Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF–257-son Farmoniga muvofiq tashkil etilgan.
Kafedra Akademiyaning tarkibiy bo‘linmasi hisoblanib, unda ta’lim berishning modul tizimi asosida o‘quv va ilmiy-metodik ishlar bilan bog‘liq faoliyat amalga oshiriladi.
Jinoyat huquqi va kriminologiya sohasida yetuk, zamonaviy fikrlaydigan, malakali kadrlarni tayyorlash kafedraning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Kafedraning o‘quv va ilmiy-metodik ishlar bilan bog‘liq asosiy vazifalari:
modul tizimi va o‘qitishning innovatsion metodlari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llagan holda yuridik ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha yuqori malakali, tahliliy mulohaza yurita oladigan, normativ-huquqiy hujjatlarni sharhlash va mustaqil ravishda qarorlar qabul qilish mahoratiga ega bo‘lgan, istiqbolga mo‘ljallangan vazifalarni ilgari surish hamda hal etishga qodir jinoyat huquqi va kriminologiya yo‘nalishi bo‘yicha bilimga ega bo‘lgan mutaxassislarni shakllantirishga qaratilgan o‘quv ishlarini tashkil etish;
o‘quv jarayonini ilmiy-metodik, o‘quv-uslubiy materiallar bilan ta’minlash, ushbu sohadagi xorijiy tajribani o‘rgangan holda professor-o‘qituvchilarning mehnat unumdorligi va ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishga xizmat qiladigan zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy qilish.
Karimov Xurshid Akramovich
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi boshlig‘i, yu.f.f.d.,(DSc) professor, adliya katta maslahatchisi.
Email: x.a.karimov@proacademy.uz
“Qiynoqqa solishning jinoyat-huquqiy va kriminologik jihatlari” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilgan.
“Jinoyat huquqi”, “Jinoyatchilikka qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik va DXX vakolatiga tegishli jinoyatlarning umumiy-huquqiy tavsifi”, “Sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar”, “Sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar. Advokatura” kabi darsliklar hammuallifi, “Jinoyat tarkibi va jinoiy  javobgarlik asoslari”, “Qiynoqlarga qarshi kurashga oid xalqaro standartlar va milliy qonunchilik hamda jinoiy javobgarlik masalalari”, “Ma’muriy preyudiyaga oid jinoyatlarni kvalifikatsiya qilish muammolari”, “Jinoyatlarni kvalifikatsiya qilishdagi muammolar: tahlil va mulohazalar”, “Jinoyat huquqi umumiy qismining ayrim masalalari” kabi o‘quv qo‘llanmalar hamda “Jinoyatlarni tasniflash” nomli monografiya muallifi.
2017 yilda “O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil” esdalik nishoni;
2022 yilda “O‘zbekiston prokuraturasiga 30 yil” esdalik nishoni;
2021 yilda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirlangan.
Abduraxmanov Azizbek Uralovich
Кafedra katta o‘qituvchisi, adliya maslahatchisi
Email: a.u.abduraxmanov@proacademy.uz
2021 yilda “O‘zbekiston mustaqilligiga 30 yil” esdalik nishoni;
2022 yilda “O‘zbekiston prokuraturasiga 30 yil” esdalik nishoni bilan taqdirlangan.
Matchanov Sherzod Kamilovich
Kafedra katta o‘qituvchisi, adliya maslahatchisi
Email: sh.k.matchanov@proacademy.uz
20 dan ortiq ilmiy va ilmiy-ommabop maqolalari e’lon qilingan;
2020-yilda “Mehr-saxovat” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
Xalmuratov Aybek Orazbayevich
Kafedra katta o‘qituvchisi, 1-darajali yurist
“Kiberjinoyatlarni tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida yuridik fanlari bo‘yicha fadsafa doktori (PhD) ilmiy ishini amalga oshirmoqda.
Email: bekbayevich@proacademy.uz
Oblakulov Davlat Oltinboyevich
Kafedra o‘qituvchisi, 1-darajali yurist
Yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun «Tijorat pora olish uchun javobgarlikni takomillashtirish (xalqaro standartlar va ayrim xorijiy davlatlar tajribasi asosida)» mavzusida dissertatsiya ustida ish olib bormoqda.

Кафедра уголовного права и криминологии
Кафедра уголовного права и криминологии Правоохранительной академии Республики Узбекистан образована в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» от 28 ноября 2022 года № УП–257.
Кафедра является структурным подразделением Академии и осуществляет научно-методическую и образовательную деятельность на основе модульной системы обучения.
Основной целью кафедры является подготовка современно мыслящих, квалифицированных кадров в сфере уголовного права и криминологии.
Основные задачи кафедры в образовательной и научно-методической сферах:
организация образовательной деятельности с применением модульной системы и инновационных методов обучения, информационно-коммуникационных технологий, направленных на формирование квалифицированных специалистов по направлениям и специальностям юридического образования, обладающих навыками аналитического мышления, принятия самостоятельных решений, обладающих глубокими знаниями в сфере криминологии и уголовного права;
обеспечение учебного процесса научно-методическими и учебными материалами, внедрение современных образовательных технологий, способствующих повышению качества образования и эффективности деятельности профессорско-преподавательского состава.
Каримов Хуршид Акрамович
Начальник кафедры, старший советник юстиции, д.ф.ю.н. (DSc), профессор.
Email: x.a.karimov@proacademy.uz
Защитил диссертацию на тему: «Уголовно-правовой и криминологические аспекты применения пыток» на соискание научной степени доктора философии по юридическим наукам (DSc).
Является соавтором учебников «Уголовное право», «Международное сотрудничество в борьбе с преступностью и общеправовая характеристика преступлений, подсудных СГБ», «Судебные и правоохранительные органы», «Судебные и правоохранительные органы. Адвокатура», автор учебных пособий «Состав преступления и основы уголовной ответственности», «Международные и национальные стандарты противодействия пыток и вопросы уголовный ответственности», «Проблемы квалификации преступлений с административной преюдицией», «Проблемы квалификации преступлений: анализ и суждения», «Некоторые вопросы общей части уголовного права», а также автор монографии «Классификация преступлений».
Награжден памятными знаками «25 лет Независимости Республики Узбекистан» и «30 лет Независимости Республики Узбекистан».
Абдурахманов Азизбек Уралович
Старший преподаватель кафедры, советник юстиции
Email: a.u.abduraxmanov@proacademy.uz
памятным знаком «30 лет Независимости Республики Узбекистан»
Матчанов Шерзод Камилович
Email: sh.k.matchanov@proacademy.uz
Халмуратов Айбек Оразбаевич
Старший преподаватель кафедры, юрист 1 класса.
Проводит диссертационное исследование на соискание научной степени доктор философии по юридическим наукам (PhD) на тему: Особенности расследования киберпреступлений».
Email: bekbayevich@proacademy.uz
Облакулов Давлат Олтинбоевич
Преподаватель кафедры, юрист 1 класса.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование уголовной ответственности за коммерческий подкуп (на основе международных стандартов и опыта некоторых зарубежных стран)».