Qayta tayyorlash va malaka oshirish fakulteti
Qayta tayyorlash va malaka oshirish fakulteti O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining tarkibiy tuzilmasi hisoblanib, bevosita qayta tayyorlash va malaka oshirish faoliyatini amalga oshiradi.
Fakultetning asosiy vazifalari:
qayta tayyorlash va malaka oshirish jarayonini rejalashtirish, tashkil etish hamda nazorat qilish, o‘quv-uslubiy jihatdan ta’minlash, ushbu jarayonga ilg‘or pedagogik va innovatsion texnologiyalarni keng jalb qilib borish ishlarini muvofiqlashtirish;
tinglovchilar faoliyatini muvofiqlashtirish va tizimli monitoringini olib borish, o‘qitishning sifat darajasini hamda uning samaradorligini tahlil qilish borish, tinglovchilarining kasbiy bilim va zaruriy amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan tizimli tadbirlarni amalga oshirish;
vakolatli davlat organlari hamda prokuratura organlari xodimlarida tizimli tahlil va tanqidiy fikrlashni, qonuniylikni ta’minlash yuzasidan adolat va mas’uliyat kabi yuksak tuyg‘ularni shakllantirish va mustahkamlashga yo‘naltirilgan qayta tayyorlash va malaka oshirishning yaxlit tizimini tashkil etilishini ta’minlash.
Kasbiy qayta tayyorlash va malaka oshirish quyidagi dasturlar bo‘yicha amalga oshiriladi:
birinchi marotaba vakolatli davlat organlariga xizmatga qabul qilinib, surishtiruvchi yoki tergovchi lavozimlariga tayinlangan hamda prokuratura organlariga ilk bor xizmatga qabul qilingan xodimlar uchun
davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan majburiy birlamchi ixtisoslashuv shaklida kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
prokuratura organlarida rahbarlik lavozimlarini egallash maqsadida zaxirada turgan kadrlar uchun – davomiyligi 576 soatdan kam bo‘lmagan rahbar kadrlarni kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
surishtiruvchi yoki tergovchi lavozimlariga tayinlash maqsadida vakolatli davlat organlari xodimlari uchun – davomiyligi 288 soatdan kam bo‘lmagan kasbiy qayta tayyorlash kurslari;
vakolatli davlat organlarining surishtiruv va tergov tuzilmalari xodimlari, shuningdek, prokuratura organlari barcha bo‘g‘inlari xodimlari uchun (har uch yilda kamida bir marotaba) – davomiyligi 144 soatdan kam bo‘lmagan malaka oshirish kurslari;
korrupsiyaga hamda jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish sohalarida maxsus o‘quv dasturlari asosida davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlarining uchun  malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslari.
Usmanov Saidakbar Saidaxmedovich
Fakultet boshlig‘i, adliya katta maslahatchisi.
Email: usmanov@proacademy.uz
Bir qator ilmiy maqolalar va ilmiy-amaliy qo‘llanmalar muallifi.
«O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasining 30-yilligi» va «O‘zbekiston Konstitutsiyasining 30-yilligi» esdalik nishonlari bilan taqdirlangan.

Faculty of retraining and advanced training
The Faculty of Retraining and Advanced Training is a structural subdivision of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan and directly carries out activities for retraining and advanced training.
The main tasks of the faculty:
planning, organization and control of the process of retraining and advanced training, coordination of work on the introduction of advanced pedagogical and innovative technologies into this process;
coordination and systematic control of activities for retraining and advanced training of students, analysis of the level of quality and effectiveness of retraining and advanced training of students;
implementation of systemic measures aimed at the formation of professional knowledge and the necessary practical skills for retraining and advanced training of students;
ensuring the organization of a comprehensive system of retraining and advanced training aimed at the formation and strengthening of a high sense of justice and responsibility for ensuring systematic analysis and critical thinking among employees of the competent state bodies and prosecution authorities.
Professional retraining and advanced training at the Academy is carried out according to the following programs:
professional retraining courses in the form of compulsory primary specialization lasting at least 576 hours - for employees hired for the first time in the service of authorized state bodies and appointed to the positions of an  inquirer or investigator, as well as employees hired for the first time in the service of the prosecutor's office;
professional retraining courses for senior personnel lasting at least 576 hours - for personnel who are in the reserve for filling senior positions in the prosecutor's office;
professional retraining courses lasting at least 288 hours - for employees of authorized state bodies for the purpose of appointment to the positions of an inquirer or investigator;
advanced training courses lasting at least 144 hours - for employees of departments of inquiry and investigation of authorized state bodies, as well as employees of prosecutors at all levels (at least once every three years).
training and retraining courses for employees of state bodies and other organizations on the basis of special educational programs in the field of combating corruption and legalization of proceeds from crime.
Head of Faculty, Senior Counselor of Justice.
Email: usmanov@proacademy.uz
Awarded the commemorative medals “30 years of the prosecutor’s office of the Republic of Uzbekistan” and “30 years of the Constitution of the Republic of Uzbekistan”.