BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi implementatsiyasi boʼyicha obzor guruhi yigʼilishida ishtirok etildi
Tadbir davomida ishtirokchilarga Birlashgan Millatlar Tashkilotining Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi va FАTF standartlari Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligiga kiritilishining ayrim jihatlari borasida maʼlumot berildi.
Xususan, bank sirini tashkil etuvchi maʼlumotlarni olish va almashish tartibini takomillashtirishga, vakolatli organlarga hisoblarning mavjudligi toʼgʼrisida maʼlumotlar olish boʼyicha avtomatlashtirilgan kirishni taʼminlashga qaratilgan Oʼzbekiston Respublikasining “Bank siri toʼgʼrisida” Qonuniga kiritilgan oʼzgartirishlar borasida toʼxtalib oʼtildi. Bundan tashqari, Bosh prokuratura va boshqa organlarning parallel moliyaviy tekshiruv oʼtkazish masalalarini tartibga soluvchi qoʼshma koʼrsatmasining qoidalari ko'rib chiqildi.
Shuningdek, Jahon banki va BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik boʼyicha boshqarmasining StAR qoʼshma tashabbusi doirasidagi oʼzaro hamkorlik, shu jumladan yuqorida aytib oʼtilgan hujjat loyihalarini tayyorlashda koʼrsatilgan ekspert va texnik koʼmagi alohida qayd etib oʼtildi.

Участие в заседании Группы обзора имплементации Конвенции ООН против коррупции
Представитель Академии принял участие в панельном заседании двенадцатой сессии Группы обзора имплементации Конвенции ООН против коррупции, посвященном вопросам международного сотрудничества, возврата активов и технического содействия.
В рамках встречи участники были проинформированы о некоторых аспектах имплементации Конвенции ООН против коррупции и стандартов ФАТФ в законодательство Республики Узбекистан.
В частности, отмечены поправки в Закон Республики Узбекистан «О банковской тайне», направленные на совершенствование порядка получения и обмена сведениями, составляющими банковскую тайну, предоставление компетентным органам автоматизированного доступа к информации о наличии счетов. Кроме того, раскрыты положения совместного указания Генеральной прокуратуры и других органов, регламентирующего вопросы проведения параллельного финансового расследования.
Подчеркнуто также взаимодействие в рамках совместной инициативы StAR Всемирного банка и УНП ООН, экспертно-техническая поддержка которой использована в том числе при подготовке проектов указанных документов.