Тергов фаолиятини такомиллаштириш масалаларига бағишланган халқаро конференцияда иштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси бўлим бошлиғи М.Палванов Минск шаҳрида бўлиб ўтган Беларусь Республикаси Тергов қўмитаси ташкил этилганлигининг 10 йиллиги ҳамда Беларусь Республикаси Тергов қўмитасининг Малака ошириш ва қайта тайёрлаш институти ташкил этилганлигининг 1 йиллигига бағишланган “Тергов фаолияти: илм-фан, таълим, амалиёт” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда иштирок этди.
Тадбирда Беларусь Республикаси, Озарбайжон, Россия Федерацияси, Тожикистоннинг юздан ортиқ етакчи олимлари, давлат бошқаруви органлари вакиллари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари қатнашди.
Конференция жиноятларнинг олдини олиш ва фош этиш борасидаги илғор тажриба ва муваффақиятли амалиёт, жиноят ҳуқуқи ва процесси ривожланишининг замонавий тенденциялари, терговни криминалистик таъминлашнинг концептуал йўналишлари, суд-эксперт ва тезкор-қидирув фаолиятларини такомиллаштириш истиқболлари, шунингдек тергов органлари ходимларини тайёрлаш тизимини такомиллаштириш масалаларини муҳокама қилиш учун қулай имконият бўлиб хизмат қилди.
М.Палванов конференция очилиш маросимида кириш сўзи билан қатнашиб, тадбирнинг асосий қисмида «Прокурор-тергов ходимларини касбий қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишнинг ўзига хос хусусиятлари» мавзусида маъруза билан иштирок этди.
Шу билан бирга, Тергов қўмитасининг Малака ошириш ва қайта тайёрлаш институтига ташриф жараёнида институт раҳбарияти билан маслаҳатлашув ўтказилиб, таълим муассасасининг моддий-техник базаси, ўқув жараёнининг ўзига хос жиҳатлари ҳамда криминалистик техникаларнинг намуналари билан танишилди.
Томонлар икки томонлама имзоланган келишув дорасида прокурор-тергов фаолиятининг долзарб масалаларига оид қўшма илмий тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш масалаларини муҳокама қилдилар.

Участие в международной конференции по вопросам совершенствования следственной деятельности
Начальник отдела Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан М.Палванов принял участие в работе международной научно-практической конференции на тему: «Следственная деятельность: наука, образование, практика», приуроченной к 10-летию образования Следственного комитета Республики Беларусь и первой годовщине создания Института повышения квалификации и переподготовки Следственного комитета Республики Беларусь, состоявшейся в городе Минске.
На мероприятии участвовали более 100 представителей Азербайджана, Республики Беларусь, Российской Федерации, Таджикистана из числа ведущих ученых, руководителей органов государственного управления, правоохранительных органов.
На полях конференции с докладами выступили представители Администрации Президента, Следственного комитета, Генеральной прокуратуры и МВД Республики Беларусь.
Мероприятие явилось площадкой по рассмотрению передового опыта и успешных примеров предупреждения и раскрытия преступлений, современных тенденций развития уголовного права и процесса, концептуальных направлений криминалистического обеспечения следствия, перспектив совершенствования судебно-экспертной и оперативно-розыскной деятельности, вопросов развития системы подготовки кадров для органов следствия.
М.Палванов выступил с приветственной речью на церемонии открытия конференции, а также в работе конференции с докладом на тему: «Особенности профессиональной подготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров».
Вместе с тем, осуществлен визит в Институт повышения квалификации и переподготовки Следственного комитета Республики Беларусь, в ходе которого состоялась рабочая встреча с руководством Института, представлена материально-техническая база образовательного учреждения, особенности учебного процесса, а также опытные образцы криминалистических техник.
Стороны также обсудили вопросы организации и проведения совместных научных исследований по актуальным вопросам прокурорско-следственной деятельности в рамках подписанного ранее Соглашения о сотрудничестве.