Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan yetakchi xalqaro va xorijiy ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash, shu jumladan akademik almashinuv va qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish bo‘yicha tizimli choralar ko‘rilmoqda.
Akademiyada Lund universitetining (Shvetsiya) tomonidan muvofiqlashtiriluvchi “Markaziy Osiyo huquqi: Markaziy Osiyoda huquqiy madaniyat va ishbilarmonlik muhiti” qo‘shma loyihasi amalga oshirilmoqda. Mazkur loyiha Latviya universiteti, Marmara universiteti (Turkiya), Xelsinki  universiteti, Dublin universiteti, Markaziy va Sharqiy Yevropa hamda MDH davlatlarining boshqa ilmiy-ta’lim muassasalari ishtirokida amalga oshirilmoqda.
Yuqorida qayd etilgan loyiha hamda Yevropa komissiyasining Marie Sklodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange granti doirasida 2021 yilning iyun-oktabr oylari davomida Akademiyada Latviya universiteti dotsenti, yuridik fanlari doktori Inessa Kalninaning akademik stajirovkasi tashkil etildi.
I.Kalnina akademik stajirovka davomida xalqaro biznes huquqi sohasida tadqiqot olib bordi. Shuningdek, Akademiya tinglovichlari uchun iqtisodiy rivojlanishning huquqiy asoslari, eksport faoliyatining doirasi, xavflar va ularni bartaraf etish usullari bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi.
O‘zining Akademiyadagi faoliyatini yakunlar ekan, I.Kalninani Akademiyada faoliyat yuritgan davrida juda katta ilmiy va amaliy tajriba orttirgan bo‘lib, bu uning kelgusidagi faoliyatida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi hamda Akademiyaga o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni bajarishda ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Akademiyaning qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, o‘quv jarayoniga xorijiy mutaxassislarni jalb qilish, ilmiy xodimlarning stajirovkalarini tizimli ravishda tashkil etish sohasida xalqaro hamkorlikni amalga oshirish faoliyati muntazam davom ettiriladi.

Завершение пребывания  зарубежного эксперта в рамках международного академического обмена
Академией Генеральной прокуратуры осуществляются системные меры по развитию и укреплению сотрудничества с ведущими международными и зарубежными научно-образовательными учреждениями, в том числе путем академического обмена и проведения совместных исследований.
В настоящее время Академией реализуется совместный проект «Право Центральной Азии: правовая культура и бизнес среда в Центральной Азии», координируемый Лундским университетом (Швеция). Участниками данного проекта являются Латвийский университет, Университет Мармара (Турция), Хельскинский университет, Дублинский университет, и другие научно-образовательные учреждения Центральной и Восточной Европы, а также стран СНГ.
В рамках реализации вышеуказанного проекта и гранта Европейской Комиссии Marie Sklodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange с июня по октябрь 2021 года организована академическая стажировка в Академии доктора юридических наук, доцента Латвийского университета Инессы Калниной.
И.Калнина в период стажировки осущестляла исследование в сфере международного предпринимательского права, изучала законодательство и правоприменительную практику Узбекистана. В то же время, И.Калниной проводились учебные занятия для слушателей Академии в области правовых основ экономического развития, аспектов экспортной деятельности, определения рисков, а также механизмов устранения проблем в сфере.
Завершая стажировку, И.Калнина отметила, что за время ее пребывания в Академии она приобрела большой научный и практический опыт, который будет полезным в дальнейшей деятельности, и пожелала Академии успехов в достижении поставленных целей.
Деятельность Академии по осуществлению международного сотрудничества в области проведения совместных научных исследований, привлечения в образовательный процесс зарубежных специалистов, организации на системной основе стажировок педагогических, научных сотрудников будет продолжена на постоянной основе.