Yaponiya Adliya vazirligi mutaxassislari bilan ishchi uchrashuv
Joriy yilning 30 sentyabr kuni jinoyatchilik holatini uzluksiz monitoring qilish salohiyatini mustahkamlash borasida O'zbekiston Bosh prokuraturasi Akademiyasi va Yaponiya Adliya vazirligi qo'shma ishchi guruhining navbatdagi onlayn uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida Yaponiya tomoni huquqni muhofaza qilish idoralari tomonidan statistik ma'lumotlarni yig'ish va qayta ishlash bo'yicha ma'lumot berdi hamda ishtirokchilar Yaponiya prokuratura organlarining jinoiy huquqbuzarliklarni ro'yxatga olish tizimi bilan tanishdilar.
Uchrashuv dunyoning boshqa mamlakatlari ilg'or tajribasini o'rganish nuqtai nazaridan ham foydali bo'ldi. Xususan, AQSH Adliya sohasida statistika byurosining (Bureau of justice statistics) ma'lumotlarni boshqarish va ularning ochiqligini ta'minlash borasidagi faoliyati ishtirokchilarda alohida qiziqish uyg'otdi.
O'z navbatida, Yaponiya tomoni jinoyatchilik holati to'g'risidagi ma'lumotlarni yig'ish, qayta ishlash va tahlil qilish tizimi bilan tanishtirildi. Ma'lumotlarni mintaqalar miqyosida, jinoyatchilik turlari hamda boshqa mezonlari asosida o'rganishning muhim parametrlariga ham to'xtalib o'tildi.
Ish rejasiga muvofiq, qo'shma guruh onlayn uchrashuvlarni davom ettirib, ushbu loyihani amalga oshirish bo'yicha Yo'l xaritada belgilangan vazifalarni bosqichma-bosqich bajarib boradi.

Рабочая встреча со специалистами Министерства юстиции Японии
30 сентября текущего года состоялась очередная онлайн встреча совместной рабочей группы Академии Генеральной прокуратуры Узбекистана и Министерства юстиции Японии в рамках работы по укреплению потенциала в сфере непрерывного мониторинга состояния преступности.
В ходе заседания японская сторона представила информацию о порядке сбора и обработки статистических данных правоохранительными органами, участники ознакомились с системой учета уголовных правонарушений органами прокуратуры Японии.
Рабочая встреча была также полезной в плане изучения лучших практик других стран мира. В частности, особый интерес участников вызвал обзор деятельности Бюро статистики в сфере правосудия США (Bureau of justice statistics) по управлению данными и обеспечению открытости информации.
В свою очередь, японская сторона была ознакомлена с системой сбора, обработки и анализа информации о состоянии преступности в республике. Были обозначены основные параметры изучения данных в разрезе регионов, по видам преступлений и иным критериям разграничения.
Согласно плану работы совместная группа будет продолжать встречи в онлайн формате и поэтапно выполнять задачи, принятые в рамках Дорожной карты по реализации данного проекта.