Коррупцияга қарши курашиш соҳасида ёшлар салоҳиятини ошириш бўйича тренинг ташкил этилди
Халқаро коррупцияга қарши кураш куни доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Ёшларни жамоатчилик назорати, шаффофлик ва коррупцияга қарши курашиш масалаларига жалб қилиш” мавзусидаги семинар-тренинги ўтказилди.
Тадбир Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги билан ҳамкорликда, Европа Иттифоқи, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) ва БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси кўмагида ташкил этилди.
Тадбирда Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат юридик университети, Амити университети, Вебстер университети, Инҳа университети, Альфраганус университети, Ўзбекистон Миллий университети ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари иштирок этдилар.
Тренинг БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси дастури миллий координатори Азат Ирманов ва Transparency International Латвия директори Инесе Тауриня томонидан олиб борилди.
Тадбир дастуридан экспертлар чиқишлари, гуруҳларда ишлаш ҳамда жамоатчилик назоратини амалга ошириш ва коррупцияга қарши курашиш борасидаги ташаббуслар бўйича тажриба алмашиш ўрин олди.
Талабалар БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси қоидалари, ГРЕЙС коррупция платформаси, фуқаролик мониторинги моделлари ҳамда очиқ маълумотлар ва ахборотлардан ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва бошқарувни яхшилаш мақсадида фойдаланиш ҳақидаги маълумотлар билан танишиб чиқдилар.
Шунингдек, тадбир давомида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари ўртасида ташкил этилган “Ёшлар коррупцияга қарши ташаббуслари” танлови ғолибларини тақдирлаш маросими ўтказилди. Талабаларнинг лойиҳалари коррупцияга қарши кураш соҳасида ижодий ёндашувни ривожлантириш, инновацион ечимларни излашни рағбатлантириш ҳамда лойиҳаларни бошқариш кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган.
Тадбир ёшларнинг жамоатчилик назоратини амалга ошириш, очиқ манбалар ва платформалар билан ишлаш бўйича билим ва кўникмаларини ошириш имконини берди.

Тренинг по повышению потенциала молодежи в вопросах противодействия коррупции
В рамках Международного дня борьбы с коррупцией, в Правоохранительной академии организован семинар-тренинг на тему: «Вовлечение молодежи в вопросы общественного контроля, прозрачности и противодействия коррупции».
Мероприятие организовано Правоохранительной академией совместно с Агентством по противодействию коррупции при содействии Европейского Союза, Германского общества международного сотрудничества (GIZ) и Управления ООН по наркотикам и преступности.
В мероприятии приняли участие студенты из Международного Вестминстерского университета в Ташкенте, Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, Университета Амити, Университета Вебстер в Ташкенте, Университета Инха, Университета Альфраганус, Национального университета Узбекистана и Правоохранительной академии.
Тренинг проводился национальным координатором программы УНП ООН Азатом Ирмановым и директором Transparency International Латвия Инесой Тауриня.
Программа мероприятия включала в себя выступления экспертов, работу в группах и обмен опытом в области общественного контроля и антикоррупционных инициатив.
Студенты ознакомлены с положениями Конвенции ООН против коррупции, антикоррупционной платформой ГРЕЙС, моделями гражданского мониторинга, а также возможностями использования информации и открытых данных в целях выявления нарушений и улучшения управления.
Также, во время мероприятия проведена церемония награждения победителей конкурса «Молодежная антикоррупционная инициатива», организованного среди студентов Правоохранительной академии. Проекты студентов направлены на развитие их творческого подхода, стимулирование поиска инновационных решений и укрепление навыков проектного управления в сфере противодействия коррупции.
Мероприятие послужит совершенствованию знаний и навыков молодых участников в вопросах осуществления гражданского контроля, работы с открытыми источниками и платформами.