“Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари”  республика илмий-амалий конфренцияси
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари” мавзусида республика илмий-амалий конфренция ташкил этилди.
Конфренцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Тошкент давлат юридик университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Юристлар малакасини ошириш маркази, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти профессор-ўқитувчилари, ёш олимлар ва илмий тадқиқотчилари иштирок этди.
Конфренция ҳар йили анъанавий шаклда Академия томонидан ўтказиб келинади ва унда мамлакатимизда юридик фан соҳасининг етук олимлари мунтазам равишда иштирок этадилар.
Тадбирнинг асосий мақсади юртимизда юридик фанни ривожлантириш, фан билан амалиёт уйғунлигини таъминлаш, бу борадаги мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни илмий-назарий ва амалий жиҳатдан ҳал қилиш истиқболлари ҳамда асосий йўналишларини белгилаш борасида ўзаро фикр алмашишдан иборатдир.
Конфренция доирасида юридик фан йўналишида: Ўзбекистон Республикасида юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш, ҳуқуқшуносликка оид илмий ишларни ривожлантиришнинг долзарб муаммолари, илмий фаолиятда бюрократия ва коррупцияни олдини олиш истиқболлари; давлат бошқарув йўналишида: давлат хизматчилари фаолиятини баҳолашнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, давлат ва жамият манфаатларини ҳимоя қилиш, бунда прокуратура органларининг ўрни ва аҳамиятини таҳлил қилиш, суд амалиётида қонунчилик ҳужжатларини қўллаш жараёнидаги муаммолар; жиноят ҳуқуқи ва жиноят процесси йўналишида: жиноят ҳуқуқи соҳасидаги илмий-назарий билимларни амалда қўллашнинг долзарб муаммолари, жиноят процессида шахсни реабилитация этиш соҳасидаги халқаро стандартлар, терговчининг процессуал мустақиллигини таъминлаш истиқболлари каби бошқа долзарб масалалар муҳокама этилди.
Тадбир иштирокчилари конфренция доирасида юридик фан соҳасидаги мавжуд муаммолар, уларни бартараф этиш йўллари, ислоҳотлар замирида илм-фан соҳасига эътиборни кучайтириш, илмий фаолиятда мавжуд сунъий тўсиқларни бартараф этиш, юридик таълим муассасалари билан ҳамкорликда қўшма тадқиқотларни амалга ошириш каби масалаларига алоҳида тўхталиб, назария ва амалиётни уйғунлаштириш, қонундаги бўшлиқларни бартараф этиш юзасидан муҳим таклифлар илгари сурилди.

Республиканская научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы юридической науки и правоприменительной практики»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась Республиканская научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы юридической науки и правоприменительной практики».
В конференции приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Агентства по противодействию коррупции, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Ташкентского государственного юридического университета, Академии Министерства внутренних дел, Университета Общественной безопасности, Центра повышения квалификации юристов, Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, также в конференции участвовали профессорско-преподавательский состав, молодые ученые и исследователи.
Конференция ежегодно проводится Академией в традиционной форме, и в ней регулярно принимают участие видные ученые из области юридической науки нашей страны.
Основной целью конференции является обмен мнениями по вопросам развития юридической науки в нашей стране, обеспечения гармонии науки и практики, выявления существующих проблем и определения перспектив и основных направлений их решения в научно-теоретическом и практическом аспектах.
В рамках конференции были обсуждены вопросы по следующим направлениям: по направлению юридической науки: совершенствование юридической науки и правоприменительной практики в Республике Узбекистан, актуальные проблемы развития научной работы в области права, перспективы предупреждения бюрократии и коррупции в научной деятельности; в области государственного управления: совершенствование организационно-правовых основ оценки деятельности государственных служащих, защита интересов государства и общества, в том числе анализ места и роли прокуратуры в этой сфере, проблемы в процессе применения законодательных актов в судебной практике; по направлению уголовного права и уголовного процесса: актуальные проблемы практического применения научно-теоретических знаний в области уголовного права, международные стандарты в области реабилитации лиц в уголовном процессе, перспективы обеспечения процессуальной независимости следователя.
В рамках конференции участники мероприятия акцентировали внимание на таких вопросах, как существующие проблемы в сфере юридической науки, пути их решения, повышение внимания к сфере науки в условиях реформ, устранение существующих искусственных препятствий в научной деятельности, проведение совместных исследований в сотрудничестве с юридическими учебными заведениями, гармонизация теории и практики, в рамках мероприятия были выдвинуты важные предложения по устранению пробелов в праве.