Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва Швейцариянинг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда Самарқанд, Навоий ва Бухоро вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз ва ифода эркинлиги ҳамда журналистлар хавфсизлигини таъминлаш” мавзусида тренинглар ташкил қилди.
Тренингда мазкур вилоятлар прокурорларининг жамоатчилик билан ишлаш ва ҳуқуқий ахборот бўйича ёрдамчилари, терговчилар, шунингдек, ИИВ, прокуратура органларида, ижтимоий ва иқтисодий соҳаларда қонунчилик ижроси устидан назорат бўлимлари прокурорлари иштирок этдилар.
ЮНЕСКО ваколатхонаси томонидан лойиҳа доирасида жалб этилган халқаро эксперт – Канаданинг Квебек провинцияси собиқ бош прокурори Сабин Оулле, тадбир иштирокчиларига сўз ва ифода эркинлигини ҳимоя қилишнинг халқаро меъёрлари ва тамойиллари мазмун-моҳияти, шунингдек, прокуратура органлари ходимларининг жиноят ишлари тергови ва суд процесслари жараёнида оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини муҳофаза қилишдаги роли ҳақида батафсил тушунтириш берди.

Региональные тренинги ЮНЕСКО для работников органов прокуратуры
Правоохранительной Академией совместно с Представительством ЮНЕСКО в Республике Узбекистан с Посольством Швейцарии в Узбекистане проведены тренинги для работников органов прокуратуры Самаркандской, Навоийской и Бухарской областей на тему: «Обеспечение свободы слова и выражения, а также безопасности журналистов».
В тренинге участвовали помощники прокуроров указанных областей по работе с общественностью и правовой информации, следователи, прокуроры отделов по надзору за соблюдением законов в органах МВД, прокуратуры, а также в социальной и экономической сферах.
Зарубежный эксперт, привлеченный в рамках проекта ЮНЕСКО – бывший главный прокурор провинции Квебек (Канада) Сабин Оулле, в ходе мероприятия разъяснил его участникам суть и значение международных принципов и стандартов охраны свободы слова и выражения, в также роль работников органов прокуратуры по защите прав и законных интересов представителей средств массовой информации в ходе расследования уголовных дел и участия в судебных процессах.