Kafedraning maqsadi – O‘zbekiston Respublikasi huquqni muhofaza qiluvchi organlari surishtiruv va tergov faoliyati yo‘nalishi bo‘yicha kadrlarini kelgusi xizmat faoliyatiga tayyorlash, ularning kasbiy-jangovar va jismoniy tayyorgarligi bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarini shakllantirish va rivojlantirish.
KAFEDRANING VAZIFALARI
Kafedraning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
harbiy va jismoniy tayyorgarlik bo‘yicha fanlarni o‘qitish jarayonida ishtirok etish hamda o‘quv-uslubiy, o‘quv-amaliy, ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish, yuklatilgan fanlar va o‘quv modullari bo‘yicha dars mashg‘ulotlarini olib borish;
o‘qitishning zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, masofaviy ta’lim imkoniyatlaridan foydalanib, o‘qitishning amaliy xususiyatiga, prokuratura va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarining kasbiy faoliyati bilan uzviy bog‘liqlikka tayangan holda, o‘quv mashg‘ulotlarini harbiy va jismoniy tayyorgarlikni takomillashtirishga yo‘naltirilgan holda amalga oshirish;
biriktirilgan sohalar bo‘yicha blok-modulli tizimga asoslangan holda o‘quv-metodik majmualarni, shu jumladan namunaviy o‘quv dasturlari, o‘quv rejalari, ishchi o‘quv dasturlari va rejalari, tarqatma materiallar, muammoli vaziyatlar, keyslar, kazuslar, savollar jamlanmasi, ochiq, yopiq va boshqa shakldagi testlar, masalalar jamlanmasini ishlab chiqish;
kafedraga biriktirilgan sohalar bo‘yicha bakalavriat yo‘nalishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan o‘quv jarayonida ishtirok etish va o‘quv mashg‘ulotlarining barcha turlarini (ma’ruza, faol ma’ruza, seminar, amaliy mashg‘ulot, mustaqil mashg‘ulot, elektron shaklda masofaviy mashg‘ulot), shu jumladan ochiq darslarni o‘tkazish;
harbiy va jismoniy tayyorgarlik fanlariga taalluqli normativ-huquqiy hujjatlar, Bosh prokuror buyruqlari hamda Bosh prokuratura hay’atining sohaga doir qarorlarining to‘liq bazasini shakllantirishni va uni muntazam ravishda yangilab borishni ta’minlash;
prokuratura organlari faoliyatini ilmiy-metodik jihatdan ta’minlash, fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlar o‘tkazish, qonun ustuvorligini ta’minlash, qonuniylikni mustahkamlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini, jamiyat va davlatning qonun bilan muhofaza qilinadigan manfaatlarini qo‘riqlash, huquqbuzarliklar profilaktikasining dolzarb muammolari yuzasidan Akademiya tomonidan tizimli asosda amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot dasturlari va loyihalarida ishtirok etish;
taalluqli soha va masalalar bo‘yicha fundamental, ilmiy-tadqiqot izlanishlarda ishtirok etish, o‘quv, o‘quv-uslubiy, o‘quv-amaliy qo‘llanmalar tayyorlash;
biriktirilgan yo‘nalishlar bo‘yicha bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlari yuzasidan ekspert tahlilini o‘tkazishda ishtirok etish, ular bo‘yicha xulosalar, tafsiya va taqrizlar berish;
nazariy tayyorgarlikni prokuratura hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyati amaliyoti bilan yaqindan bog‘lash, talabalarda zarur ko‘nikma va bilimlarni shakllantirish maqsadida tegishli professor-o‘qituvchi va amaliyotchi-xodim (harbiy xizmatchi)lar bilan hamkorlikda master-klass, amaliy, ko‘rgazmali mashg‘ulotlar va boshqa tadbirlar tashkillashtirish;
boshqa o‘quv-ilmiy muassasalarining turdosh kafedralari bilan ijodiy hamkorlikni o‘rnatish, eng yaxshi o‘qituvchilarning ish tajribasini o‘rganish hamda soha bo‘yicha amaldagi qonunchilikni hamda o‘quv-tarbiyaviy jarayonni takomillashtirish masalalarida hujjatlar almashinuvini ta’minlash.
Qonun hujjatlariga muvofiq Kafedra zimmasiga boshqa vazifalar ham yuklatilishi mumkin.
KAFEDRA TOMONIDAN O‘QITILADIGAN MODULLAR
Kafedra tomonidan quyidagi modullar o‘qitiladi:
“Harbiy-vatanparvarlik tayyorgarligi” – o‘z ichiga “Ma’naviy-ma’rifiy tayyorgarlik”, “Umumharbiy nizomlar va saf tayyorgarligi”, “Taktik tayyorgarlik”, “Otish tayyorgarligi”, “Harbiy topografiya”, “Muxandislik tayyorgarligi”, “Fuqaro muhofazasi”, “Jismoniy tayyorgarlik” fanlarini oladi;
“Birinchi tibbiy yordam asoslari va valeologiya”.
MODULLAR BO‘YICHA BILIM, KO‘NIKMA VA MALAKALARGA QO‘YILGAN TALABLAR
Modullarni yakunlagandan so‘ng talaba:
O‘zbekiston Respublikasining Mudofaa sohasidagi siyosati, Mudofaa doktrinasi, Qurolli Kuchlarning Umumharbiy nizomlari va ularning mohiyati; huquqni muhofaza qiluvchi organlarda mavjud bo‘lgan o‘qotar qurol va maxsus vositalar; zamonaviy umumqo‘shin jangi asoslari; kasbga yo‘naltirilgan amaliy jismoniy tayyorgarlikda jismoniy tarbiya va sport vositalari, jismoniy sifatlarni rivojlantirish vositalari va metodlari haqida bilimlarga;
harbiy xizmatchi (xodim)lar va ular o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni amalga oshirish; yakka harbiy xizmatchi va kichik bo‘linmalarning jangovar sharoitda qurol bilan harakatlanish, jangovar vazifani bajarish vaqtida kichik bo‘linmani boshqarish; jismoniy mashq va usullar texnikasi va taktikasidan foydalana olish; usul va mashqlarni bajarish, qo‘l jangi usullarini; birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha bilimlarga va ularni amaliyotda samarali qo‘llash bo‘yicha ko‘nimalariga;
modullar bo‘yicha olgan bilimlari asosida amaliyotda saf usullarini bajarish hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlarda mavjud bo‘lgan o‘qotar qurol va maxsus vositalardan samarali foydalana olish; jismonan takomillashtirishda o‘quv va ko‘nikmalarni tadbiq etish hamda qo‘lga olish usullarini qo‘llash malakasiga ega bo‘ladi.
KAFEDRANING FAOLIYATI
O‘quv va o‘quv-uslubiy ishlar hozirgi kunga qadar kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan “Harbiy xizmat tayyorgarligi” nomli darslik, “Ognevaya podgotovka”, “O‘q otish tayyorgarligi”, “Sambo asoslari”, “Ommaviy qirg‘in qurollari, ularning turlari va shikastlovchi omillari”, “Basketbol”, “Qo‘l jangi usullari” va “Harbiy topografiya” nomli o‘quv qo‘llanmalar hamda bir nechta risola, uslubiy va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar chop etildi. Hozirda modullarning dasturlari doirasida tegishli o‘quv adabiyotlar tayyorlanmoqda.
O‘quv reja va dasturlar ishlab chiqilib, belgilangan ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazib kelinmoqda. Ichki ishlar, Mudofaa vazirliklari va Milliy gvardiya harbiy qism va oliy ta’lim muassasalari bilan samarali hamkorlik o‘rnatilgan, ularning harbiy xizmatchi (xodim) mutaxassislari bilan birgalikda tizimli ravishda master-klass, amaliy mashg‘ulot, qo‘rgazma, uchrashuv va davra suhbatlari tashkillashtirib kelinmoqda.
Ilmiy va ilmiy uslubiy sohada hozirda ilmiy salohiyati 75 foizni tashkil etadi. Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan halqaro ilmiy jurnallarda – 50 dan ortiq, respublika ilmiy jurnallarida – 20 dan ortiq maqolalar, halqaro va respublika konferensiyalari to‘plamlarida – 50 dan ortiq tezislar chop etilgan.
Kafedraning faoliyatidan kelib chiqib, hozirgi kunga qadar respublika va halqaro ilmiy-amaliy konferensiyalar tashkillashtirildi va o‘tkazildi.
Jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishi bo‘yicha sport klubi tashkil etilib, uning doirasida sportning to‘rtta turi bo‘yicha to‘garak faoliyati yo‘lga qo‘yildi. O‘zbekiston sambo va yengil atletika federatsiyalari bilan hamkorlik memorandumlar imzolangan.
Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlarini samarali tashkillashtirish uchun barcha kerakli inshoot va obyektlar, jumladan sport turlari uchun mo‘ljallangan gimnastika maydonchalari mavjud, qisqa davr ichida tegishli shart-sharoitlar yaratilib, sport anjomlari va vositalari bilan ta’minlandi.
Akademiyada muntazam ravishda sportning har xil turlari bo‘yicha xodim, professor-o‘qituvchilar va talabalar o‘rtasida muntazam ravishda musobaqalar o‘tkazib kelinmoqda.
Shakirov Shuxratjon Taxirovich |
Kafedra dotsenti, adliya katta maslahatchisi, p.f.f.d. (PhD). “O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchilarida ahloqiy-jangovar sifatlarini shakllantirishda harbiy an’analarni takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda. Email: sh.t.shakirov@proacademy.uz |
“Sodiq xizmatlari uchun” medali, “O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligiga 20-yil”, “O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligiga 25-yil”, “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlariga 25-yil”, “O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25-yil”, “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlariga 30-yil”, “O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligiga 30-yil” esdalik nishonlari, “Namunali xizmatlari uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.

Department of military and physical training
The purpose of the department is to prepare personnel for future service activities in the field of inquiry and investigative activities for law enforcement agencies of the Republic of Uzbekistan, the formation and development of their knowledge, skills and qualifications in the field of professional combat and physical training.
OBJECTIVES OF THE DEPARTMENT
The main tasks of the department:
participation in the educational process in the subjects of military and physical training and conducting educational-methodical, educational-practical, research work, conducting classes in these subjects and training modules;
the use of modern pedagogical and information and communication technologies for training, the possibility of distance learning, relying on the practical nature of training, providing an inextricable link with the professional activities of the prosecutor's office and other law enforcement agencies, using interactive, applied and problem-situational methods aimed at improving the knowledge and skills of students , including with the aim of forming their system analysis and critical thinking in military and physical training;
development on the basis of a modular system in related areas of various educational and methodological complexes, including curricula, working curricula, handouts, problem situations, cases, abstract questions, open, closed and other forms of tests;
participation in the educational process and undergraduate studies in modules assigned to the department, conducting all types of training (lectures, seminars, practical classes, self-study, including distance learning), including open classes in accordance with approved curricula and programs , as well as the class schedule and other internal documents;
ensuring the formation and regular updating of the base of legal documents, orders of the Prosecutor General and decisions of the Collegium of the Prosecutor General in the field of military and physical training;
scientific and methodological support on a systematic basis for the activities of the prosecution authorities, conducting fundamental, practical and innovative research, ensuring the rule of law, strengthening the rule of law, protecting the rights and freedoms of citizens, legally protected interests of society and the state, crime prevention, participation in research programs and projects implemented by the Academy;
participation in fundamental, scientific research in relevant areas and problems, preparation of educational, teaching, methodological, teaching and practical aids;
participation in the examination of research works carried out in relevant areas, preparation of conclusions, recommendations and reviews on them;
organizing and conducting, together with the relevant faculty and current employees (military personnel), various master classes, practical, demonstration classes and other events in order to ensure a close connection between theory and practice in the activities of the prosecutor's office, other law enforcement agencies and power structure, formation of necessary skills and knowledge among students;
organizing interaction with similar departments of other educational and scientific institutions, studying the experience of the best teachers and ensuring the exchange of documents on improving the current legislation in the field and the educational process.
In accordance with the law, other tasks may be assigned to the department.
MODULES CONDUCTED BY THE DEPARTMENT
“Military-patriotic training” - includes subjects on “Spiritual and educational training”, “General military charters and drill training”, “Tactical training”, “Fire training”, “Military topography”, “Engineering training”, “Civil protection” and “Physical training”;
“Fundamentals of first aid and valeology”.
REQUIREMENTS FOR KNOWLEDGE, SKILLS AND COMPETENCES BY MODULES
Upon completion of the modules, students should:
know the Defense Policy of the Republic of Uzbekistan, the Defense Doctrine, the General Military Regulations of the Armed Forces and their essence; firearms and special means available in law enforcement agencies; fundamentals of modern combined arms combat; professionally oriented practical physical training physical culture and sports means, ways and methods of development of physical qualities;
have the skills of relationships between military personnel (employees); organization of actions of individual servicemen and subunits with weapons in combat conditions, control of subunits in the performance of a combat mission; use of various hand-to-hand combat techniques; providing first aid and applying its methods in practice;
to be able, on the basis of the knowledge gained within the framework of the modules, to effectively apply tactics in practice, as well as firearms and special means available in law enforcement agencies; apply skills in physical improvement and use various capture methods, etc.
ACTIVITIES OF THE DEPARTMENT
As part of the educational and educational-methodical activities, the faculty of the department developed and published the textbook “Military service training”, “Fire training”, “Fundamentals of Sambo”, “Hand-to-hand combat”, “Weapons of mass destruction and its damaging factors”, “Basketball”, “Hand-to-Hand Combat Techniques” and “Military Topography”, as well as several other brochures, educational and educational-methodical manuals.
Curricula and programs are developed, lectures and practical classes are held. At present, in this direction, effective interaction has been established with the authorities, departments and educational institutions of the ministries of defense, internal affairs and the National Guard, together with their employees (military personnel) and specialists, various master classes, practical exercises, exhibitions, meetings and round tables.
In the field of scientific and scientific-methodical activities, the scientific potential of the department is 75 percent. The teaching staff of the department published more than 50 articles in international scientific journals, more than 20 articles in republican scientific journals, more than 50 abstracts in collections of international and republican conferences.
Based on the activities of the department, up to the present time, republican and international scientific and practical conferences have been organized and held.
In the field of physical training and sports, a sports club has been created, within the framework of which the activities of lessons in four sports are organized. Memorandums of cooperation were signed with the Sambo and Athletics Federations of Uzbekistan.
For the effective organization of physical and combat training classes, there is all the necessary infrastructure, including sports halls designed for various sports, appropriate conditions have been created in a short time, and sports equipment has been provided.
The Academy regularly hosts competitions in various sports between staff, teachers and students.
Uzakov Shuxrat Sharapovich
Shakirov Shuxratjon Taxirovich
Associate professor of the department, Senior counselor of justice, PhD in pedagogy.
Conducts scientific work on the topic: “Formation of the spiritual and combat qualities of the military personnel of the National Guard of the Republic of Uzbekistan through military traditions”.
Email: sh.t.shakirov@proacademy.uz
Awarded the For faithful service medal, the commemorative badges 20 years of independence of the Republic of Uzbekistan, 25 years of independence of the Republic of Uzbekistan, 25 years of the armed forces of the Republic of Uzbekistan, 25 years of the constitution of the Republic of Uzbekistan, 30 years of the armed forces of the Republic of Uzbekistan, 30 years of independence of the Republic of Uzbekistan, as well as the breastplate For exemplary service.
Dosumkhojaev Farukh Abdirazakovich
Associate professor of the department, Counselor of justice, PhD in pedagogy.
Currently conducting research to obtain the degree of doctor of science (DSc) in pedagogical sciences on the topic:Pedagogical innovative teaching mechanisms for improving the sense of patriotism in youth through artificial intelligence.
Email: f.a.dosumxojaev@proacademy.uz
Jumayev Salim Kudratovich
Associate professor of the department.
Currently conducting research to obtain the degree of doctor of philosophy (PhD) on the topic:Mechanisms for improving the professional psychophysiological competence of servicemen.