Рақамли криминалистика ва ОСИНТ: одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишнинг янги ёндашувлари халқаро экспертлар иштирокида муҳокама қилинди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори билан ҳамкорликда одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишда рақамли технологиялардан фойдаланиш ва ОСИНТ (очиқ манбалар асосидаги разведка) негизида проактив онлайн тергов ўтказишга бағишланган халқаро семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Икки кун давомида Швеция, Нидерландия ва Польша ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакиллари ҳамда Академиянинг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти мутахассислари раҳбарлигида иштирокчилар онлайн тергов ўтказиш ва ОСИНТ воситаларидан фойдаланиш бўйича илғор хорижий ва миллий тажрибани ўргандилар. Шунингдек, ижтимоий тармоқлар, мессенжерлар, онлайн ўйинлар, даркнет ва сунъий интеллектдан жиноий мақсадларда фойдаланиш билан боғлиқ хавфлар атрофлича муҳокама қилинди.
Семинар-тренингнинг амалий қисми иштирокчиларда хавфли платформаларни аниқлаш, ОСИНТ инструментларидан фойдаланиш, веб-инфратузилмани таҳлил қилиш ҳамда реал кейслар асосида маълумотларни тўплаш ва қайта ишлаш кўникмаларини шакллантиришга қаратилди.
Тренинг якунида таълим ва амалий фаолиятда ОСИНТ воситалари ва рақамли криминалистиканинг бошқа усулларини самарали қўллаш бўйича амалий тавсиялар берилди. Шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун малакали кадрлар тайёрлаш тизимига проактив онлайн тергов бўйича ўқув модулларини интеграция қилиш масалалари муҳокама қилинди.

Цифровая криминалистика и ОСИНТ: международные эксперты обсудили новые подходы к расследованию преступлений, связанных с торговлей людьми
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в сотрудничестве с Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда, а также при поддержке Представительства ОБСЕ состоялся международный семинар-тренинг, посвященный применению цифровых технологий в расследовании преступлений, связанных с торговлей людьми, и проведению проактивных онлайн-расследований на основе ОСИНТ (разведки по открытым данным).
В течение двух дней под руководством тренеров, представляющих правоохранительные органы Швеции, Нидерландов и Польши, а также НИИ цифровой криминалистики Академии, участники изучили передовой зарубежный и национальный опыт проведения онлайн-расследований и использования инструментов ОСИНТ. Особое внимание было уделено рискам использования социальных сетей, мессенджеров, онлайн-игр, даркнета и технологий искусственного интеллекта в преступных целях.
Практическая часть программы была ориентирована на развитие прикладных навыков. Участники освоили методы выявления риск-платформ, применения инструментов ОСИНТ, анализа веб-инфраструктуры, а также провели сбор и обработку данных по реальным кейсам.
По итогам тренинга были выработаны практические рекомендации по корректному и эффективному применению инструментов ОСИНТ и иных методов цифровой криминалистики в образовательной и практической деятельности. Отдельно рассмотрены вопросы интеграции подготовки по проактивным онлайн-расследованиям в систему подготовки квалифицированных кадров для правоохранительных органов.