YURIDIK SOHADA DAVLAT TILINING O‘RNI VA AHAMIYATI
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan Davlat tili bayrami munosabati bilan xodimlarning nutq madaniyatini oshirish hamda davlat tilida ish yuritishga oid amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan “Yuridik sohada davlat tilining o‘rni va ahamiyati” mavzusida tanlov tashkil etildi.
Tanlov uchta yo‘nalish: esselar tanlovi, bilimdonlik tanlovi hamda she’rxonlik tanlovidan iborat bo‘lib, mazkur yo‘nalishlarning har biri dastlabki saralash bosqichi va yakuniy bosqichlarni o‘z ichiga oladi.
Yakuniy bosqich natijalariga ko‘ra, tanlov g‘oliblari hamda alohida nominatsiyalar sohiblarini pul mukofoti, diplom va boshqa rag‘batlantirish vositalari bilan taqdirlash nazarda tutilgan.
12-oktabr kuni tanlovning “Bilimdonlik” yo‘nalishi bo‘yicha ikkinchi bosqichi, ya’ni lotin yozuviga asoslangan o‘zbek adabiy tili me’yorlariga doir test sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan xodimlardan diktant qabul qilish jarayoni bo‘lib o‘tdi.
Tanlov tadbirlarini o‘tkazishda ularning yuqori saviyada, xolis va shaffof tashkil etilishiga alohida e’tibor qaratilmoqda.

РОЛЬ И ЗНАЧЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО ЯЗЫКА В ПРАВОВОЙ СФЕРЕ
Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан ко дню Государственного языка организован конкурс на тему: «Роль и значение государственного языка в правовой сфере», направленный на повышение культуры устной и письменной речи сотрудников и развитие практических навыков ведения делопроизводства на государственном языке.
Конкурс состоит из трех направлений: написание эссе-казуса, «Билимдонлик» (познание) и конкурс поэзии, каждое направление включает в себя начальный отборочный, а также заключительные этапы.
По итогам заключительного этапа предусмотрено награждение победителей и обладателей специальных номинаций денежными призами, дипломами и другими средствами поощрения.
12 октября прошел второй этап конкурса по направлению «Билимдонлик», предусматривающий написание диктанта сотрудниками органов прокуратуры, успешно прошедшими тестовые испытания по правилам узбекского языка, основанного на латинской графике.
Мероприятия организованы на высоком уровне, в соответствии с такими критериями, как объективность и прозрачность отбора.