Таътил кунларида пойтахт мактабларининг битирувчи синф ўқувчилари Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясига ташриф буюрди. Очиқ эшиклар куни ёшларга Академиядаги таълим муҳити билан яқиндан танишиш, ўқишга қабул тартиби ҳақида маълумот олиш ва тажрибали мутахассислар билан мулоқот қилиш имконини берди.
Тадбир иштирокчиларига Академия фаолияти, бакалавриатга қабул қилиш ва ўқитиш тартиби, шунингдек, таълим жараёнини ташкил этишнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Очиқ мулоқот давомида ўқувчилар ўзларини қизиқтирган саволларга Академия ходимларидан бевосита жавоб олдилар.
Кўп йиллик амалий тажрибага эга терговчи билан учрашув тадбирнинг алоҳида қисми бўлди. У тергов фаолиятининг ўзига хос хусусиятлари, ушбу касб тақозо этадиган масъулият, билим ва шахсий фазилатлар ҳақида сўзлаб, ёшларга келгуси касбий йўлини танлаш бўйича амалий тавсиялар берди.
Шунингдек, ўқувчилар Академия ҳузуридаги PreAcademy тайёрлов курслари фаолияти, ўқиш шартлари ва яратилган имкониятлар билан танишдилар. Учрашув уларнинг Академия ва ҳуқуқшунослик касби ҳақидаги тасаввурларини бойитиб, келгуси таълим йўналишини пухта ўйлаб танлашларига кўмаклашди.

During the school holidays, graduating students from schools in the capital visited the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan. The Open Day provided young people with an opportunity to become closely acquainted with the educational environment at the Academy, receive information about the admission procedure, and communicate with experienced specialists.
The event participants were provided with detailed information about the Academy’s activities, the admission and education procedures for bachelor’s degree programmes, as well as the specific aspects of organizing the educational process. During the open dialogue, the students received direct answers from Academy staff to the questions they were interested in.
A meeting with an investigator with many years of practical experience was a special part of the event. He spoke about the specific features of investigative activities, the responsibility, knowledge and personal qualities required by this profession, and provided young people with practical recommendations on choosing their future professional path.
The students also familiarized themselves with the activities of the PreAcademy preparatory courses under the Academy, the conditions of study and the opportunities provided. The meeting enriched their understanding of the Academy and the legal profession and helped them make a well-considered choice of their future field of study.