Akademiyada ilmiy unvon olish uchun maxsus imtihon bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida 2021-yil 23-dekabr kuni ilmiy unvonga talabgorlarning “Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligi, iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish hamda ijtimoiy rivojlanishning ilmiy asoslari va amaliy yo‘nalishlari” fanidan imtihoni bo‘lib o‘tdi.
Imtihon davlat va jamiyat qurilishi, ta’lim va fan, huquqni qo‘llash va iqtisod sohalarida ilmiy va amaliy tajribaga ega bo‘lgan olimlar va ekspertlardan iborat komissiya tomonidan o‘tkazildi.
Imtihonda Toshkent davlat yuridik universiteti, Yuristlar malakasini oshirish markazi va Qurolli Kuchlar Akademiyasidan talabgorlar ishtirok etishdi.
Imtihon jarayonida talabgorlarning faoliyat ko‘rsatayotgan soha, ular olib borayotgan ilmiy izlanishlar yoki kasbiy faoliyatining O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va uning metodologiyasiga  muvofiqligi va uning mazmun-mohiyati yuzasidan bilim va tajribalari sinovdan o‘tkazildi.

23 декабря 2021 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялся экзамен по предмету «Научные основы и практические направления совершенствования системы государственного и общественного строительства, верховенства закона, развития и либерализации экономики, а также социального развития» для претендентов на ученые звания.
Экзамен проведен комиссией из числа ученых и экспертов, имеющих научный и практический опыт в сферах государственного и общественного строительства, образования и науки, правоприменения и экономики.
Экзамен сдали также кандидаты из Академии Вооруженных Сил, Ташкентского государственного юридического университета и Центра повышения квалификации юристов.
В ходе экзамена оценены знания и опыт кандидатов в сфере своей деятельности, а также соответствие их научных исследований и профессиональной деятельности Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, ее методологии и содержанию.