Жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятининг криминалистик ва процессуал жиҳатларига бағишланган халқаро конференцияда эштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Санкт-Петербург академияси томонидан “Жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятининг криминалистик ва процессуал жиҳатлари” мавзусида ташкил этилган халқаро илмий-амалий конференцияда онлайн тарзда иштирок этишди.
Конференция ишида Беларусь Республикаси, Россия Федерацияси, Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг ихтисослаштирилган ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари, илмий ходимлари ва тадқиқотчилари, тингловчилари ҳамда ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари қатнашишди.
Тадбир очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари У.У. Нигмаджанов ўзининг табрик сўзи билан иштирок этиб, конференция мавзусининг бугунги кундаги долзарблигини таъкидлаб, жиноят ишлари бўйича қидирув фаолиятида илм-фан ҳамда амалиётнинг ўзаро узвий боғлиқлигининг аҳамиятига тўхталиб ўтди.
Конференция давомида иштирокчилар томонидан қидирув фаолиятининг ҳуқуқий асослари, субъектлари ва объектлари, қидирув бўйича тергов ва бошқа процессуал ҳаракатлар тактикаси, терговчининг дастлабки тергов пайтида ва уни тўхтатиб қўйгандан кейин қидирув фаолияти алгоритмлари, терговчи ва ҳуқуқ-тартибот идораларининг ўзаро ҳамкорлиги жиҳатлари, шунингдек тезкор-қидирув жараёнида АКТ, интернет-ресурслари ва ижтимоий тармоқлардан фойдаланиш имкониятлари ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Участие в международной конференции по криминалистическим и процессуальным аспектам розыскной деятельности по уголовным делам
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в онлайн формате в работе международной научно-практической конференции на тему: «Криминалистические и процессуальные аспекты розыскной деятельности по уголовным делам», организованной Санкт-Петербургской академией Следственного комитета Российской Федерации.
В мероприятии приняли участие научные сотрудники, исследователи, слушатели, профессорско-преподовательский состав специализированных образовательных учреждений, а также сотрудники правоохранительных органов Беларуси, Узбекистана, Казахстана и Российской Федерации.
Заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан У.У. Нигмаджанов выступил с приветственной речью и отметил актуальность данной темы, а также важность взаимосвязи науки и практики в розыскной деятельности по уголовным делам.
В ходе конференции участниками рассмотрены правовые основы и система розыскной работы, понятия ее субъектов и объектов, тактика следственных и иных процессуальных действий по розыску, алгоритмы розыскных действий следователя в ходе предварительного расследования и после его приостановления, аспекты взаимодействия следователя и оперативных подразделений правоохранительных органов, возможности использования информационных технологий, Интернет-ресурсов и социальных сетей при осуществлении розыска, а также иные вопросы в данной сфере.