Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 15 январдаги “Китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва аҳоли ўртасида китоб ўқишга қизиқишни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-9-сон қарори ижроси доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида китобхонлик маданиятини юксалтиришга қаратилган маънавий-маърифий тадбирлар изчил ташкил этилмоқда.
Академия ходимлари ва талабалари иштирокида Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, детектив асарлар муаллифи Зулайҳо Машарипова билан ижодий учрашув ўтказилди. Учрашув ўзбек адиблари ҳаёти ва ижоди, шунингдек замонавий адабиётнинг ёшлар маънавий камолотидаги ўрнига бағишланди.
Тадбир давомида асли касби ҳуқуқшунос бўлган истеъдодли ижодкор Зулайҳо Машарипова “Тамға”, “Ниқоб”, “Хато”, “Қасам”, “Даҳшатли никоҳ”, “Ҳаммасига онам сабаб” каби асарларининг яратилиш тарихи, уларда акс этган ҳаётий воқеликлар ва детектив жанрнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида атрофлича фикр билдирди. Шунингдек, адиба ўз ҳаёт йўли ва ижодий фаолияти ҳақида самимий мулоҳазалар билан ўртоқлашди.
Учрашув интерактив мулоқот руҳида ўтиб, иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ҳамда маънавий ва интеллектуал жиҳатдан бой таассуротларга эга бўлдилар.
Мазкур тадбир ходимлар ва талабаларнинг китобхонлик маданиятини юксалтириш, маънавий дунёқарашини кенгайтириш, танқидий фикрлаш ва таҳлилий кўникмаларини ривожлантиришга хизмат қилди.

An Event Where Books, Thought, and Creativity Meet at the Academy
Within the framework of the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 15, 2026 (No. PQ-9) “On Measures to Develop a Culture of Reading and Increase Public Interest in Book Reading,” the Law Enforcement Academy is consistently organizing exemplary educational and cultural events aimed at promoting a culture of reading.
A creative meeting was held with Zulaykho Masharipova, a member of the Uzbekistan Writers’ Union and author of detective novels, with the participation of Academy staff and students. The meeting was dedicated to the life and works of Uzbek writers, as well as the role of contemporary literature in the moral and intellectual development of youth.
During the event, the talented author, who is professionally trained as a lawyer, spoke in detail about the creation of her works such as “Tamga,” “Niqob,” “Khato,” “Qasam,” “Dahshatli nikoh,” and “Hammisiga onam sabab”, highlighting the real-life events reflected in them and the distinctive features of the detective genre. She also shared sincere reflections on her life path and creative activity.
The meeting was conducted in an interactive format, allowing participants to ask questions and receive answers, leaving them with rich moral and intellectual impressions.
This event contributed to enhancing the reading culture of staff and students, broadening their moral worldview, and developing their critical thinking and analytical skills.