Xalqaro ekspertlar ishtirokida “Jabrlanuvchi huquqlarini himoya qilish” kursi o‘z ishini boshladi
Akademiya magistraturasining “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” dasturi doirasida talabalar uchun “Jabrlanuvchi huquqlarini himoya qilish” nomli o‘quv moduli boshlandi.
Akademik dastur va o‘quv modulini ishlab chiqish ishlariga ilg‘or ilmiy-ta’lim muassasalari va tashkilotlari mutaxassislari, shu jumladan, Shvetsiyaning Lund universiteti doktori Xildur Fola Antonsdottir jalb qilindi.
Mazkur o‘quv kursi doirasida jabrlanganlarning xalqaro huquqdagi maqomi, ularning huquqlari himoya qilish bo‘yicha xalqaro xujjatlarning mazmun-mohiyati, viktimologiyaning muhim tamoyillari, jabrlangan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, jabrlanuvchi va guvohlarni himoya qilish, jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararlarni qoplash, shuningdek odam savdosi, oiladagi zo‘ravonlik va qiynoqdan jarblanganlarning huquqlarini himoya qilishning o‘ziga xos xususiyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
X.Antonsdottir tomonidan mazkur yo‘nalishda tahsil olayotgan magistratura talablari uchun viktimiologiyaga oid asosiy konsepsiyalar, xalqaro standartlar va amaliyot bo‘yicha ma’ruzalar qilinib, amaliy bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirish maqsadida imitatsion mashqlar o‘tkazilmoqda.
O‘quv kursi doirasida qiska muddatli sayyor o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi, xususan Odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish bo‘yicha Respublika reabilitatsiya markazi hamda Mahalla va oilani ko‘llab-quvvatlash vazirligi huzuridagi Toshkent shahar Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish markaziga tashrif buyurildi.
O‘quv jarayonlariga huquq sotsiologiyasi va psixologiya bo‘yicha xalqaro ekspertlar hamda jinoyat huquqi va kriminologiya bo‘yicha milliy ekspertlar jalb etilgan holda fanlararo yondashuvga asoslanlangan amalga oshirilmoqda.
Kurs yakuni bilan tinglovchilar ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, siyosat va qonunchilik, kasbiy madaniyat va huquqni qo‘llash bo‘yicha o‘z bilimlarini oshiradi, jinoiy odil sudlov jarayonining hozirgi holati va rivojlanishi tendensiyalarini baholay olish hamda jarblanuvchilarning huquqlarini himoya qilish sohasida ijobiy natijalarga erishishda himoya qilishning milliy va xalqaro tizimlarning imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarni yaxshilaydi.
Kursni tashkil etish va o‘tkazish AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID)ning sud-huquq islohotlari dasturi ko‘magida amalga oshirilmoqda.

Запущен курс «Защита прав жертв» с участием международных экспертов
В рамках магистерской программы «Международное право прав человека» запущен учебный модуль «Защита прав жертв» для слушателей магистратуры.
К разработке академической программы и учебного модуля были привлечены эксперты ведущих академических и образовательных учреждений и организаций, в частности доктор Лундского университета (Швеция) Хильдур Фьола Антонсдоттир.
В ходе данного модуля рассматриваются вопросы правового статуса жертв в международном праве прав человека, содержание и сущность международных документов по защите их прав, основные принципы виктимологии, защита прав и свобод потерпевших, свидетелей, обязательств компенсация материального и морального ущерба, также будут разъяснены особенности защиты прав жертв торговли людьми, домашнего насилия и пыток.
Х.Антонсдоттир проводит ряд лекций и практических занятий по основным понятиям виктимологии, международным стандартам и практике по защите прав жертв, а также имитационные упражнения для развития профессиональных знаний и навыков слушателей магистратуры.
В целях обеспечения проблемно-ориентированного и компетентностного подхода в обучении реализованы краткосрочные проекты полевых исследований и выездные занятия, в частности, в Республиканский реабилитационный центр по оказанию помощи жертвам торговли людьми, Республиканский центр реабилитации и адаптации женщин при Министерстве по поддержке махалли и семьи.
Междисциплинарный подход в обучении реализуется посредством привлечения международных экспертов в области социологии права, психологии, национальных экспертов в области уголовного права
и криминологии. Специалисты ознакомят слушателей с последними исследованиями, законодательством, ориентированных на жертвы, практическими ресурсами и возможностями, для обеспечения профессионального развития по ряду актуальных вопросов.
По окончании курса слушатели улучшат свои знания о реформах, политике и законодательстве в данной сфере, их влиянии на профессиональную культуру и правоприменительную практику, смогут оценивать тенденции развития и текущие процессы уголовного правосудия, понимать возможности национальной и международной систем защиты для достижения наилучших результатов для защиты жертв.
Разработка и проведение курса осуществляется при поддержке проекта USAID по правовым реформам в Узбекистане.