ИҲРТнинг Коррупцияга қарши тармоғи вакиллари билан учрашув
2019 йил 27 май куни Бош прокуратура Академиясида коррупцияга қарши курашиш соҳасида мутахассисларни тайёрлаш ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг малакасини ошириш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида ИҲРТнинг Коррупцияга қарши тармоғи маслаҳатчиси А.Кухарук билан учрашув бўлиб ўтди.
А.Кухарук Академия билан ҳамкорликда “Коррупциявий жиноятларни тергов қилиш” курси модулини ишлаб чиқишда амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида жалб қилинди. Лойиҳа АҚШ Давлат департаментининг INL бюроси томонидан молиялаштириладиган бевосита коррупциявий ишларни тергов қилувчи терговчилар, прокурорлар ва судьялар учун “Коррупцияга қарши ИҲРТ лойиҳаси” доирасида амалга оширилмоқда.
Йиғилиш иштирокчилари жорий йилнинг июнь ойида давлат мансабдор шахсларининг пора эвазига оғдириб олишнинг  актив ва пассив шакллари, хусусий секторда пора эвазига оғдириб олиш, мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш,  ноқонуний бойиб кетиш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш, юридик шахсларнинг жавобгалиги ва бошқа масалаларни ўзида акс этган “Коррупция учун жиноий жавобгарлик” тренингини ўтказишга келишдилар.
Тренинг таълимнинг аралаш шаклида (blended learning) асосланган бўлиб сиртқи (масофали мустақил таълим, презентация, қўшимча маълумотлар ва тест масалалари) ва кундузги (интерактив маърузалар, гуруҳдаги ишлар, сессия-муҳокама) сессиялардан  иборат бўлади.
Тадбирлар хорижий ва миллий экспертларни жалб қилган ҳолда Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази ходимлари томонидан ўтказилиши режалаштирилган.

Встреча с представителями Антикоррупционной сети ОЭСР
27 мая 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры в целях обсуждения вопросов подготовки специалистов и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов в области борьбы с коррупцией состоялась встреча с консультантом Антикоррупционной сети ОЭСР Андреем Кухаруком.
А. Кухарук был привлечен для оказания содействия в совместной разработке с Академией модулей по курсу «Расследование коррупционных преступлений». Проект реализуется в рамках финансируемого Бюро INL Госдепартамента США «Антикоррупционного проекта ОЭСР» для следователей, прокуроров и судей, непосредственно осуществляющих расследование коррупционных дел.
Участники встречи договорились об организации в июне текущего года тренинга «Уголовная ответственность за коррупцию», включающего вопросы активных и пассивных форм подкупа государственных должностных лиц, подкупа в частном секторе, злоупотребления влиянием, незаконного обогащения, отмывания (легализация) преступных доходов, ответственность юридических лиц и др.
Тренинг основан на смешанной форме обучения (blended learning) и будет состоять из заочной (дистанционное самообучение (презентации, дополнительные справочные материалы и тестовые задания) и очной сессий (интерактивные лекции, работа в группах, сессии-обсуждения).
Мероприятия планируется провести сотрудниками Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии с привлечением международных и национальных экспертов.