Ўзбекистон – Япония: “Йўл ҳаракати хавфсизлиги” қўшма лойиҳаси амалга оширилмоқда
Академия томонидан Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорликда “Йўл ҳаракати хавфсизлиги” қўшма лойиҳаси амалга оширилмоқда.
2023 йилнинг сентябрь ойида бошланган лойиҳа икки йилга мўлжалланган бўлиб, уни амалга ошириш учун Япониядан 6 нафар халқаро эксперт жалб қилинган.
Ўтган давр мобайнида лойиҳа доирасида бир қатор JICA экспертлари томонидан Ўзбекистонда, шу жумладан, ҳудудларга чиқиб таҳлил ва тадқиқот ишлари олиб борилди.
Ўтказилган тадқиқотлар натижаси бўйича жорий йил 30 май куни Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко “Йўл ҳаракати хавфсизлиги” лойиҳаси раҳбари ўринбосари Ч.Ватанабе билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда Япониялик экспертлар томонидан ўтган даврда амалга оширилган ишлар ҳамда лойиҳани амалга оширишдаги келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.

Узбекистан – Япония: реализация совместного проекта «Безопасность дорожного движения»
Академией совместно с Агентством международного сотрудничества Японии (JICA) реализуется совместный проект «Безопасность дорожного движения».
Проект, продолжительность в два года, стартовал в сентябре 2023 года, в его реализации задействованы 6 японских экспертов.
За прошедший период в Узбекистане экспертами JICA проведены исследования и анализ в рамках проекта, в том числе и с выездом в регионы страны.
30 мая текущего года состоялась встреча первого заместителя начальника Академии Е.В.Коленко и заместителя руководителя проекта Ч.Ватанабе, в ходе которой рассмотрены промежуточные результаты проведенной в рамках проекта работы, а также обсуждены приоритетные задачи и планы реализации совместного проекта в дальнейшем.
На встрече были обсуждены предварительные результаты, полученные японскими экспертами, а также вопросы касательно осуществления проекта в дальнейшем.