Prokuratura organlari xodimlari malakasini oshirishda individual yondashuvni ta’minlash maqsadida Akademiya tomonidan tinglovchilarning so‘rovlar jarayonida muntazam aniqlab kelinayotan ehtiyojlarini inobatga olgan holda prokuror-tergov faoliyatining turli yo‘nalishlarida elektiv kurslarni ishlab chiqish va tashkil etish bo‘yicha ishlar amalga oshirilib kelmoqda.
Ayni vaqtda Akademiya tomonidan Buxoro viloyati prokuroraturasi rahbariyati so‘roviga asosan Buxoro viloyati prokuroraturasining qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini amalga oshiruvchi xodimlari uchun malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Malaka oshirish kursi tinglovchilarning asosiy ish joyidan ajralmagan holda, Akademiyaning axborot-ta’lim portali vositasida masofaviy shaklda tashkil etildi.
Kurs dasturi hududiy o‘ziga xoslik hamda tinglovchilarning ehtiyojlarin inobatga olgan holda ishlab chiqilgan bo‘lib, amaldagi qonunchilikka kiritilgan yangiliklar, amaliyotda mavjud tizimli muammolar va kamchiliklar, ularni hal etish yo‘llari hamda ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini amalga oshirishning boshqa dolzarb masalalariga oid o‘quv mashg‘ulotlarini o‘z ichiga olgan.
O‘quv jarayoni boshlanishiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida tinglovchilar uchun mazkur kursning tashkiliy masalalariga, masofaviy kursni o‘tash va amaliy topshiriqlarni bajarish tartibiga bag‘ishlangan audiokonferensaloqa tarzida seminar tashkil etildi.

Запущен очередной элективный курс повышения квалификации
С учетом потребностей сотрудников органов прокуратуры, выявляемых регулярно посредством опросов, и в целях обеспечения возможности индивидуального повышения их квалификации, Академией Генеральной прокуратуры осуществляется работа по разработке и проведению элективных курсов по различным направлениям прокурорско-следственной деятельности.
В настоящее время Академией по запросу руководства прокуратуры Бухарской области запущен курс повышения квалификации для сотрудников прокуратуры Бухарской области в сфере надзора за исполнением законодательства, организованный дистанционно, без отрыва от работы посредством информационно-образовательного портала Академии.
Программа курса разработана на основе анализа региональных особенностей и потребностей слушателей и включает в себя учебные занятия по нововведениям в действующее законодательство, системным проблемам и недостаткам правоприменительной практики, способам их решения, а также другим актуальным вопросам осуществления прокурорского надзора за исполнением законодательства в социальной и экономических сферах.
В рамках подготовки, перед началом учебного процесса для слушателей организован семинар в формате аудиоконференцсвязи, посвященный порядку организации и прохождения дистанционного курса обучения, а также выполнения практических работ.