Жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятининг криминалистик ва процессуал жиҳатларига бағишланган халқаро конференцияда эштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Санкт-Петербург академияси томонидан “Жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятининг криминалистик ва процессуал жиҳатлари” мавзусида ташкил этилган халқаро илмий-амалий конференцияда онлайн тарзда иштирок этишди.
Конференция ишида Беларусь Республикаси, Россия Федерацияси, Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг ихтисослаштирилган ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари, илмий ходимлари ва тадқиқотчилари, тингловчилари ҳамда ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари қатнашишди.
Тадбир очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари У.У. Нигмаджанов ўзининг табрик сўзи билан иштирок этиб, конференция мавзусининг бугунги кундаги долзарблигини таъкидлаб, жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятида илм-фан ҳамда амалиётнинг ўзаро узвий боғлиқлигининг аҳамиятига тўхталиб ўтди.
Конференция давомида иштирокчилар томонидан қидирув фаолиятининг ҳуқуқий асослари, субъектлари ва объектлари, қидирув бўйича тергов ва бошқа процессуал ҳаракатлар тактикаси, терговчининг дастлабки тергов пайтида ва уни тўхтатиб қўйгандан кейин қидирув фаолияти алгоритмлари, терговчи ва ҳуқуқ-тартибот идораларининг ўзаро ҳамкорлиги жиҳатлари, шунингдек тезкор-қидирув жараёнида АКТ, интернет-ресурслари ва ижтимоий тармоқлардан фойдаланиш имкониятлари ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Participation in an international scientific-practical conference dedicated to the criminalistic and procedural aspects of the search activity in criminal proceedings was held
Representatives of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan took part in an international scientific-practical conference on the topic "Criminalistic and procedural aspects of the search activity in criminal proceedings," organized by the Committee of the Prosecutor General's Office of the Russian Federation and the Academy of St. Petersburg.
During the conference, professors and teachers of specialized educational institutions of Belarus, the Russian Federation, Kazakhstan, and Uzbekistan, scientific staff and researchers, students, as well as law enforcement officials participated.
In the opening ceremony of the event, the Deputy Head of the Law Enforcement Academy the Republic of Uzbekistan, U.U. Nigmadjanov, participated with a congratulatory speech, emphasizing the current relevance of the conference topic, highlighting the importance of the interrelation between theory and practice in search activities in criminal proceedings.
Throughout the conference, the participants discussed the legal foundations, subjects, and objects of search activities, tactics of search and other procedural actions, algorithms of search activities from the initial search to its conclusion, aspects of cooperation between investigators and law enforcement agencies, as well as the possibilities of using ACT, internet resources, and social networks in the context of rapid investigation processes, and other related issues.