Бизнес-таҳлилчи лавозимига танлов эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Ахборот-коммуникация технологиялари ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўлимига бизнес-таҳлилчи (senior) мутахассис лавозимига танлов эълон қилади (шартнома асосида вақтинчалик иш).
Академия ҳақида: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги ПФ–257-сон Фармонига асосан Бош прокуратура Академияси негизида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилган.
Тергов ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг бошқа соҳаларида кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш Академия фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгиланган.
Ҳозирги вақтда Академия фаолиятига вақтинчалик асосда Ахборот-коммуникация технологиялари ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўлимига бизнес-таҳлилчи (senior) мутахассисси жалб қилиш зарурати мавжуд. Мутахассис томонидан тақдим этилган ҳужжатлар маъқулланган тақдирда, у билан Академия ўртасида икки томонлама фуқаролик ҳуқуқий шартнома имзоланади.
Бизнес-таҳлилчи (senior) қуйидаги мажбуриятларни бажаради:
амалдаги дастурий тизимларни таҳлил қилиш ва самарасиз қисмларни аниқлаш;
самардорликни ошириш ва харажатларни камайтириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш;
ҳар бир лойиҳа бўйича талабларни йиғиш, таҳлил қилиш ва расмийлаштириш;
лойиҳанинг барча иштирокчилари учун мақсадлар ва вазифаларни аниқлаш;
молиявий прогнозлар, хавф таҳлили ва рентабелликни баҳолашни ўз ичига олган режалар яратиш;
турли бўлимлар ва лойиҳа иштирокчилари ўртасида самарали мулоқотни таъминлаш;
белгиланган муддатларда мақсадларга эришиш учун жамоанинг ишини мувофиқлаштириш;
лойиҳаларнинг бажарилишини кузатиш;
лойиҳа ҳолати ҳақида мунтазам ҳисоботлар тайёрлаш;
Олий маълумотга эга бўлиши (ахборот технологиялари сохасида маълумотга эга номзодларга устуворлик берилади).
25 ёшдан кичик, 55 ёшдан (аёллар учун 50 ёш) катта бўлмаслиги.
жараёнларни бошқариш тажрибаси, бизнес жараёнларини лойиҳалаштириш ва ривожлантириш тажрибаси (камида 5 йиллик);
ўзгаришларни бошқаришда назарий билимлар, амалий тажриба (Change Management);
техник топшириқларни ишлаб чиқиш ва дастурчилар учун вазифаларни белгилаш тажрибаси;
дастурий таъминот ишлаб чиқиш циклини тушуниш;
талаб қандай хусусиятларга эга бўлиши кераклигини тушуниш;
ташқи мижоз билан ишлаш тажрибаси: талабларни йиғиш, ҳақиқий эҳтиёжни аниқлаш;
ҳужжатларни лойиҳалаш тажрибаси (бизнес талаблари, функционал моделлар, жараёнларни лойиҳалаш);
мавжуд бизнес жараёнлари ва алгоритмлари бўйича сўров ўтказиш, "as is" тавсифини ишлаб чиқиш ва "to be"ни лойиҳалаш;
бошқариш, методология ва жараённи тавсифлаш ёзувларини билиш (АБС, Jira, SQL, Confluence, BPMN2.0, UML, eEPC ва бошқалар.);
намунавий шахсий фазилатларга – интеллект, маданиятли, ижодий, хушмуомалалик, ватанпарварлик ва ташаббускорлик қобилиятларига эга бўлиши, масъулият ҳисси, мустақил иш тутиш хусусиятларига эга бўлиши зарур.
Бизнес таҳлилчини ишга қабул қилиш Академия ички локал ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилади ва Академия раҳбари буйруғи билан амалга оширилади.
Бажариладиган иш муддати: мазкур иш муддати 10 ойга белгиланган бўлиб, келгусида заруратга кўра, фуқаро меҳнат шартномаси асосида Академияга ишга қабул қилиниши мумкин.

Объявляется конкурс на должность бизнес-аналитика
Объявляется конкурс на должность бизнес-аналитика (senior) специалиста Отдела информационно-коммуникационных технологий и информационной безопасности Правоохранительной Академии Республики Узбекистан (временная работа на контрактной основе).
Об Академии: В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года №ПФ–257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
Основными направлениями деятельности Академии определены подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров в сфере следствия и других сферах правоохранительной деятельности.
В настоящее время существует необходимость привлечения на временной основе бизнес-аналитика (senior) специалиста Отдела информационно-коммуникационных технологий и информационной безопасности. В случае одобрения представленных экспертом документов с ним будет заключен двусторонний гражданско-правовой договор.
Обязанности бизнес-аналитика:
анализ существующих программных комплексов и выявление неэффективных составляющих;
разработка рекомендаций по повышению эффективности и снижению затрат;
сбор, анализ и формализация требований по каждому проекту;
определение целей и задач для всех участников проекта;
выработка планов, включающих финансовые прогнозы, анализ рисков и оценка рентабельности;
обеспечение эффективной коммуникации между различными подразделениями и участниками проекта;
координация работы команды для достижения целей в установленные сроки;
контроль реализации проектов;
подготовка регулярных отчетов о состоянии проекта;
Наличие высшего образования (приоритет имеют лица с образованием в области информационных технологий).
Возраст от 25 лет до 55 лет (50 лет для женщин).
опыт процессного управления, опыт проектирования и разработки бизнес-процессов (не менее 5 лет);
теоретические знания, практический опыт управления изменениями (Change Management);
опыт разработки спецификаций и постановки задач разработчикам;
знание циклов разработки программного обеспечения;
навыки в сфере характеристик требования;
опыт работы с внешними клиентами: сбор требований, определение реальной потребности;
опыт проектирования документации (бизнес-требования, функциональные модели, проектирование процессов);
изучение существующих бизнес-процессов и алгоритмов, разработка и описание «as is» и дизайн «to be»;
знание управления, методологии и записей описания процессов (ABS, Jira, SQL, Confluence, BPMN2.0, UML, eEPC и т. д.);
необходимо обладать такими личными качествами как вежливость, культурность, творческий подход, патриотизм и инициативность, ответственность, способность к самостоятельной работе.
Прием на работу бизнес-аналитика осуществляется в соответствии с внутренними локальными документами Академии и осуществляется приказом руководителя Академии.
Срок работы: 10 месяцев, в дальнейшем, при необходимости, кандидат может быть принят на работу в Академию на основании трудового договора.
Требования: инициативность, умение работать в команде, своевременное выполнение поставленных задач,
График работы: 40 часов, 5 дней в неделю.
Кандидату необходимо лично обратиться в отдел кадров Академии с паспортом или удостоверением личности гражданина и представить соответствующие документы (паспорт или ID-карта), резюме, диплом о высшем образовании и приложение к нему, копию трудовой книжки, справку СТИР. После изучения представленных документов при необходимости, с претендентом будет проведено собеседование в составе комиссии.