Академия талабалари инсон ҳуқуқлари ва атроф муҳитга масалаларига бағишланган халқаро тадбирда иштирок этишди
Aкадемиянинг бир гуруҳ талабалари Европа Кенгаши ҳамда Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссия ҳамкорлигида Олмаота шаҳрида инсон ҳуқуқлари ва атроф-муҳит бўйича ташкил этилган баҳорги мактабда таҳсил олишди.
Мазкур тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистондан 40 нафардан ортиқ талаба иштирок этди.
Ушбу лойиҳанинг асосий мақсади талабаларни инсон ҳуқуқлари бўйича Европа судининг атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши соҳасидаги суд амалиёти билан таништириш ҳамда уларга соҳадаги глобал ўзгаришлар ва халқаро ҳуқуқий ҳужжатлар бўйича ҳар томонлама маълумот беришни таъминлашдан иборат.
Баҳорги мактабда Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа конвенциясининг хусусиятларига эътибор берилиб, олинган билимларни қўллаш ва муаммоли вазиятларни ҳал қилишга қаратилган амалий машғулотлар ўтказилди.
Мазкур тадбир Европа судининг суд амалиёти билан яқиндан танишиш, талабаларни қизиқтирган маълумотлар билан алмашиш ва тенгдошлар ўртасида дўстона муносабатлар ўрнатиш имконини берди.

Студенты Академии приняли участие в международном мероприятии, посвященном правам человека и окружающей среде
Группа студентов Академии прошла обучение в весенней школе по правам человека и окружающей среде для студентов юридических вузов в г.Алматы, организованной Советом Европы совместно с Комиссией по правам человека при Президенте Республики Казахстан.
В мероприятии приняли участие более 40 студентов из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Основной целью данного проекта являлось ознакомление студентов с судебной практикой Европейского суда по правам человека в области окружающей среды и изменения климата, предоставление студентам всесторонней информации касательно глобальных изменений в отрасли и международных правовых актов.
В ходе работы весенней школы рассмотрены особенности Европейской конвенции по правам человека, проведены практические занятия, направленные на возможность применения полученных знаний и решение проблемных ситуаций.
Мероприятие позволило студентам ознакомиться с судебной практикой Европейского суда, обменяться информацией и наладить дружеские отношения со сверстниками.