Халқаро лойиҳани амалга ошириш бўйича навбатдаги учрашув бўлиб ўтди
Бош прокуратура Академияси халқаро ҳамкорлар билан биргаликда Фарғона водийсида виктимлаштириш масаласини ўрганиш бўйича лойиҳани амалга ошириш ишларини давом эттириб келмоқда.
Мазкур лойиҳа доирасида БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси вакиллари, шунингдек халқаро ва миллий экспертлар иштирокида видеоконференцалоқа воситасида навбатдаги ишчи учрашув ташкил этилди.
Учрашувда тадқиқот давомида сўров ўтказиш учун аутсорсинг компанияларни жалб қилиш бўйича тендерни ташкил этиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Экспертлар гуруҳи томонидан Бош прокуратура тегишли таркибий тармоқларининг ўрганиш жараёнида алоҳида эътибор талаб этадиган жиҳатларга доир фикр ва таклифлари виктимология нуқтаи назаридан кўриб чиқилди. Виктимология бўйича хорижий экспертлар, профессорлар Ян Ван Дейк ҳамда Жан Ван Кастеринг томонидан мазкур лойиҳани муваффақиятли амалга ошириш юзасидан таклиф ва тавсиялар илгари сурилди.

Состоялась очередная рабочая встреча по реализации международного проекта
Академия Генеральной прокуратуры совместно с международными партнерами продолжает работу по реализации проекта по изучению виктимизации в регионе Ферганской долины.
В рамках данного проекта организована очередная рабочая встреча в формате видеоконференцсвязи с участием представителей Академии Генеральной прокуратуры, Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии, а также международных и национальных экспертов.
В ходе встречи обсуждены вопросы, связанные с организацией тендера по привлечению аутсорсинговых компаний для проведения опроса в ходе исследования.
Экспертной группой также рассмотрены мнения и предложения соответствующих структурных подразделений Генеральной прокуратуры по аспектам, которые необходимо исследовать в ходе реализации проекта. Зарубежными экспертами в сфере виктимологии – профессорами Яном Ван Дейком и Жаном Ван Кастерингом также выдвинут ряд предложений и рекомендаций по успешному осуществлению исследования.