“Жаҳолатга қарши маърифат” мавзусида давра суҳбати
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида таҳсил олаётган талаба ёшларнинг мафкуравий иммунитетини ошириш, ижтимоий-сиёсий ва маънавий дунёқарашини юксалтириш  мақсадида “Жаҳолатга қарши маърифат” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди.
Академия бошлиғининг ўринбосари М.Мамасиддиқов мазкур тадбирни очиб бериш учун сўзга чиқиб, глобаллашув шароитида диний-маърифий соҳада амалга оширилаётган ислоҳатлар аҳамияти ҳамда диний ақидапарастлик, экстремизм ва терроризм каби таҳдидларга қарши маърифат йўли билан курашиш зарурати ҳақида фикр билдириб, тадбир фаолиятига муваффақият тилади.
Ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмитаси маъсул мутахассислари ва Ўзбекситон халқаро ислом академияси профессор-ўқитувчилари билан ҳамкорликда ташкил этилди. Хусусан мазкур тадбирда Дин ишлари бўйича қўмитанинг Ахборот-таҳлил ва тарғибот ишларини ташкил этиш бошқармаси бош мутахассиси Дж. Меликузиев “Дунёвийлик-даҳрийлик эмас” тамойилининг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамияти” мавзусида маъруза қилиб, унда дунёвий давлатчилик тарихи, дунёвийлик ва динийли мутаносиблигини таъминлашда қонун устуворлиги масалалари ҳақида атрофлича маълумот берди.
Мазкур тадбирда Ўзбекситон халқаро ислом академияси “Диншунослик ва жаҳон динларини қиёси ўрганиш кафедраси UNESCO” кафедраси доценти Г. Худайберганова “Ўзбекистонда реабилитация ва ижтимоийлашув институтларини шаклланиши” мавзусида сўзга чиқиб реабилитациянинг мазмуни, унинг турлари, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий, ҳуқуқий, тиббий ва психологик реабилитация жараёнларининг амалий аҳамияти ҳақида батафсил маълумотлар тақдим этди.
Шунингдек, мазкур кафедранинг катта ўқитувчиси Л.Алиджанова “Давлат ва диний муносабатларнинг ҳуқуқий асослари” мавзусидаги маърузасида, дунё мамлакатларида давлат ва дин муносабатларини тартибга солиш типлари, диний ташкилотларни тартибга солиш масалаларидаги ўзига хос жиҳатлари, Ўзбекистонда виждон эркинлигини таъминланишига оид масалалар ёритилди.
Ўтказилган тадбирда дунёвий давлат тушунчасининг мазмун-моҳияти, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик тамойилларининг аҳамияти, глобаллашув шароитида ривожланиб бораётган ғоявий таҳдидлар, диний мутаассиблик, экстремизм ва терроризмнинг жамият ҳаётига салбий таъсири, ёшларни соғлом дунёқараш эгаси сифатида шаклланишда замонавий билимларнинг аҳамияти мавзулари атрофлича муҳокама қилиниб, мавзулар юзасидан талабаларга қизиқарли ва фойдали маълумотлар тақдим этилди. Шунингдек, талабалар эътиборига тадбир мавзусига оид “Тинчлик қадри” номли видеоролик ҳавола этилди.
Тадбир сўнггида талабалар мутахассислардан қизиқтирган саволларига жавоблар олишди. Тадбир якунида тадбир маърузачиларига академия раҳбариятининг ташаккурномалари тақдим этилди ва келгусида ҳам ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкалашга келишиб олинди.
Мазкур тадбир талабаларнинг мафкуравий иммунитетини ошириш, ижтимоий-сиёсий ва маънавий дунёқарашини юксалтириш билан бир қаторда ватанпарварлик, умуминсоний ва миллий қадриятларимизга юксак эҳтиром туйғуларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Круглый стол на тему: «Просвещение против невежества»
В целях повышения идеологического иммунитета, общественно-политического и духовного мировоззрения студенческой молодежи, обучающейся в Правоохранительной академии Республики Узбекистан, было организовано духовно-просветительское мероприятие на тему: «Просвещение против невежества».
Заместитель начальника Академии М.Мамасиддиков, открывая мероприятие, высказал свое мнение о важности реформ, осуществляемых в религиозно-просветительской сфере в условиях глобализации, и необходимости борьбы с такими угрозами, как религиозный фанатизм, экстремизм и терроризм, посредством просвещения, и пожелал успеха мероприятию.
Это мероприятие было организовано в сотрудничестве с ответственными специалистами Комитета по делам религий Республики Узбекистан и профессорами-преподавателями Международной исламской академии Узбекистана. В частности, на данном мероприятии главный специалист Управления по организации информационно-аналитической и пропагандистской работы Комитета по делам религий Дж. Меликузиев выступил с докладом на тему: «Сущность и практическое значение принципа «Светскость – не атеизм» и предоставил подробную информацию об истории светской государственности и вопросах верховенства закона в обеспечении баланса между светскостью и религией.
На данном мероприятии доцент кафедры «Религиоведение и сравнительное изучение мировых религий (ЮНЕСКО)» Международной исламской академии Узбекистана Г. Худайберганова выступила на тему "Формирование институтов реабилитации и социализации в Узбекистане" и предоставила подробную информацию о содержании реабилитации, ее видах и практическом значении социальных, правовых, медицинских и психологических реабилитационных процессов, осуществляемых в Узбекистане.
Также старший преподаватель этой кафедры Л.Алиджанова в своем докладе на тему «Правовые основы отношений между государством и религией» осветила типы регулирования отношений между государством и религией в странах мира, особенности регулирования религиозных организаций и вопросы, связанные с обеспечением свободы совести в Узбекистане.
На мероприятии были подробно обсуждены сущность понятия светского государства, значение принципов межнационального согласия и религиозной толерантности, идеологические угрозы, развивающиеся в условиях глобализации, негативное влияние религиозного фанатизма, экстремизма и терроризма на жизнь общества, значение современных знаний в формировании молодежи как обладателей здорового мировоззрения. Студентам также был представлен видеоролик «Ценность мира», посвященный теме мероприятия.
В конце мероприятия студенты получили ответы на интересующие их вопросы. По окончании мероприятия докладчикам были вручены благодарственные письма от руководства Академии, и была достигнута договоренность об укреплении сотрудничества в будущем.
Данное мероприятие, наряду с повышением идеологического иммунитета, общественно-политического и духовного мировоззрения студентов, служит дальнейшему укреплению чувства патриотизма, высокого уважения к общечеловеческим и национальным ценностям.