Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF–257-son Farmoniga muvofiq tashkil etilgan.
Kafedra Akademiyaning tarkibiy bo‘linmasi hisoblanib, unda ta’lim berishning modul tizimi asosida o‘quv va ilmiy-metodik ishlar bilan bog‘liq faoliyat amalga oshiriladi.
Jinoyat huquqi va kriminologiya sohasida yetuk, zamonaviy fikrlaydigan, malakali kadrlarni tayyorlash kafedraning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Kafedraning o‘quv va ilmiy-metodik ishlar bilan bog‘liq asosiy vazifalari:
modul tizimi va o‘qitishning innovatsion metodlari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llagan holda yuridik ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha yuqori malakali, tahliliy mulohaza yurita oladigan, normativ-huquqiy hujjatlarni sharhlash va mustaqil ravishda qarorlar qabul qilish mahoratiga ega bo‘lgan, istiqbolga mo‘ljallangan vazifalarni ilgari surish hamda hal etishga qodir jinoyat huquqi va kriminologiya yo‘nalishi bo‘yicha bilimga ega bo‘lgan mutaxassislarni shakllantirishga qaratilgan o‘quv ishlarini tashkil etish;
o‘quv jarayonini ilmiy-metodik, o‘quv-uslubiy materiallar bilan ta’minlash, ushbu sohadagi xorijiy tajribani o‘rgangan holda professor-o‘qituvchilarning mehnat unumdorligi va ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishga xizmat qiladigan zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy qilish.
Karimov Xurshid Akramovich
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Jinoyat huquqi va kriminologiya kafedrasi boshlig‘i, yu.f.f.d.,(DSc) professor, adliya katta maslahatchisi.
Email: x.a.karimov@proacademy.uz
“Qiynoqqa solishning jinoyat-huquqiy va kriminologik jihatlari” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilgan.
“Jinoyat huquqi”, “Jinoyatchilikka qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik va DXX vakolatiga tegishli jinoyatlarning umumiy-huquqiy tavsifi”, “Sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar”, “Sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar. Advokatura” kabi darsliklar hammuallifi, “Jinoyat tarkibi va jinoiy  javobgarlik asoslari”, “Qiynoqlarga qarshi kurashga oid xalqaro standartlar va milliy qonunchilik hamda jinoiy javobgarlik masalalari”, “Ma’muriy preyudiyaga oid jinoyatlarni kvalifikatsiya qilish muammolari”, “Jinoyatlarni kvalifikatsiya qilishdagi muammolar: tahlil va mulohazalar”, “Jinoyat huquqi umumiy qismining ayrim masalalari” kabi o‘quv qo‘llanmalar hamda “Jinoyatlarni tasniflash” nomli monografiya muallifi.
2017 yilda “O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil” esdalik nishoni;
2022 yilda “O‘zbekiston prokuraturasiga 30 yil” esdalik nishoni;
2021 yilda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirlangan.
Abduraxmanov Azizbek Uralovich
Кafedra katta o‘qituvchisi, adliya maslahatchisi
Email: a.u.abduraxmanov@proacademy.uz
2021 yilda “O‘zbekiston mustaqilligiga 30 yil” esdalik nishoni;
2022 yilda “O‘zbekiston prokuraturasiga 30 yil” esdalik nishoni bilan taqdirlangan.
Matchanov Sherzod Kamilovich
Kafedra katta o‘qituvchisi, adliya maslahatchisi
Email: sh.k.matchanov@proacademy.uz
20 dan ortiq ilmiy va ilmiy-ommabop maqolalari e’lon qilingan;
2020-yilda “Mehr-saxovat” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
Xalmuratov Aybek Orazbayevich
Kafedra katta o‘qituvchisi, 1-darajali yurist
“Kiberjinoyatlarni tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida yuridik fanlari bo‘yicha fadsafa doktori (PhD) ilmiy ishini amalga oshirmoqda.
Email: bekbayevich@proacademy.uz
Oblakulov Davlat Oltinboyevich
Kafedra o‘qituvchisi, 1-darajali yurist
Yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun «Tijorat pora olish uchun javobgarlikni takomillashtirish (xalqaro standartlar va ayrim xorijiy davlatlar tajribasi asosida)» mavzusida dissertatsiya ustida ish olib bormoqda.

AIM AND TASKS OF THE DEPARTMENT
The Criminal Law and Criminology Department of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan was established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 28, 2022 “On the introduction of a qualitatively new system for training qualified personnel in the field of crime investigation”, No. PD-257.
The department is considered a structural division of the Academy, where activities related to educational and scientific-methodical work are carried out based on the module training system.
The main goal of the department is to train modern-minded, qualified, outstanding personnel in the field of criminal law and criminology.
The main tasks of the department related to educational and scientific-methodical work:
Organization of educational activities in the areas and specialties of legal education by using a module system and innovative teaching methods, through the use of information and communication technologies aimed at the formation of highly qualified specialists with the ability to analytically thinking, skills in commenting on legal acts and making independent decisions, promoting and solving prospective tasks, and knowledge in the field of criminal law and criminology.
Providing scientific and methodological, educational materials in the educational process, introducing modern educational technologies by studying foreign experiences in this field to improve labor productivity, the quality, and efficiency of education.
Karimov Khurshid Akramovich |
Head of the Criminal Law and Criminology Department of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, (DSc), Professor, Counselor of Justice Email: x.a.karimov@proacademy.uz |
He defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (DSc) in legal sciences on the topic "Criminal-legal and criminological aspects of torture".
He is a co-author of such textbooks as "Criminal Law", "International Cooperation in combating crime, and general legal Descriptions of Crimes under the Jurisdiction of the ICC", "Court and Law enforcement Agencies", "Court and law enforcement agencies. Advocacy”, and the author of training manuals "Structure of a Crime and the basics of criminal liability", "International Standards and national legislation on the fight against torture and Issues of criminal liability", "Problems of Qualification of crimes related to administrative prejudice", "Problems of Qualification of Crimes: analysis and Comments", "Criminal law some issues of the general section" and monograph "Classification of crimes".
Awarded:
a commemorative badge "25 Years of Constitution of Uzbekistan" in 2017
a commemorative badge "30 years of the Prosecutor’s Office of Uzbekistan" in 2022
the Honorary Label of the General Prosecutor of the Republic of Uzbekistan in 2021
Abdurakhmanov Azizbek Uralovich |
Senior Lecturer of the Criminal Law and Criminology Department of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, Counselor of Justice Email: a.u.abduraxmanov@proacademy.uz
a commemorative badge "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan" in 2021
a commemorative badge "30 years of Prosecutor’s Office of Uzbekistan" in 2022
Oblakulov Davlat Oltinboyevich |
Senior Prosecutor of the Master's Faculty. He is conducting a research to receive the scientific degree of Doctor of Philosophy (PhD) in legal sciences on the topic of "Improving criminal liability for commercial bribery (based on international standards and the experience of some foreign countries)". Two monographs (on the basis of co-authorship) and more than 40 scientific articles of him have been published so far. Email: d.o.oblakulov@proacademy.uz |
Matchanov Sherzod Kamilovich |
Senior Lecturer of the Department, Legal Counselor Email: sh.k.matchanov@proacademy.uz
Xalmuratov Aybek Orazbayevich |
Senior Lecturer of the Department, Lawyer 1st Class He is conducting a Doctor of Philosophy (PhD) dissertation in Law on the topic "Features of the Investigation of Cybercrimes." Email: bekbayevich@proacademy.uz