Xalqaro ekspertlar ishtirokida “Adolatli sud muhokamasiga  bo‘lgan huquq” mavzusidagi kurs o‘z ishini boshladi
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini amalga oshirish maqsadida Akademiyada joriy o‘quv yilida yangi “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” magistratura dasturi joriy etildi.
YEXHT loyihalari koordinatori ofisining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari va USAID xalqaro tashkilotlarining ko‘magida akademik dastur va o‘quv modullarini ishlab chiqish ishlariga ilg‘or ilmiy-ta’lim muassasalari va tashkilotlarining, jumladan Raul Vallenberg nomidagi Inson huquqlari va xalqaro gumanitar huquq instituti, Lund universiteti (Shvetsiya), Bristol universiteti (Buyuk Britaniya), Kaliforniya universitetining Gasting huquq maktabi (AQSH) ekspertlari jalb qilindi.
Mazkur magistratura dasturi doirasida Raul Vallenberg nomidagi Inson huquqlari va xalqaro gumanitar huquq institutining professorlari Karl Novak, Lyal Sunga, Andreas Yungxolm, Josh Unsted, Zuzana Zalanovalar tomonidan YEXHT loyihalari koordinatori ofisining O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida ishlab chiqilgan  “Adolatli sud muhokamasiga bo‘lgan huquq” mavzusidagi asosiy modullardan biri bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari boshlandi.
Ushbu kurs jinoiy sud ish yurituvining sudga qadar hamda sud bosqichlarini o‘z ichiga olgan.
Professor L.Sunga tomonidan mazkur yo‘nalishda tahsil olayotgan magistratura tinglovchilari uchun adolatli sud muhokamasiga bo‘lgan huquqning asosiy konsepsiyalari, xalqaro standartlar va amaliyot bo‘yicha ma’ruzalar qilinib, amaliy bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirish maqsadida imitatsion mashqlar o‘tkazilmoqda.

Запущен курс «Право на справедливое судебное разбирательство» с участием международных экспертов
по правам человека в Академии в текущем учебном году внедрена новая программа магистратуры «Международное право прав человека».
Для разработки академической программы и учебных модулей при поддержке офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, УВКПЧ ООН
и USAID привлечены эксперты ведущих научно-образовательных учреждений и организаций, включая Институт прав человека и гуманитарного права имени Рауля Валленберга, Лундский университет (Швеция), Бристольский университет (Великобритания), Гастинская школа права Калифорнийского университета (США) и др.
В рамках данной магистерской программы запущен один из ключевых модулей «Право на справедливое судебное разбирательство», разработанный экспертами Института международного гуманитарного права и прав человека им. Р.Валленберга профессорами Карлом Новаком, Лялем Сунга, Андреасом Юнгхольмом, Жошем Унстедом, Зузаной Залановой при содействии офиса Координатора проектов ОБСЕ.
Программа курса включает вопросы как досудебной, так и судебной стадий уголовного судопроизводства.
Лекционные занятия, а также имитационные упражнения по развитию практических знаний и навыков слушателей магистратуры указанного направления проводятся профессором Л.Сунга и включают основные концепции права на справедливое судебное разбирательство, международные стандарты и практики в данной сфере и другие актуальные вопросы.