Пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи ташкилотлар ходимлари учун масофавий малака ошириш курси бошланди
Бош прокуратура Академиясида пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи ташкилотларнинг ички назорат хизмати ходимлари иштирокида “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишни ташкил этиш” мавзусида масофавий малака ошириш курси ташкил этилди.
Малака ошириш курсида аудиторлик ташкилотларининг масъул ходимлари, республика фонд ва товар-хомашё биржаларининг аъзолари ҳамда почта алоқаси операторлари ва провайдерлари иштирок этмоқда.
Курс дастуридан Ўзбекистон Республикасида жиноий фаолиятдан олинган даромадлар ва терроризмни молиялаштириш хавфларини секторлар ва миллий даражада баҳолашни ўтказиш масалалари, жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизим фаолияти хусусиятларига оид машғулотлар ўрин олган.
Мазкур малака ошириш курси тингловчиларда ички назорат хизмати тизимини ташкил этиш, хавфлар даражасини баҳолаш ва аниқлаш, шунингдек махсус ваколатли давлат органига хабар қилиниши лозим бўлган пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни аниқлашга оид амалий кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган.

Стартовал дистанционный курс повышения квалификации сотрудников организаций, осуществляющих операции с денежными средствами или иным имуществом
В Академии Генеральной прокуратуры организован дистанционный курс повышения квалификации сотрудников служб внутреннего контроля организаций, осуществляющих операции с денежными средствами или иным имуществом на тему: «Организация противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма».
На данном курсе участвуют ответственные работники аудиторских организаций, члены республиканских фондовой и товарно-сырьевых бирж, а также операторы, провайдеры почтовой связи.
Программа курса включает вопросы проведения в республике секторальных и национальных оценок рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма, а также особенности функционирования национальной системы противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
Курс повышения квалификации направлен на развитие у слушателей практических навыков по организации системы внутреннего контроля, определению и оценки уровня рисков, выявление операций с денежными средствами или иным имуществом, подлежащих сообщению в специально уполномоченный государственный орган.