Страсбург шаҳридаги Европа Кенгаши семинарида иштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академияси вакиллари Европа Кенгашининг Марказий Осиёда қонун устуворлиги дастури доирасида Европа Кенгаши штаб-квартирасида (Страсбург, Франция) Ўзбекистон делегацияси учун ташкил этилган семинарда иштирок этишди.
Семинарда прокуратура органлари ходимлари учун Европа Кенгашининг Марказий Осиёда 2020–2023 йилларда қонун устуворлигини таъминлаш “HELP” (юридик мутахассислар учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим) дастури доирасида Ўзбекистонда амалга оширилган ишлар муҳокама қилинди.
Шунингдек, Европа Кенгашининг муҳим конвенциялари бўйича хабардорликни ошириш, конвенциялар мазмунини тўғри англаш, конвенция ва бошқа халқаро стандартлар талабларини самарали амалга ошириш масалалари юзасидан Европа Кенгаши экспертлари маълумотлар беришди.
Уч кун давом этган тадбирда Европа Кенгашининг Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги Бош бошқармаси раҳбари Фредерик Долт, Марказий Осиёда қонун устуворлигини таъминлаш “HELP” дастури координатори Кристина Хохлова, Европа Кенгаши дастурларини мувофиқлаштирувчи раҳбари Клаус Нойрикх ва бир қатор бошқа экспертлар иштирок этди.
Европа Кенгаши экспертлари Марказий Осиёда қонун устуворлиги дастури доирасида Ўзбекистон билан кейинчалик ҳам ҳамкорлик қилишдан мамнун эканликларини билдиришди.

Участие в семинаре Совета Европы в г.Страсбург
Представители Правоохранительной Академии Республики Узбекистан приняли участие в семинаре, организованном для делегации Узбекистана в штаб-квартире Совета Европы (Страсбург, Франция) в рамках Программы по верховенству права в Центральной Азии.
На семинаре обсуждалась проделанная работа в рамках программы “HELP” (обучение юристов по правам человека) Совета Европы по обеспечению верховенства права в Центральной Азии в 2020–2023 годах для сотрудников органов прокуратуры в Узбекистане.
Наряду с этим, экспертами Совета Европы предоставлена информация касательно вопросов повышения осведомленности и правильного понимания содержания конвенций Совета Европы, эффективной реализации требований конвенций и других международных стандартов.
В трёхдневном мероприятии приняли участие руководитель Департамента по правам человека и верховенства права Фредерик Долт, координатор проекта “HELP” по верховенству права в Центральной Азии Кристина Хохлова, руководитель по координации программ Совета Европы Клаус Нойрикх, а также ряд других экспертов.
Эксперты Совета Европы выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству с Узбекистаном в рамках программы по верховенству права в Центральной Азии.