“Прокурорлар малака ошириш тизими: ўтмиш сабоқлари ва замонавий тенденциялар” халқаро илмий-амалий конференция
Бош прокуратура Академиясида “Прокурорларнинг малака ошириш тизими: ўтмиш сабоқлари ва замонавий тенденциялар” мавзусида халқаро илмий-амалий онлайн конференция бўлиб ўтди.
Конференция ишида Россия Федерацияси прокуратураси университети, Беларусь Республикаси Бош прокуратураси қонун устуворлиги ва ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш муаммолари илмий-амалий маркази, Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси қошидаги ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар Академияси, Ўзбекистон Республикаси жамоат хавфсизлиги университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Ўзбекистон Халқаро ислом академиясининг ходимлари, профессор-ўқитувчилар, мустақил изланувчилар ва докторантлар иштирок этдилар.
Конференция иши прокуратура органлари ходимларининг профессионал малака ошириш тизимининг пайдо бўлиш ва унинг шаклланиш динамикасини ўрганиш, ушбу йўналишдаги олиб борилган ишларнинг тарихий жабҳаларини таҳлил қилиш ҳамда бу борада йўл қўйилган хато ва камчиликлардан ҳозирги кун нуқтаи назаридан тўғри хулосалар қилишга йўналтирилган.
Тадбирда миллий ва халқаро экспертлар прокуратура-тергов ходимларини касбий тайёрлаш ва малака ошириш тизими тарихи ва замонавий тенденцияларига оид ўзларининг тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
Конференция баҳс-мунозалар тарзида давом этди, иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Международная научно-практическая конференция на тему: «Система повышения квалификации прокуроров: уроки прошлого и современные тенденции»
Академией Генеральной прокуратуры проведена международная научно-практическая онлайн-конференция на тему: «Система повышения квалификации прокуроров: уроки прошлого и современные тенденции».
В работе конференции участвовали преподаватели, независимые соискатели и докторанты Университета прокуратуры Российской Федерации, Научно-практического центра проблем укрепления законности и правопорядка Генеральной прокуратуры Республики Беларусь, Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Международной исламской Академии Узбекистана, Академии Министерства внутренних дел, Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
Конференция организована в целях изучения процессов становления и развития системы повышения профессиональной квалификации работников органов прокуратуры, анализ исторических аспектов работы, проводимой в сфере, выработки выводов и рекомендаций по устранению существующих недостатков с учетом своевременных требований.
В ходе конференции с участием национальных и международных экспертов состоялся обмен мнениями и опытом по вопросам профессиональной подготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров.
Мероприятие прошло в духе конструктивной дискуссии, участники получили ответы на интересующие их вопросы.