Кибержиноятларни тергов қилиш масалалари бўйича ўқув семинари бўлиб ўтди
Бош прокуратура Академиясида ҳудудий прокуратура ва ички ишлар органлари терговчилари иштирокида “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни (кибержиноятларни) тергов қилиш масалалари” мавзусида малака ошириш курси ташкил этилди.
Ўқув курсининг биринчи кунида Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Б.Б.Валиев иштирокида ўқув семинари бўлиб ўтди.
Семинарда жорий йилнинг 12 февраль куни ўтказилган ИИВ ҳайъатининг кенгайтирилган йиғилишида Давлатимиз раҳбари томонидан белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда тергов фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кибержиноятчилик кўрсаткичларининг дунёда ва республикамизда ўсиб бориш тенденциясига эътибор қаратган ҳолда, Б.Б.Валиев тергов фаолиятининг, шу жумладан кибержиноятларни тергов қилишнинг сифати ва самарадорлигини тубдан такомиллаштириш, инсон ҳуқуқларига сўзсиз риоя қилиш, адолат ва қонунийликни қарор топтиришга ҳар томонлама кўмаклашиш каби тергов органлари олдида турган устувор вазифаларни таъкидлаб ўтди.
Тергов амалиётидан келтирилган аниқ мисоллар асосида тингловчиларга тергов ҳаракатларини амалга оширишда тўғри мулоқотни шакллантириш, жиноий-ҳуқуқий вазиятни тез ва тўғри баҳолаш ҳамда жиноятларни квалификация қилиш кўникмаларини қўллаш масалалари тушунтириб берилди.
Тингловчилар томонидан муҳокама қилинган мавзунинг долзарблиги ҳамда соҳанинг ўзига хослигини инобатга олган ҳолда доимий малака ошириш лозимлиги таъкидланди.
Ўқув курси доирасида ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида етакчи миллий ва хорижий экспертлар иштирокида назарий ва амалий машғулотлар ўтказилиши назарда тутилган.

Проведение учебного семинара по вопросам расследования киберпреступлений
В Академии Генеральной прокуратуры стартовал курс повышения квалификации следователей территориальных органов прокуратуры и внутренних дел на тему: «Вопросы расследования преступлений в сфере информационных технологий (киберпреступлений)».
В первый день учебного курса состоялся семинар с участием первого заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Б.Б.Валиева, в ходе которого рассмотрены актуальные вопросы совершенствования следственной деятельности исходя из задач, обозначенных Главой государства 12 февраля т.г. на расширенном заседании коллегии МВД.
Обратив внимание на тенденцию роста количества киберпреступлений в мире и в республике, в качестве приоритетных задач, стоящих перед следственными органами Б.Б.Валиев отметил коренное повышение качества и эффективности следственной деятельности, в том числе по расследованию киберпреступлений, неукоснительное соблюдение прав человека, всестороннее содействие в обеспечении справедливости и законности.
На конкретных примерах из следственной практики слушателям разъяснены вопросы выстраивания правильной коммуникации при проведении следственных действий, применения навыков быстрой и правильной юридической оценки уголовно-правовой ситуации и квалификации преступлений.
Участниками отмечена актуальность обсужденной тематики и необходимость постоянного повышения квалификации в целях развития профессиональных компетенций с учетом специфики сферы.
В рамках курса предусмотрены также теоретические и практические занятия с участием ведущих национальных и зарубежных экспертов в сфере расследований киберпреступлений, предупреждения и предотвращения преступлений в сфере ИКТ.