Коррупцияга қарши курашиш тажрибаси билан алмашиш бўйича хорижий сафар
Европа комиссиясининг TAIEX INTRA лойиҳаси доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг ўринбосари Д.Тураханов бошчилигидаги Бош прокуратура делегацияси Руминиянинг коррупцияга қарши курашишга масъул бўлган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига танишув ташрифи ўтказилмоқда.
Ташрифнинг биринчи куни Руминиянинг коррупцига қарши курашиш директорати (DGA) Бош директори ўринбосари, полиция бошлиғи – комиссар Мануэл-Элен Попеск хоним билан учрашув бўлиб ўтди. Унда комиссар хоним Директорат фаолияти, унинг тузилиши, асосий функциялари ва вазифалар ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, DGA томонидан коррупциянинг олдини олиш соҳасида олиб борилаётган тадқиқот фаолияти батафсил очиб берилди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон делегацияси раҳбари томонидан Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган ислохотлар билан таништириш мақсадида тақдимот ўтказилиб, унда, жумладан прокуратура ва бошқа ваколатли органларнинг мазкур соҳада тутган ўрни кўрсатиб берилди.

Зарубежный визит по обмену опытом в области борьбы с коррупцией
В рамках проекта Европейской комиссии TAIEX INTRA под руководством заместителя начальника Правоохранительной академии Д.Тураханова проходит ознакомительный визит делегации Генеральной прокуратуры в правоохранительные органы Румынии, ответственные за борьбу с коррупцией.
В первый день визита состоялась встреча с заместителем директора Генерального директората по борьбе с коррупцией Румынии (DGA), начальником полиции – комиссаром г-жой Мануэлой-Эленой Попеску, которая представила информацию о деятельности Директората, его структуре, основных функциях и задачах.
Также со стороны DGA подробно раскрыта исследовательская деятельность, проводимая в области превенции коррупции.
В свою очередь, главой узбекской делегации проведена презентация, информирующая об основных направлениях реформ в области противодействия коррупции в Республике Узбекистан, в частности раскрыта роль органов прокуратуры и других уполномоченных органов в этой сфере.
Встреча прошла в атмосфере взаимной заинтересованности, выражены намерения о дальнейшем сотрудничестве.