ARIN-WCA тармоғининг 2020 йил якуни бўйича йиллик умумий йиғилиши
Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA) аъзо давлатларининг 2020 йил якунига бағишланган йиллик умумий йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур йиғилиш видеоконференцалоқа шаклида, Қирғиз Республикаси Бош прокуратураси раислигида ўтказилиб, унда ARIN-WCAга аъзо давлатлар, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ходимлари, CARIN ва ARINSA тармоқлари котибиятлари, Буюк Британия, Грузия, Латвия ва Озарбайжоннинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари вакиллари ҳамда халқаро экспертлар иштирок этишди.
ARIN-WCA тармоғининг доимий Котибияти сифатида Бош прокуратура Академияси вакиллари йиғилиш иштирокчиларини 2021 йилда тармоқда раисликни амалга ошириш, Бошқарув гуруҳи таркибини янгилаш ва мазкур тармоқда кузатувчи мақомини белгилаш каби масалалар юзасидан қабул қилинган Бошқарув гуруҳининг тегишли қарори ҳамда 2020 йилда амалга оширилган ишлар юзасидан хабардор қилди.
Тадбир давомида ARIN-WCA аъзолари активларни қайтариш бўйича ижобий тажрибаси ва амалиёти, статистик кўрсаткичлари, қонунчиликдаги янгиликлар, амалиётдаги мавжуд муаммолар юзасидан ўз давлатларининг тақдимотларини амалга оширди.
CARIN ва ARINSA тармоқлари котибиятлари вакиллари учрашув иштирокчилари билан COVID-19 пандемияси даврида активларни қайтариш билан боғлиқ мисоллар, ушбу соҳада бошқа давлатларга амалий ёрдам кўрсатиш бўйича амалга оширилган ташаббуслар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар салоҳиятини ошириш учун ўтказилган ва режалаштирилаётган онлайн тренинглар тўғрисидаги маълумотлар билан ўртоқлашди.
Тармоққа аъзо давлатларнинг илтимосномасига кўра, ARIN-WCA Котибияти томонидан таклиф қилинган Буюк Британия молиявий разведкаси бўлинмаси вакили Қўшма қиролликдаги ваколатли структуравий тузилмалар, активларни таъқиб қилиш, банд солиш, хатлаш ва мусодара қилиш жараёни тўғрисида тайёрланган батафсил тақдимотини намойиш қилди.
Шунингдек, йиғилиш давомида тармоқ аъзолари ARIN-WCAни келгусида самарали бошқариш ва унинг фаолиятини ривожлантириш мақсадида 2021 йилда амалга оширилиши лозим бўлган муҳим вазифа
ва режаларни белгилаб олишди.
Йиллик умумий йиғилиш ишчан руҳда ўтказилиб, иштирокчилар келгусида янада фаол ҳамкорлик қилишга ҳамда ARIN-WCA тармоғини ривожлантиришга тайёр эканликларини тасдиқлашди.

Ежегодное общее заседание ARIN-WCA по итогам 2020 года
Состоялось Ежегодное общее заседание стран-членов Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), посвященное подведению итогов 2020 года.
В заседании, проведенном в формате видеоконференцсвязи под председательством Генеральной прокуратуры Кыргызской Республики, приняли участие члены ARIN-WCA, сотрудники Управления ООН по наркотикам и преступности, cекретариаты сетей CARIN и ARINSA, представители правоохранительных органов Азербайджана, Великобритании, Грузии и Латвии, а также международные эксперты.
Представители Академии Генеральной прокуратуры от лица Секретариата ARIN-WCA проинформировали участников мероприятия о решении Руководящей группы касательно Председательства в Сети в 2021 году, обновлении состава Руководящей группы и включении новых членов в статусе наблюдателей в ARIN-WCA, а также проделанной работе в 2020 году.
В ходе мероприятия участники ARIN-WCA провели презентации положительного опыта, примеров из практики, статистики, нововведений
в законодательстве, а также имеющихся практических проблем в сфере возврата активов своих государств.
Представители секретариатов сетей CARIN и ARINSA ознакомили участников заседания с кейсами по возврату активов в период пандемии COVID-19, инициативами по оказанию содействия другим странам, а также проведенными и запланированными онлайн тренингами по повышению потенциала сотрудников правоохранительных органов в данной сфере.
По приглашению Секретариата с учетом запроса участников ARIN-WCA представитель подразделения финансовой разведки Великобритании подготовил и представил подробную презентацию о структурных подразделениях, процессах отслеживания, замораживания, ареста и конфискации активов в Соединенном Королевстве.
Для эффективного управления и дальнейшего развития деятельности ARIN-WCA участники Сети определили приоритетные задачи и планы на 2021 год.
В целом, общее заседание прошло в рабочей обстановке, по итогам которого участники подтвердили готовность к дальнейшему активному сотрудничеству и развитию ARIN-WCA.