Alisher Navoi va Zahiriddin Muhammad Boburning bebaho merosiga bag‘ishlangan tadbirlar
Mamlakatimizda ajdodlarimizning boy ilmiy va adabiy merosini saqlash va uni keng targ‘ib qilish borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Hazrat Mir Alisher Navoiy tavalludining 581 va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 539 yilligi munosabati bilan
Bosh prokuratura Akademiyasida Toshkent shahar prokuraturasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi hamda Sudyalar oliy maktabi bilan hamkorlikda ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazildi.
Uchrashuvlarda matnshunos olim, Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti dotsenti, f.f.n. A.Dehqonov, “O‘zbekiston tarixi” telekanali direktori, f.f.d. Sh.Hayitov,. Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti katta o‘qituvchisi D.Muhammadiyevalar ishtirok etib, mamlakatimizda ajdodlarimizning ilmiy va adabiy merosini saqlash va uni keng targ‘ibot qilish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar, shuningdek Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning bebaho ijodiy meroslari borasida fikr bildirdilar.
Adabiyot bayrami timsolida o‘tgan tadbirlarda Alisher Navoiy
va Zahiriddin Muhammad Bobur merosi huquq ilmi bilan ajralmas ekani, ularning insoniyatga xizmat qilayotgan asarlari global ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Shuningdek, tadbirda Akademiya o‘qituvchisi S.Kurbanova tashabbusi bilan AQSH Florida xalqaro universitetida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur she’riyatiga bag‘ishlab tayyorlangan videoroliklar namoyish etildi. Ularda xorijiy tinglovchilar tomonidan Alisher Navoiyning «Ko‘rgali husningni», «Deyin», «Guli va Navoi» kabi mashhur asarlarini, shuningdek Zahiriddin Muhammad Boburning esa ko‘plab ruboiylari ijro etildi.

Мероприятия посвященные бесценному наследию Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бобура
В стране проводится широкомасштабная работа по популяризации научного и литературного наследия наших предков.
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Ташкентской городской прокуратурой, Национальным центром Республики Узбекистан
по правам человека и Высшей школой судей проведены духовно-просветительские мероприятия, приуроченные 581-летию Мир Алишера Навои и 539-летию Захириддина Мухаммада Бабура.
На встречах приняли участие текстолог, доцент Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы,
к.ф.н. А.Дехканов, директор телеканала «История Узбекистана», д.ф.н. Ш.Хаитов, старший преподаватель Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Д.Мухаммадиева и рассказали о проводимой в нашей стране масштабной работе по сохранению и пропаганде научного и литературного наследия наших предков, а также бесценного творческого наследия Алишера Навои
и Захириддина Мухаммада Бабура.
Мероприятия, принявшие форму литературного праздника, подчеркнули неотъемлемость наследия Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бобура с юридической наукой, а также глобальное значение служению человечеству их произведений.
В завершении мероприятий также представлены видеоролики, посвященные поэзии Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, инициированные сотрудником Академии С.Курбановой, проходящей стажировку во Флоридском международном университете США. Известные произведения Алишера Навои, такие как «Кўргали ҳуснингни», «Дейин», «Гули и Навои», а также многие рубаи Захириддина Мухаммада Бабура были исполнены зарубежными слушателями.