Аждодлар хотираси – муқаддас
Хотира ва Қадрлаш куни муносабати билан Бош прокуратура Академияси томонидан мамлакатимиз ҳудудларида бир қатор тадбирлар ташкил этилди. Фарғона вилояти Риштон тумани Зоҳидон қишлоғидаги 3-сонли умумтаълим мактабида туман ҳокимияти ва мактаб маъмурияти томонидан мазкур мактаб битирувчиси, Академия бошлиғининг ўринбосари, ю.ф.д., профессор М.Мамасиддиқов билан ҳамкорликда ташкил этилган маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Мактаб ўқитувчилари ва ўқувчилари, маҳалла аҳолиси ва меҳмонлардан иборат тадбир иштирокчилари ўтмишда юртимиз тинчлиги ва фаровонлиги йўлида курашган, юксак жасорати авлодлар учун ҳар доим ўрнак бўлиб келган аждодларимизнинг руҳи покларига ҳурмат бажо келтирдилар.
Узоқ йиллар мобайнида ёш авлодни тарбиялаб, уларга илм-фан зиёсини улашган ўз касбига содиқ устозларга алоҳида эътибор ва эътироф билдирилиб, уларга эсдалик совғалар топширилди.
Шу билан бирга, Андижон вилояти Марҳамат туманидаги 13-умумтаълим мактабида ҳам Академия марказ прокурори С.Бердиалиев иштирокида тадбир ташкил этилди. Тадбир якунида мактабга спорт инвентари, мактаб кутубхонасига 400 та китоб совға қилиниб, шунингдек мактаб ҳовлиси видеокузатув камералари билан таъминланди.
Собиқ битирувчиларнинг Хотира ва Қадрлаш куни муносабати билан ўзлари таҳсил олган мактабга ташриф буюришлари яхши анъана бўлиб, ўсиб келаётган авлодда Ватанга муҳаббат ва илмга бўлган интилишни мустаҳкамлашда ижобий намуна бўлиб хизмат қилади.
Мазкур тадбирлар баркамол авлодни ривожлантириш, уларда турли салбий ғояларга нисбатан мустаҳкам маънавий иммунитетни шакллантиришга хизмат қилади.

Память предков – священна
В рамках празднования Дня Памяти и Почестей Академией Генеральной прокуратуры проведена серия мероприятий в регионах страны. Так, в общеобразовательной школе №3 села Захидон Риштанского района Ферганской области проведено духовно-просветительское мероприятие, организованное администрацией района и школы совместно с выпускником школы – заместителем начальника Академии Генеральной прокуратуры, д.ю.н., профессором М.Мамасиддиковым.
В ходе мероприятия участники из числа учащихся и педагогов школы, жителей махалли и гостей почтили память предков, сражавшихся за мир и процветание нашей страны, героизм которых во все времена будет являться примером для поколений.
Участниками также отдана дань уважения учителям и наставникам, преданным делу обучения и воспитания молодого поколения в течение многих лет. Учителям, заслужившим почет и уважение своим добросовестным трудом вручены памятные подарки.
Аналогичное мероприятие проведено в общеобразовательной школе № 13 Мархаматского района Андижанской области с участием прокурора центра Академии С.Бердиалиева. В завершении мероприятия в дар школе передан спортивный инвентарь, библиотечный фонд школы пополнен на 400 единиц литературы, а по периметру школы установлены камеры видеонаблюдения.
Посещение бывшими выпускниками своих школ по случаю празднования Дня Памяти и Почестей является доброй традицией и служит хорошим примером для подрастающего поколения по укреплению чувства любви к Родине и тяги к знаниям и начинаниям.
Подобные мероприятия способствуют формированию гармонично развитого поколения, обладающего духовным иммунитетом от различных негативных идей.