларни маънавиятга ёт, зарарли ғоялар таъсиридан ҳимоялашнинг аҳамияти, глобаллашув жараёнларида оммавий коммуникация технологиялари ҳамда интернет тармоқлари фойдаланувчилари орасида ёшларнинг тобора ортиб бораётган бир шароитда ҳар бир ёшнинг янада ҳушёр ва огоҳ бўлишини тақозо этиши борасида фикр билдиришди.
Давра суҳбати якунида талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислардан жавоб олдилар.
Идоралараро ҳамкорлик асосида етакчи экспертларни жалб қилган ҳолда шу каби тадбирлар мунтазам равишда ташкиб этиб борилади.

Мероприятия по формированию бескомпромиссного отношения к экстремизму и терроризму
В Правоохранительной академии организован круглый стол, посвященный вопросам формирования и развития у студентов и слушателей бдительности, бескомпромиссного отношения к экстремизму и терроризму.
В мероприятии участвовали заместитель начальника Главного управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом Министерства внутренних дел Х.Джамолов, председатель Ассоциации негосударственных образовательных учреждений при Министерства юстиции Н.Абулхасан.
В выступлениях экспертами на конкретных примерах обосновано значимость задачи воспитания подрастающего поколения в духе любви к Родине, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, защиты молодежи от влияния негативных и чуждых идей и формирования у них духовно-нравственного иммунитета.
Студенты получили ответы специалистов на интересующие их вопросы.
Проведение подобных мероприятий на основе межведомственного сотрудничества с участием ведущих экспертов запланировано на регулярной основе.