Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва Швейцариянинг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда Самарқанд, Навоий ва Бухоро вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз ва ифода эркинлиги ҳамда журналистлар хавфсизлигини таъминлаш” мавзусида тренинглар ташкил қилди.
Тренингда мазкур вилоятлар прокурорларининг жамоатчилик билан ишлаш ва ҳуқуқий ахборот бўйича ёрдамчилари, терговчилар, шунингдек, ИИВ, прокуратура органларида, ижтимоий ва иқтисодий соҳаларда қонунчилик ижроси устидан назорат бўлимлари прокурорлари иштирок этдилар.
ЮНЕСКО ваколатхонаси томонидан лойиҳа доирасида жалб этилган халқаро эксперт – Канаданинг Квебек провинцияси собиқ бош прокурори Сабин Оулле, тадбир иштирокчиларига сўз ва ифода эркинлигини ҳимоя қилишнинг халқаро меъёрлари ва тамойиллари мазмун-моҳияти, шунингдек, прокуратура органлари ходимларининг жиноят ишлари тергови ва суд процесслари жараёнида оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини муҳофаза қилишдаги роли ҳақида батафсил тушунтириш берди.

UNESCO regional training for prosecutors
The Law Enforcement Academy, in cooperation with the UNESCO Office in the Republic of Uzbekistan and the Embassy of Switzerland in Uzbekistan, conducted training sessions for prosecutors from the Samarkand, Navoi, and Bukhara regions on the topic: “Ensuring Freedom of Speech and Expression, as well as the Safety of Journalists”.
The training was attended by assistant prosecutors responsible for public relations and legal information, investigators, prosecutors overseeing law enforcement agencies, as well as those working in the social and economic sectors.
As part of the UNESCO project, international expert Sabine Ouellet, former Chief Prosecutor of Quebec (Canada), explained the essence and significance of international principles and standards for protecting freedom of speech and expression. She also highlighted the role of prosecutors in safeguarding the rights and legal interests of media representatives during criminal investigations and court proceedings.
At the conclusion of the training, participants were awarded internationally recognized certificates.