Хатланган ва мусодара қилинган активларни бошқариш бўйича халқаро ўқув тренингининг ўтказилиши
Бош прокуратура Академияси Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA) Котибияти вазифасини амалга ошириши доирасида БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда 2020 йилнинг 16-18 ноябрь кунлари мазкур тармоқ аъзо давлатлари вакиллари учун “Хатланган ва мусодара қилинган активларни бошқариш” мавзусида ўқув тренинги ташкиллаштирди.
Мазкур тренинг онлайн шаклда, тармоққа аъзо ҳамда кузатувчи бўлган – Афғонистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Украина, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Эрон давлатларининг активларни (мулкларни) қайтариш ва бошқаришга масъул бўлган ваколатли давлат органларининг 30 дан ортиқ вакиллари иштирокида ўтказилди.
Буюк Британия, Бельгия ва Гернси давлатларидан бўлган хорижий экспертлар тренинг иштирокчилари билан музлатилган, хатланган ва мусодара қилинган активларни бошқариш борасидаги ўзларининг ижобий тажрибаси ва илғор амалиёти билан бўлишишди.
Виртуал гуруҳларга бўлинган ҳолда уч кун давомида ҳамкорликда вазифаларни бажариш тренинг иштирокчиларига активларни бошқариш соҳасидаги қонунчилик ва уни амалиётда қўллаш бўйича тажриба алмашиш, ушбу соҳадаги ёндашувлар ва тенденциялар билан танишишлари учун имконият яратди.

Проведение международного тренинга по управлению арестованными и конфискованными активами
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности 16-18 ноября 2020 года организован учебный тренинг для повышения потенциала представителей стран-участниц Сети на тему: «Управление арестованными и конфискованными активами».
Тренинг проведен в онлайн формате с участием более 30 представителей уполномоченных органов по возврату и управлению активами (имуществом) членов и наблюдателей Сети – Афганистана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана, Украины и Узбекистана.
Зарубежные эксперты из Бельгии, Великобритании и Гернси поделились своим опытом и передовой практикой в сфере управления замороженными, арестованными и конфискованными активами.
Работа в виртуальных группах на протяжении трех дней позволила участникам обменяться своим опытом исходя из законодательства и практики его применения, узнать подходы и тенденции в сфере управления активами.