Бош прокуратура Академияси илмий-таълим салоҳиятини юксалтириш мақсадида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш
Бош прокуратура Академияси томонидан етакчи хорижий илмий-таълим муассасалари ва таҳлилий марказлар билан Академия салоҳиятини юксалтириш, таълим сифатини ҳамда илм-фан, таълим ва амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш мақсадида ўзаро ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилиб, тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ташкил этилганлигининг 3 йиллигига бағишланган “Замонавий юридик фан ва таълим: долзарб муаммолар ва уларни ҳал этиш йўллари” мавзусида ўтказилган халқаро илмий-амалий онлайн конференция доирасида ҳам ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар видеоконференцалоқа режимида имзоланди.
Хусусан, замонавий шароитда таълим жараёнини ташкил қилишдаги муаммолар муҳокамасига бағишланган ялпи сессия доирасида Бош прокуратура Академияси бошлиғи ва Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Санкт-Петербург академияси ректори томонидан илмий ва таълим соҳаларида ҳамкорликни амалга ошириш ҳақида битим имзоланди.
Шунингдек, Беларусь Республикаси Тергов қўмитасининг қайта тайёрлаш ва малака ошириш Институти билан ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди.
Мазкур ҳужжатларнинг имзоланиши прокурор-тергов ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишда ҳамкорликни янада кенгайтиришга хизмат қилади.

Расширение международного сотрудничества в целях наращивания научно-образовательного потенциала Академии Генеральной прокуратуры
Академией Генеральной прокуратуры установлены и последовательно расширяются партнерские отношения с ведущими зарубежными научно-исследовательскими, аналитическими и образовательными учреждениями в целях укрепления потенциала Академии, обеспечения высокого качества образования и взаимосвязи науки, образования и практики.
В рамках международной научно-практической конференции
«Современная юридическая наука и образование: актуальные проблемы и пути их решения», приуроченной к третьей годовщине основания Академии Генеральной прокуратуры, руководством Академии также подписаны соглашения о сотрудничестве в формате видеоконференцсвязи.
В частности, в ходе пленарной сессии «Вызовы в организации образовательного процесса в современных условиях» начальником Академии Генеральной прокуратуры и ректором Санкт-Петербургской академии Следственного комитета Российской Федерации подписано Соглашение о сотрудничестве в области образовательной и научной деятельности.
Также заключено Соглашение о сотрудничестве с Институтом повышения квалификации и переподготовки Следственного комитета Республики Беларусь.
Подписание данных документов послужит расширению сотрудничества в подготовке, переподготовке и повышении квалификации прокурорско-следственных кадров.