Akademiya yosh olimlarining xalqaro anjumani
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ko‘magida “Yuridik fan va huquqni qo‘llash amaliyotining dolzarb muammolari: odil sudlov va  yuridik yordam imkoniyatlari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiyasi o‘tkazildi.
Ilmiy tadqiqot konsorsiumi doirasida “Yosh olimlar minbari” rukni ostida an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan ushbu anjuman onlayn va offlayn shaklda tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasining xodimlari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari va magistratura tinglovchilari bilan qatorda BMTning nogironlar huquqlari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi – Garvard yuridik maktabining katta ilmiy xodimi J.Lord,  Shvetsiyaning Lund universiteti, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi ilmiy xodimlari hamda IIV Akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Sudyalar oliy maktabi, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati institutlarining vakillari ishtirok etishdi.
Konferensiya davomida yuridik ilm-fanda etika qoidalarining o‘ziga xos xususiyatlari, yuridik yordamning huquqiy asoslari, nodavlat tashkilotlarining aholiga bepul yuridik yordam ko‘rsatishdagi imkoniyatlari, imkoniyati cheklangan shaxslar va ayollarning odil sudlovga erishish, ma’muriy sudlar tomonidan normativ-huquqiy hujjatlarning qonuniyligini tekshirish va prokuratura organlari tomonidan beg‘araz yuridik yordam ko‘rsatish kabi bir qator dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Tadbir doirasida ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan konstruktiv bahs-munozaralar bo‘lib o‘tdi. Konferensiya yakunida aholining zaif qatlamlari huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish sohalarida xalqaro standartlarni implementatsiya qilish, shuningdek yuridik fan va huquqni qo‘llash amaliyotining dolzarb muammolarini bartaraf etish bo‘yicha bir qator tavsiyalar ishlab chiqildi.
Konferensiya yakuni bo‘yicha har bir sho‘’ba mavzulariga oid ma’ruza tezislari va ilmiy maqolalar to‘plamini chop etish haqida qaror qabul qilindi.

Международная конференция молодых ученых Академии
Академией Генеральной прокуратуры при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) организована международная онлайн-конференция на тему: «Актуальные вопросы юридической науки и правоприменения: правосудие и возможности юридической помощи».
Конференция, которая традиционно проводится в рамках научно-исследовательского консорциума под рубрикой «Трибуна молодых ученых», была организована в смешанном формате онлайн и оффлайн.
Наряду с сотрудниками, докторантами, самостоятельными соискателями и слушателями магистратуры Академии Генеральной прокуратуры, в мероприятии приняли участие Специальный докладчик ООН по правам инвалидов – старший научный сотрудник Гарвардской школы права США Дж. Лорд, научные сотрудники Лундского университета Швеции, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, а также представители Академии МВД, Ташкентского государственного юридического университета, Высшей школы судей, СМИ и гражданского общества.
В ходе конференции обсуждался ряд актуальных вопросов, таких как особенности этики в юридической науке, правовые основы оказания юридической помощи, возможности негосударственных организаций по оказанию бесплатной юридической помощи населению, доступ к правосудию лиц с инвалидностью и женщин, проверка законности нормативно-правовых актов административными судами, оказание бесплатной юридической помощи органами прокуратуры.
Вопросы, затронутые в ходе конференции, вызвали конструктивную дискуссию среди участников. В рамках конференции выработаны рекомендации по имплементации международных стандартов, касающихся прав уязвимых слоев населения, а также предложены решения актуальных вопросов юридической науки и правоприменительной практики.
По итогам конференции принято решение издать сборник тезисов выступлений и научных статей по тематике каждой секции.