Transmilliy tahdidlarga qarshi kurash sohasidagi ekspert bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bosh prokuratura Akademiyasida YEXHT Transmilliy tahdidlarga qarshi kurashish departamentining Politsiya faoliyatining strategik masalalari bo‘limi eksperti Yuray Nosal bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv YEXHTning “Markaziy Osiyoda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish salohiyatini rivojlantirish” loyihasi doirasida tashkil etildi. Uchrashuvda loyihaning birinchi bosqichini amalga oshirish natijalari hamda keyingi bosqichlarni amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Akademiya bo‘ylab ekskursiya davomida mutaxassis Akademiyaning kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasi kadrlarini tayyorlash borasidagi ilmiy va ta’lim salohiyati bilan bevosita tanishdi, shuningdek YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori ko‘magida tashkil etilgan “Dark-veb laboratoriya” ixtisoslashtirilgan o‘quv xonasiga tashrif buyurdi.
Tomonlar shuningdek kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida Akademiya salohiyatini oshirish, o‘quv-uslubiy materiallarni birgalikda ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Uchrashuv yakunida Yu.Nosal tomonidan Akademiya kutubxonasiga ochiq manbalar  yordamida raqamli dalillarni izlash (OSINT Techniques) bo‘yicha maxsus adabiyotlar taqdim etildi.

Состоялась встреча с экспертом в сфере противодействия транснациональным угрозам
В Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча с экспертом Отдела стратегических вопросов полицейской деятельности Департамента ОБСЕ по противодействию транснациональным угрозам Юраем Носалем.
Встреча организована в рамках проекта ОБСЕ «Развитие потенциала в борьбе с киберпреступностью в Центральной Азии». В ходе встречи обсуждены итоги реализации первой фазы проекта, а также вопросы реализации последующих фаз.
В ходе экскурсии по Академии эксперт непосредственно ознакомился с научным и образовательным потенциалом Академии по подготовке кадров, в том числе в сфере борьбы с киберпреступлениями, посетил специализированный учебный класс «Дарк-веб лаборатория», созданный при содействии Координатора проектов ОБСЕ в г. Ташкенте.
Стороны также обсудили перспективные направления сотрудничества по наращиванию потенциала Академии в сфере борьбы с киберпреступностью, совместной разработки учебных и методических материалов.
В завершении встречи Ю.Носалем в библиотеку Академии передана специальная литература по поиску цифровых доказательств с использованием открытых источников (OSINT Techniques).