O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 29 yilligi munosabati bilan davra suhbati o‘tkazildi
Yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning samarasi, tinchlik va taraqqiyotning asosiy garovi Konstitutsiya va qonun ustuvorligini ta’minlash bilan bevosita bog‘liqdir. Shuning uchun ham hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida mehnat qilayotgan insonlar, birinchi navbatda, rahbar xodimlar, fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini puxta bilishi, unga butun jamiyat a’zolari qat’iy amal qilishi shart bo‘lgan muhitni yaratish g‘oyat muhim va dolzarb vazifaga aylanmoqda.
Shu maqsadda Bosh prokuratura Akademiyasida joriy yilning 7-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 29 yilligi munosabati bilan Bosh prokuratura Akademiyasi professor-o‘qituvchilari, doktorantlar va magistratura tinglovchilari ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirga O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi, yuridik fanlar doktori, professor Xalim Boboyevich Boboyev taklif etildi.
Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinishi tarixi, uning davlat siyosiy-ijtimoiy hayotidagi ahamiyati, o‘ziga xos jihatlari haqida batafsil so‘z yuritildi.

Состоялся круглый стол, посвященный 29 летию принятия Конституции Республики Узбекистан
Эффективность широкомасштабных реформ, осуществляемых в стране, непосредственно связана с обеспечением верховенства закона и Конституции, являющейся гарантом мира и процветания. В связи с этим, чрезвычайно важной и актуальной задачей является создание среды, в которой всеми членами общества, сотрудниками, а также руководящими работниками всех сфер соблюдаются нормы Конституции Республики Узбекистан.
7 декабря 2021 года в Академии Генеральной прокуратуры организован круглый стол, посвященный 29 летию принятия Конституции Республики Узбекистан с участием профессорско-преподавательского состава Академии, докторантов и слушателей магистратуры.
В мероприятии также принял участие деятель науки Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор Халим Бобоевич Бобоев.
В ходе круглого стола подробно рассмотрена история принятия Конституции Республики Узбекистан, ее значение в политической и социальной жизни государства, а также ее особенности.