Академияда прокуратура органлари ходимлари иштирокида “Тилга эътибор – элга эътибор” танлови ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органлари фаолиятида давлат тилидан тўғри ва тўлиқ фойдаланишни таъминлаш, давлат тилининг нуфузини ошириш, ходимларнинг нутқ маданиятини юксалтириш ва давлат тилида иш юритишга оид амалий кўникмаларни ривожлантириш мақсадида “Тилга эътибор – элга эътибор” деб номланган танлов ўтказилди.
Танлов уч йўналишда ташкил этилган бўлиб, тизимли таҳлилий иш танлови, саводхонлик танлови ва шеърият танловидан иборат.
Танловнинг ҳудудий саралаш босқичида 100 нафардан ортиқ ходим иштирок этган бўлиб, биринчи ўринни эгаллаган ғолиблар якуний босқичга йўлланма олдилар.
Якуний босқич натижаларига кўра, барча йўналишлар бўйича 1-, 2-, ва 3-ўрин ғолиблари пул мукофотлари ҳамда дипломлар билан тақдирланди.
Танлов комиссиялари таркибига ҳудудий босқичларда ва якуний босқичда филологлар, ёзувчилар, шоирлар ва адабиётшунослар киритилган.
Тизимли таҳлилий иш танловининг биринчи босқичида биринчи ўринни эгаллаган барча муаллифлар якуний босқичда оғзаки суҳбатдан ўтдилар. Бу босқичда таҳлилий ишларда давлат тили тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя қилиниши, жамоатчилик назоратининг самарали усуллари, давлат тилининг амал қилиши билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш йўллари ва давлат тилининг нуфузини оширишга қаратилган таклифлар каби муҳим жиҳатлар таҳлил қилинди.
Оғзаки суҳбатлар натижасида тизимли таҳлилий иш танлови бўйича 1-, 2- ва 3-ўрин ғолиблари, шунингдек, "Энг зўр тизимли таҳлил" ва "Анъанавий вазият ва ноанъанавий ечим", “ Энг яхши процессуал хужжат” номинациялари соҳиблари аниқланди.
Саводхонлик танловида биринчи босқичда ўзбек адабий тили меъёрлари ва лотин алифбоси доирасидаги тест саволларини ечиш натижасида ғолиблар аниқланди. Якуний босқичда эса иштирокчилар долзарб мавзулар ва мумтоз адабиёт асосида иншо ёздилар, ва натижада 1-, 2- ва 3-ўрин ғолиблари, шунингдек, "Энг чиройли ҳуснихат" номинацияси соҳиби аниқланди.
Шеърият танловида биринчи босқичда иштирокчилар “Ватан”, “Ўзбек тили” ва “Касб” мавзулари бўйича танлаган шеърий матнларни тақдим этдилар. Якуний босқичда эса иштирокчилар Ҳайъат томонидан тақдим этилган шеърий матнларни ўқиб эшиттирдилар, уларни таҳлил қилдилар. Натижада шеърият танлови бўйича 1-, 2- ва 3-ўрин ғолиблари, шунингдек, "Энг жозибали шеърий ифода" номинацияси соҳиби аниқланди.

В Академии с участием сотрудников прокуратуры проведен конкурс «Внимание к языку – внимание к народу»
В целях обеспечения правильного и полного использования государственного языка в деятельности прокуратуры, повышения авторитета государственного языка, повышения речевой культуры сотрудников и развития практических навыков ведения работы на государственном языке в Правоохранительной академии проведен конкурс «Внимание к языку – внимание к народу».
Конкурс проведен по нескольким направлениям и в несколько этапов: конкурс письменных работ по системному анализу, конкурс грамотности и поэтический конкурс в региональном и финальном этапах.
Победители региональных этапов конкурса, в которых приняли участие более 100 сотрудников, приняли участие в финальном туре.
Участники, занявшие в заключительном этапе призовые места, а также победители в номинациях награждены денежными призами и дипломами.
В состав отборочных комиссий на региональном и заключительном этапах входили филологи, писатели, поэты и литературоведы.
В финальном туре участники, занявшие первое место в конкурсе письменных работ презентовали основные положения анализа соблюдения законодательства о государственном языке, эффективных методов общественного контроля, путей решения проблем, связанных с использованием государственного языка, а также предложения, направленные на повышение престижа государственного языка.
По итогам устного собеседования определены победители 1-, 2- и 3- места конкурса работ по системному анализу, а также победители номинаций «Лучший системный анализ» и «Традиционная ситуация и нетрадиционное решение», «Лучший процессуальный документ».
На первом этапе конкурса грамотности победители определялись путем решения тестовых вопросов в пределах норм узбекского литературного языка и латиницы. На заключительном этапе участники писали эссе на актуальные темы, по итогам которого определены призеры и победители номинаций.
В частности, в рамках поэтического конкурса участники в присутствии членов конкурсной комиссии декламировали выбранные ими, в том числе авторские стихи на тему Родины, узбекского языка, профессии и др. Члены жюри оценивали поэтические способности и знания кандидатов по установленным критериям.
На заключительном этапе участники читали и анализировали поэтические тексты, представленные комиссией. По итогам определены обладатели призовых мест и победители номинаций.