O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining Kriminalistika va sud ekspertizalari kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF–257-son Farmoniga muvofiq tashkil etilgan.
Kriminalistika va sud ekspertizalari kafedrasi tergov faoliyatiga ixtisoslashtirilgan kafedra hisoblanib, tergov faoliyatiga yo‘naltirilgan fanlar bo‘yicha ta’lim jarayonini amalga oshiradi. Shuningdek, kafedrada tergov poligoni va kriminalistik laboratoriya mavjud bo‘lib, u yerda nazariy ta’limni amaliy jihatdan mustahkamlash maqsadida xonadon sharoitida sodir etiladigan jinoyat holatlari modellashtirish hamda tergov harakatlarida yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklarni tahlil qilish imkoniyati mavjud.
Kriminalistika va sud ekspertizalari asosiy maqsad va vazifalari quyidagilar hisoblanadi:
Modul tizimi va o‘qitishning innovatsion metodlaridan foydalanib, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llagan holda yuridik ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha yuqori malakali, tahliliy mulohaza yurita oladigan, normativ-huquqiy hujjatlarni sharhlash va mustaqil ravishda qarorlar qabul qilish mahoratiga ega bo‘lgan, istiqbolga mo‘ljallangan vazifalarni ilgari surish hamda hal etishga qodir mutaxassislarni shakllantirishga qaratilgan o‘quv ishlarini tashkil etish;
ilmiy-metodik ishlar sohasida – o‘quv jarayonining ilmiy-metodik asoslarini ishlab chiqish, o‘quv-uslubiy materiallar bilan ta’minlash, ushbu sohadagi xorijiy tajribani o‘rgangan holda professor-o‘qituvchilarning mehnat unumdorligi va ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishga xizmat qiladigan zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy qilish;
ma’naviy-axloqiy va tarbiyaviy ishlar sohasida – talaba (tinglovchi) yoshlarni ma’naviy, intellektual, jismoniy va axloqiy jihatdan kamol topishiga ko‘maklashish va milliy qadriyatlarni hurmat qilish, vatanparvarlik, fuqarolik tuyg‘usi, bag‘rikenglik, qonunlarga, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida, zararli ta’sirlar va oqimlarga qarshi tura oladigan, hayotga bo‘lgan qat’iy ishonch va qarashlarga ega qilib tarbiyalash, davlat va jamiyat oldida o‘z mas’uliyatini his etish, insonparvarlik, millatlararo totuvlik, adolat va qonun ustuvorligi mezonlarini anglab yetish va unga rioya etish ruhida tarbiyalash.
Astanov Istam Rustamovich |
Кafedra boshlig‘i,yu.f.f.d., professor. "Jinoyat ishlari bo‘yicha maxsus bilimlardan foydalanishning protsessual va kriminalistik jihatlari" mavzusida doktorlik dissertatsiyasini himoya qilgan. Email: i.r.astanov@proacademy.uz |
AQSH, Koreya Respublikasi, Yaponiya (2019-yilda UNIFAI tashkilotida) davlatlarida malaka oshirgan. Jinoyat-protsessual huquqi, kriminalistika, sud ekspertizasi, raqamli dalillarni to‘plash, tekshirish, baholash, kiberjinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi hisoblanadi.
160 dan ziyod ilmiy ishlar muallifi: respublika jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 132 ta maqola, 11 ta xorijiy nashrlarda, hammualliflikda 4 ta darslik, 6 ta risola, 6 ta o‘quv-uslubiy qo‘llanma, 7 ta o‘quv qo‘llanma, 2 ta o‘quv-amaliy qo‘llanma, 2 ta sharh, 5 ta monografiya.
Hammualliflikda prokuratura organlari xodimlari uchun “Ko‘zdan kechirish tergov harakati imkoniyatlari”, “Ekspertiza tayinlash va o‘tkazish tartibi”, “Dastlabki tergovda taftish tayinlash va o‘tkazish”, “Dastlabki tergovning protsessual va taktik asoslari”, Ekspertiza tekshiruvi uchun namunalar olish jarayoni: muammo va yechim” nomli uslubiy qo‘llanmalar chop ettirilgan
Bahodirov O‘tkirxon Baxriddinovich |
Кafedra katta o‘qituvchisi. Email: o.b.bahodirov@proacademy.uz |
Magistratura bosqichidagi tinglovchilar uchun “Shaxsiy erkinlik va daxlsizlik huquqi” o‘quv moduli bo‘yicha “Shaxsiy erkinlik va daxlsizlik huquqiga oid xalqaro standartlar tahlili (BMT, Yevropa, mintaqaviy hujjatlar misolida)” mavzusidagi o‘quv dasturi muallifi, Shvetsiyaning Lund Universitetida tinglovchilarni shaxsiy erkinlik va daxlsizlik huquqiga oid milliy va xorijiy qonunchilik yuzasidan malaka oshirgan.
Hammualliflikda “Kriminalistika va sud ekspertizalari” moduli bo‘yicha elektron darslik ishlab chiqmoqda.
“Shaxsiy erkinlik va daxlsizlik huquqi” yo‘nalishida o‘quv-metodik majmua muallifi, “Shaxsiy erkinlik va daxlsizlik huquqi” mavzusidagi malaka oshirish kursining kontenti hammuallifi.
Karimov Iftixor Ibragimovich |
Kafedra katta o‘qituvchisi, yu.f.f.d. (Phd). "Diniy ekstremizm xususiyatidagi jinoyatlarni tergov qilishning kriminalistik jihatlari" mavzusida doktorlik (PhD) dissertatsiyasini himoya qilgan. Email: i.i.karimov@proacademy.uz |
Indoneziya, Rossiya Federatsiyasida malaka oshirgan. Jinoyat-protsessual huquqi, kriminalistika, sud ekspertizasi, ekstremizm, terrorizm, qasddan sog‘likka shikast yetkazish, nomusga tekish, o‘zgalar mulkini talon-taroj qilish bosqinchilik, talonchilik, o‘g‘irlik, firibgarlik, tovlamachilik, yo‘l-transport hodisasi, giyohvandlik va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasi, odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi hisoblanadi.
30 ga yaqin ilmiy ishlar muallifi: respublika jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 17 ta, 4 ta xorijiy nashrlarda maqola, hammualliflikda 2 ta darslik, 2 ta o‘quv-uslubiy qo‘llanma, 4 ta o‘quv qo‘llanma. Prokuratura va boshqa huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun “Zamonaviy terroristik va ekstremistik tashkilotlarning jamiyatga tahdidi”, “Terroristik va ekstremistik tashkilotlarning faoliyati: maqsad va vazifalari”, “Yoshlarni ekstremistik g‘oyalar ta’siriga tushib qolishini oldini olish bo‘yicha”, “Jihodchilar” ekstremistik oqimining vujudga kelishi: maqsad va vazifalari”, “Jinoyatlarni tergov qilish metodikasi”, “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari vositasida sodir etilgan jinoyatlarni tergov qilish” uslubiy qo‘llanmalar hammuallifi.
AQSH Adliya departamenti Jinoyatlarni tergov qilish bo‘yicha malaka oshirishga ko‘mak ko‘rsatish xalqaro dasturi (ICITAP) doirasida AQSH va Buyuk Britaniya mutaxassislari bilan hamkorlikda terrorizmga qarshi kurashish yo‘nalishida faoliyat olib boruvchi tergovchilarni bilimi va kasbiy tayyorgarligini mustahkamlash maqsadida tayyorlangan, International Association of Directors of Law Enforcement Standards and Training saytiga joylangan, xalqaro sertifikat berilgan “Terrorizmga qarshi kurashish va tergov harakatlari kursi” hammuallifi.
Rajabov Bekzod Xalimovich |
Kafedra katta o‘qituvchisi, yu.f.f.d. (PhD) “Prokuror-kriminalistning jinoyat-protsessual va kriminalistik faoliyatini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini muvaffaqiyatli himoya qilgan. Email: b.x.rajabov@proacademy.uz
Xorijiy, respublika va ilmiy to‘plam va gazetalarda 20 dan ortiq ilmiy va ommabop maqolalari muallifi. Prokuror-tergov va ilmiy xodimlar foydalanishi uchun mo‘ljallangan “Prokuror-kriminalistlar faoliyatini tashkil qilish” nomli uslubiy qo‘llanmasi, hammualliflikdagi “Jinoyatlarni tergov qilish metodikasi”, “Kriminalistika” darsliklari, “Jinoyat protsessida amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha klinik seminarlar”, “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari vositasida sodir etilgan jinoyatlarni tergov qilish” nomli o‘quv qo‘llanmalari chop etilgan.
Botayev Murod Djumanshikovich |
Kafedra dotsenti, yu.f.f.d. (PhD), dotsent. "Tergovga qadar tekshiruv institutini takomillashtirish” mavzusida dissertatsiya ishini himoya qilgan. Email: m.d.botayev@proacademy.uz |
Xitoy, Xindiston, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasi davlatlarida malaka oshirgan. Jinoyat-protsessual huquqi, kriminalistika, sud ekspertizasi, jinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi hisoblanadi. 110 dan ziyod nashrlar muallifi: respublika jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 83 ta maqola, 14 tasi xorijiy nashrlarda, hammualliflikda 6 ta darslik, 8 ta o‘quv-uslubiy qo‘llanma, 3 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta o‘quv-amaliy qo‘llanma, 1 ta sharh, 1 ta monografiya.
Mirzaxodjayev Davron Atxamovich |
Kafedra katta o‘qituvchisi. |
Jinoyat-protsessual huquqi, kriminalistika, sud ekspertizasi, ekstremizm, terrorizm, qasddan sog‘likka shikast yetkazish, nomusga tekish, o‘zgalar mulkini talon-taroj qilish bosqinchilik, talonchilik, o‘g‘irlik, firibgarlik, tovlamachilik, yo‘l-transport hodisasi, giyohvandlik va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasi, odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi.
Respublika jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 5 ta maqola, 2 tasi xorijiy nashrlarda, hammualliflikda 3 ta darslik, 2 ta o‘quv-uslubiy qo‘llanma, 4 ta o‘quv qo‘llanma muallifi, “Jinoyatlarni tergov qilish metodikasi”, “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari vositasida sodir etilgan jinoyatlarni tergov qilish” uslubiy qo‘llanmalar hammmuallifi.
Nabiyev G‘ayrat Shuxrat o‘g‘li |
Kafedra katta o‘qituvchisi. Email: g.sh.nabiyev@proacademy.uz |
G‘.Nabiyev mutaxassisligi bo‘yicha “Yurist”, ixtisosligi bo‘yicha “Sud eksperti”. Kriminalistik ekspertizalarining 7 ta ixtisosligi bo‘yicha “Daktiloskopiya”, “Trasologiya”, “Sovuq qurollar tadqiqoti”, “Hujjatlarni texnik ekspertizasi”, “Xatshunoslik”, “Ballistika”, “Portret” mustaqil bajarish huquqini beruvchi guvohnomalarga ega.
“Kriminalistika va sud ekspertizalari muammolari” yo‘nalishida o‘quv-metodik majmua hamda “Sud ekspertizalari muammolari” mavzusidagi malaka oshirish kursi muallifi.
Rossiya Federatsiya va Indoneziya davlatlarida malaka oshirgan. Respublika jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 7 ta ilmiy maqola, xorijiy nashrlarda 3 ta maqola chop ettirgan.
Jinoyat-protsessual huquqi, kriminalistika, sud ekspertizasi, jinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi hisoblanadi. 2022-yilda o‘tkazilgan “Yilning eng yaxshi ekspert-kriminalisti” qo‘rik-tanlovining g‘olibi.
Hammualliflik asosida “Ekspertiza tekshiruvi uchun namunalar olish jarayoni: muammo va yechimlar”, “Jinoyat ishlarini yuritishda tayinlanadigan ekspertizalar” o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar chop etilgan.
Kaxramonov Azizbek Sobirovich |
Kafedra o‘qituvchisi. Jinoyat ishi bo‘yicha raqamli ma’lumotdan foydalanishning huquqiy va metodologik asoslari» mavzusida yuridik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti olib bormoqda. Email: a.s.kaxramonov@proacademy.uz |
Kriminalistik ekspertizalarining 8 ta ixtisosligi bo‘yicha “Kompyuter-texnik ekspertizasi”, “Daktiloskopiya”, “Trasologiya”, “Sovuq qurollar tadqiqoti”, “Hujjatlarni texnik ekspertizasi”, “Xatshunoslik”, “Ballistika”, “Portret” mustaqil bajarish huquqini beruvchi guvohnomalarga ega.
Turkiya Respublikasi, Rossiya Federsiyasi, MDH davlatlarida malaka oshirgan. Kriminalistika, sud ekspertizasi, raqamli dalillarni aniqlash, olish, to‘plash, tekshirish, baholash, kiberjinoyatlarni tergov qilish sohalari mutaxassisi hisoblanadi. Respublika va halqaro jurnallari, gazetalari va ilmiy maqolalar to‘plamlarida 6 ta maqola, xorijiy nashrlarda 2 ta maqola, 5 ta o‘quv qo‘llanma chop ettirgan.

Кафедра криминалистики и судебных экспертиз
Кафедра криминалистики и судебных экспертиз Правоохранительной академии Республики Узбекистан создана на основании Указа Президента Республики Узбекистан «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» от 28 ноября 2022 года.
Кафедра специализируется на следственной деятельности, и осуществляет учебный процесс по предметам, ориентированным на следственную деятельность. На сегодняшний день в кафедре имеется следственный полигон и криминалистическая лаборатория, где с целью практического усиления теоретического образования моделируются преступления, совершенные в домашних условиях.
Основными целями и задачами кафедры криминалистики и судебных экспертиз являются:
организация образовательной деятельности, направленной на формирование специалистов, способных аналитически мыслить, обладающих навыками толкования нормативных правовых документов, принятия самостоятельных решений, формирования и реализации приоритетных задач с применением модульной системы, инновационных методов обучения, информационно-коммуникационных технологий, обладающих высокой квалификацией по направлениям и специальностям юридического образования;
в сфере научно-методической работы – разработка научно-методических основ учебного процесса, обеспечение учебно-методическими материалами, внедрение современных образовательных технологий, служащих повышению производительности труда, качества и эффективности профессорско-преподавательского состава, изучение зарубежного опыта в этой области;
в сфере духовно-нравственной и воспитательной работы – содействие студентам (слушателям) в духовном, интеллектуальном, физическом и нравственном развитии, воспитание у них чувства уважения к законам, национальным и общечеловеческим ценностям, патриотизма, толерантности, ответственности перед государством и обществом.
Астанов Истам Рустамович
Заведующий кафедрой, д.ю.н., профессор.
Защитил докторскую диссертацию на тему: «Процессуальные и криминалистические аспекты использования специальных знаний по уголовным делам».
Email: i.r.astanov@proacademy.uz
Повышал квалификацию в США, Республике Корея и Японии (в 2019 году в организации UNIFAI). Является специалистом в области уголовно-процессуального права, криминалистики, судебной экспертизы, сбора, исследования и оценки цифровых доказательств, а также расследования киберпреступлений.
Автор более 160 научных работ: 132 статьи в республиканских журналах, газетах и сборниках научных статей, 11 в зарубежных изданиях, в соавторстве подготовлены 4 учебника, 6 брошюр, 6 учебно-методических пособий, 7 учебных пособий, 2 учебно-практических пособия, 2 комментария, 5 монографий.
Соавтор методических пособий для сотрудников органов прокуратуры: «Возможности следственного действия осмотра», «Порядок назначения и проведения экспертизы», «Назначение и проведение ревизии на стадии предварительного следствия», «Процессуальные и тактические основы предварительного следствия», «Процесс отбора образцов для экспертного исследования: проблемы и решения».
Баходиров Уткирхон Бахриддинович
Старший преподаватель кафедры.
Email: o.b.bahodirov@proacademy.uz
Автор учебной программы: «Анализ международных стандартов в области права на личную свободу и неприкосновенность (на примере документов ООН, Европы и региональных актов)» в рамках учебного модуля «Право на личную свободу и неприкосновенность» для слушателей магистратуры.
Проходил повышение квалификации в Университете Лунд (Швеция) по вопросам национального и зарубежного законодательства, касающегося права на личную свободу и неприкосновенность.
Является соавтором электронного учебника по модулю «Криминалистика и судебные экспертизы».
Автор учебно-методического комплекса по направлению «Право на личную свободу и неприкосновенность», а также соавтор контента курса повышения квалификации «Право на личную свободу и неприкосновенность».
Каримов Ифтихор Ибрагимович
Старший преподаватель кафедры, д.ф.ю.н. (PhD).
Защитил диссертацию на тему: «Криминалистические аспекты расследования преступлений экстремистского характера» на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам.
Email: i.i.karimov@proacademy.uz
Повышал квалификацию в Индонезии и Российской Федерации. Является специалистом в области уголовно-процессуального права, криминалистики, судебной экспертизы, а также расследования преступлений, связанных с экстремизмом, терроризмом, умышленным причинением вреда здоровью, посягательством на половую неприкосновенность, хищением чужого имущества (разбой, грабёж, кража), мошенничеством, вымогательством, дорожно-транспортными происшествиями, незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ, а также торговлей людьми.
Автор порядка 30 научных работ: 17 статей в республиканских журналах, газетах и сборниках научных статей, 4 статьи в зарубежных изданиях; в соавторстве опубликованы 2 учебника, 2 учебно-методических пособия и 4 учебных пособия.
Соавтор методических пособий для работников прокуратуры и других правоохранительных органов: «Современные террористические и экстремистские организации как угроза обществу», «Деятельность террористических и экстремистских организаций: цели и задачи», «О предотвращении вовлечения молодежи под влияние экстремистских идей», «Возникновение экстремистского течения “Джихадисты”: цели и задачи», «Методика расследования преступлений», «Расследование преступлений, совершенных с использованием информационно-коммуникационных технологий».
Является соавтором курса «Борьба с терроризмом и следственные действия», подготовленного совместно с американскими и британскими специалистами в рамках Международной программы Министерства юстиции США по содействию повышению квалификации в области расследования преступлений (ICITAP). Курс направлен на укрепление знаний и профессиональной подготовки следователей, работающих в сфере противодействия терроризму, размещен на сайте International Association of Directors of Law Enforcement Standards and Training и сопровождается международным сертификатом.
Ражабов Бекзод Халимович
Успешно защитил диссертацию на тему: «Совершенствование уголовно-процессуальной и криминалистической деятельности прокурора-криминалиста» на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам.
Email: b.x.rajabov@proacademy.uz
Автор более 20 научных и публицистических статей, опубликованных в зарубежных и республиканских изданиях, а также в научных сборниках и газетах.
Изданы: методическое пособие «Организация деятельности прокуроров-криминалистов», предназначенное для использования прокурорами-следователями и научными работниками; в соавторстве подготовлены учебники «Методика расследования преступлений», «Криминалистика», а также учебные пособия «Клинические семинары по развитию практических навыков в уголовном процессе», «Расследование преступлений, совершенных с использованием информационно-коммуникационных технологий».
Ботаев Мурод Джуманшикович
Доцент кафедры, д.ф.ю.н. (PhD), доцент
Защитил диссертацию на тему: «Совершенствование института доследственной проверки.»
Email: m.d.botayev@proacademy.uz
Повышал квалификацию в Китае, Индии, Российской Федерации и Республике Беларусь. Является специалистом в области уголовно-процессуального права, криминалистики, судебной экспертизы и расследования преступлений.
Автор более 110 публикаций: 83 статьи в республиканских журналах, газетах и сборниках научных статей, 14 статей в зарубежных изданиях; в соавторстве подготовлены 6 учебников, 8 учебно-методических пособий, 3 учебных пособия, 3 учебно-практических пособия, 1 комментарий и 1 монография.
Мирзаходжаев Даврон Атхамович
Старший преподаватель кафедры
Email: d.a.mirzaxodjayev@proacademy.uz
Специалист в области уголовно-процессуального права, криминалистики, судебной экспертизы, а также расследования преступлений, связанных с экстремизмом, терроризмом, умышленным причинением вреда здоровью, посягательством на половую неприкосновенность, хищением чужого имущества (разбой, грабёж, кража), мошенничеством, вымогательством, дорожно-транспортными происшествиями, незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ, а также торговлей людьми.
Автор 5 статей, опубликованных в республиканских журналах, газетах и сборниках научных статей, и 2 статей в зарубежных изданиях. В соавторстве подготовлены 3 учебника, 2 учебно-методических пособия, 4 учебных пособия, а также методические пособия «Методика расследования преступлений», «Расследование преступлений, совершённых с использованием информационно-коммуникационных технологий».
Набиев Ғайрат Шухрат ўғли
Преподаватель кафедры.
Email: g.sh.nabiyev@proacademy.uz
Обладает правом самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по 7 специальностям: «Дактилоскопия», «Трасология», «Исследование холодного оружия», «Техническая экспертиза документов», «Почерковедение», «Баллистика», «Портрет».
Автор учебно-методического комплекса по направлению «Проблемы криминалистики и судебных экспертиз», а также учебного курса повышения квалификации на тему «Проблемы судебных экспертиз».
Повышал квалификацию в Российской Федерации и Индонезии. Автор 7 научных статей в республиканских журналах, газетах и сборниках научных статей, а также 3 статей в зарубежных изданиях.
Является специалистом в области уголовно-процессуального права, криминалистики, судебной экспертизы и расследования преступлений. Победитель конкурса «Лучший эксперт-криминалист года» в 2022 году.
В соавторстве опубликованы учебно-методические пособия «Процесс отбора образцов для экспертного исследования: проблемы и решения» и«Экспертизы, назначаемые в ходе уголовного судопроизводства».
Кахрамонов Азизбек Собирович
Проводит диссертационное исследование на тему: «Правовые и методологические основы использования цифровой информации по уголовному делу» на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам.
Email: a.s.kaxramonov@proacademy.uz
Имеет свидетельства, предоставляющие право самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по 8 специальностям: «Компьютерно-техническая экспертиза», «Дактилоскопия», «Трасология», «Исследование холодного оружия», «Техническая экспертиза документов», «Почерковедение», «Баллистика», «Портрет».
Повышал квалификацию в Республике Турция, Российской Федерации и странах СНГ. Является специалистом в области криминалистики, судебной экспертизы, выявления, изъятия, сбора, исследования и оценки цифровых доказательств, а также расследования киберпреступлений.
Опубликовал 6 статей в республиканских и международных журналах, газетах и сборниках научных статей, 2 статьи в зарубежных изданиях, а также 5 учебных пособий.