Манфаатлар тўқнашуви қонунчилигини тушунтириш бўйича ўқув семинарлари давом эттирилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонуни ижросини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан давлат органлари ва ташкилотларида манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини аниқлаш, уларни бартараф этиш ҳамда олдини олиш юзасидан ўқув машғулотлари, шу жумладан семинар ва тренинглар ўтказиб келинмоқда.
Навбатдаги ўқув семинари Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Сейсмопрогностик мониторинг республика маркази ходимлари учун ташкил этилди.
Аралаш тарзда ўтказилган семинарда Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази прокурори Т.Сафаров томонидан иштирокчиларга “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти, давлат хизматчиларига ўрнатилган тақиқ ва чекловлар, уни бузганлик учун қонунчиликда назарда тутилган жавобгарлик чоралари бўйича ҳақидаги қоидаларни тушунтирилиб, иштирокчиларнинг қизиқтирган саволларига батафсил маълумот берилди.

Продолжаются учебные семинары по разъяснению законодательства о конфликте интересов
На основании постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации исполнения Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» Правоохранительной академией проводятся учебные мероприятия, в том числе семинары и тренинги в государственных органах и организациях, посвященных на выявления, устранения и предотвращения конфликтов интересов.
Очередной учебный семинар организован для сотрудников Республиканского центра сейсмопрогностического мониторинга при Министерстве по чрезвычайным ситуациям.
В семинаре, проведенном в смешанном формате, прокурором Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии Т.Сафаровым, участникам разъяснены суть и значение Закона «О конфликте интересов», ограничения и запреты, установленные для государственных служащих, меры ответственности за их нарушения, докладчик также подробно ответил на вопросы участников.