Qayta tayyorlash va malaka oshirish fakulteti
Qayta tayyorlash va malaka oshirish fakulteti O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining tarkibiy tuzilmasi hisoblanib, bevosita qayta tayyorlash va malaka oshirish faoliyatini amalga oshiradi.
Fakultetning asosiy vazifalari:
qayta tayyorlash va malaka oshirish jarayonini rejalashtirish, tashkil etish hamda nazorat qilish, o‘quv-uslubiy jihatdan ta’minlash, ushbu jarayonga ilg‘or pedagogik va innovatsion texnologiyalarni keng jalb qilib borish ishlarini muvofiqlashtirish;
tinglovchilar faoliyatini muvofiqlashtirish va tizimli monitoringini olib borish, o‘qitishning sifat darajasini hamda uning samaradorligini tahlil qilish borish, tinglovchilarining kasbiy bilim va zaruriy amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan tizimli tadbirlarni amalga oshirish;
vakolatli davlat organlari hamda prokuratura organlari xodimlarida tizimli tahlil va tanqidiy fikrlashni, qonuniylikni ta’minlash yuzasidan adolat va mas’uliyat kabi yuksak tuyg‘ularni shakllantirish va mustahkamlashga yo‘naltirilgan qayta tayyorlash va malaka oshirishning yaxlit tizimini tashkil etilishini ta’minlash.
Kasbiy qayta tayyorlash va malaka oshirish quyidagi dasturlar bo‘yicha amalga oshiriladi:
birinchi marotaba vakolatli davlat organlariga xizmatga qabul qilinib, surishtiruvchi yoki tergovchi lavozimlariga tayinlangan hamda prokuratura organlariga ilk bor xizmatga qabul qilingan xodimlar uchun
davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan majburiy birlamchi ixtisoslashuv shaklida kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
prokuratura organlarida rahbarlik lavozimlarini egallash maqsadida zaxirada turgan kadrlar uchun – davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan rahbar kadrlarni kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
surishtiruvchi yoki tergovchi lavozimlariga tayinlash maqsadida vakolatli davlat organlari xodimlari uchun – davomiyligi 288 soatdan kam bo‘lmagan kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
vakolatli davlat organlarining surishtiruv va tergov tuzilmalari xodimlari, shuningdek, prokuratura organlari barcha bo‘g‘inlari xodimlari uchun (har uch yilda kamida bir marotaba) – davomiyligi 144 soatdan kam bo‘lmagan malaka oshirish kurslari;
korrupsiyaga hamda jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish sohalarida maxsus o‘quv dasturlari asosida davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlarining uchun  malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslari.
Usmanov Saidakbar Saidaxmedovich
Fakultet boshlig‘i, adliya katta maslahatchisi.
Email: usmanov@proacademy.uz
Bir qator ilmiy maqolalar va ilmiy-amaliy qo‘llanmalar muallifi.
«O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasining 30-yilligi» va «O‘zbekiston Konstitutsiyasining 30-yilligi» esdalik nishonlari bilan taqdirlangan.

Факультет переподготовки и повышения квалификации
Факультет переподготовки и повышения квалификации является структурным подразделением Правоохранительной академии Республики Узбекистан и непосредственно осуществляет деятельность по переподготовке и повышению квалификации.
Основные задачи факультета:
планирование, организация и контроль процесса переподготовки и повышения квалификации, координация работы по внедрению в этот процесс передовых педагогических и инновационных технологий;
координация и системный контроль деятельности по переподготовке и повышению квалификации слушателей, анализ уровня качества и эффективности переподготовки и повышения квалификации слушателей;
осуществление системных мероприятий, направленных на формирование профессиональных знаний и необходимых практических навыков переподготовки и повышения квалификации обучающихся;
обеспечение организации комплексной системы переподготовки и повышения квалификации, направленной на формирование и укрепление высоких чувств справедливости и ответственности за обеспечение систематического анализа и критического мышления у сотрудников компетентных государственных органов и органов прокуратуры.
Профессиональная переподготовка и повышение квалификации в Академии осуществляется по следующим программам:
курсы профессиональной переподготовки в виде обязательной первичной специализации продолжительностью не менее 576 часов — для работников, принятых впервые на службу в уполномоченные государственные органы и назначенных на должности дознавателя или следователя, а также работников, впервые принятых на службу в органы прокуратуры;
курсы профессиональной переподготовки руководящих кадров продолжительностью не менее 576 часов – для кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры;
курсы профессиональной переподготовки продолжительностью не менее 288 часов – для работников уполномоченных государственных органов в целях назначения на должности дознавателя или следователя;
курсы повышения квалификации продолжительностью не менее 144 часов – для работников подразделений дознания и следствия уполномоченных государственных органов, а также работников органов прокуратуры всех звеньев (не менее одного раза каждые три года).
курсы подготовки и переподготовки работников государственных органов и иных организаций на основе специальных образовательных программ в сфере противодействия коррупции и легализации доходов, полученных преступным путем.