Коррупцияга қарши курашиш соҳасида халқаро конференция бўлиб ўтди
2020 йил 27 ноябрь куни Бош прокуратура Академияси томонидан «Юксалиш» умуммиллий ҳаракати, «Тараққиёт стратегияси» маркази билан ҳамкорликда, Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, “Минтақавий мулоқот” ХННТ кўмагида “Коррупцияга қарши курашиш борасида амалий тадқиқотлар ўтказиш: академик ҳамжамият ва нодавлат ташкилотларининг ҳамкорлик масалалари” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
Конференциядан кўзланган мақсад коррупцияга қарши курашиш соҳасида академик доиралар ва нодавлат ташкилотлар ҳамкорлигини кенгайтириш, шунингдек мазкур соҳада жамоатчилик назоратини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Тадбирда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Hertie бошқарув мактаби (Германия), Кембридж университети (Буюк Британия) экспертлари, “Transparency International” халқаро нодавлат ташкилоти вакиллари, маҳаллий академик доиралар ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этишди.
Халқаро конференцияда иштирокчилар коррупцияга қарши курашишда фуқаролик жамияти институтларининг иштироки, давлат харидларини амалга оширишда коррупция ҳолатларини аниқлаш, коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонунчилик ижроси устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш, бюджет маблағларининг мақсадли сарфланиши устидан назоратни амалга ошириш, давлат хизматчиларининг активлари, даромадлари ва катта харажатлари тўғрисидаги декларацияларининг мувофиқлигини текшириш, давлат органларининг фаолияти тўғрисидаги маълумотларнинг жамоатчиликка етказилишини таъминлаш борасида тажриба алмашдилар.
Фаол муҳокамалар жараёнида фуқаролик жамияти институтлари ва академик ҳамжамият ўртасида коррупцияга қарши курашиш, турли соҳаларда мавжуд ҳолатни таҳлил қилиш, социологик тадқиқотлар ўтказиш, коррупция хавфларини аниқлаш, тадқиқотчи мутахассислар тайёрлаш тизимини ривожлантириш бўйича таклифлар илгари сурилди.
Халқаро конференция якунлари бўйича илмий тавсиялар ишлаб чиқилиб, конференция материалларини нашр этиш режалаштирилди.

Проведение международной конференции в сфере противодействия коррупции
27 ноября 2020 года Академией Генеральной прокуратуры совместно с Центром «Стратегия развития» и Общенациональным движением «Юксалиш», при поддержке Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан, Представительства УНП ООН и МНПО «Региональный диалог» проведена международная конференция в режиме онлайн на тему: «Роль прикладных исследований в сфере противодействия коррупции: вопросы взаимодействия академического сообщества и институтов гражданского общества».
Целью конференции явилось обсуждение вопросов расширения взаимодействия академического сообщества и гражданского общества в сфере противодействия коррупции и усиления общественного контроля в указанной сфере.
В мероприятии приняли участие ведущие международные эксперты УНП ООН, Кембриджского университета (Великобритания), Школы управления Hertie (Германия), Transparency International, представители академических кругов и институтов гражданского общества.
Участники поделились опытом участия институтов гражданского общества в противодействии коррупции, выявления фактов коррупции при проведении государственных закупок, осуществления общественного контроля за соблюдением законодательства в сфере противодействия коррупции, контроля за целевым использованием бюджетных средств, проверки соответствия деклараций государственных служащих об активах, доходах и крупных расходах, обеспеченности доступа населения к информации о деятельности государственных органов.
В ходе активных дискуссий выдвинуты предложения по консолидации усилий институтов гражданского общества и академического сообщества в сфере противодействия коррупции, анализу ситуации в различных отраслях, проведению социологических опросов, выявлению рисков коррупции, расширению системы подготовки специалистов-исследователей и др.
По итогам международной конференции выработаны научные рекомендации и запланировано издание сборника материалов конференции.