Joylarda jinoyatchilik profilaktikasiga oid masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuv
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha faoliyatga ilmiy-metodik jihatdan ko‘maklashish ishlari tizimli ravishda amalga oshirilib kelinmoqda.
Mazkur ishlar doirasida Akademiyada Toshkent shahri Chilonzor tumani “Katta Qozirabod” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli), profilaktika inspektori va boshqa xodimlari, shuningdek BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha Mintaqaviy vakolatxonasi vakillari ishtirokida  mazkur hududda jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan faoliyatni metodik va amaliy qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokamasi yuzasidan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv  davomida BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha Mintaqaviy vakolatxonasining texnik ko‘magida jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha hamkorlikdagi chora-tadbirlarni tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra “Katta Qozirabod” mahallasida jinoyatchilik profilaktikasi sohasida kelgusida amalga oshiriladigan tadbirlar yuzasidan yo‘l xaritasi ishlab chiqishga kelishib olindi.

Проведение встречи по обсуждению вопросов профилактики преступлений на местах
Академия Генеральной прокуратуры на системной основе осуществляет работу по оказанию научно-методического содействия деятельности по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью, в том числе на местах.
В рамках данной работы в Академии состоялась встреча по обсуждению вопросов методического и практического содействия в сфере предупреждения преступлений с председателем (аксакалом), инспектором профилактики и другими работниками махаллинского схода граждан «Катта Козиработ» Чиланзарского района города Ташкента, а также представителями Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии.
На встрече обсуждены вопросы организации при техническом содействии Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии совместных мероприятий в сфере профилактики преступлений.
По итогам встречи сторонами принято решение о разработке проекта дорожной карты мер по профилактике преступлений, которые будут осуществлены в махалле «Катта Козиработ».